Indicații: Acidul acetilsalicilic reduce producția de prostaglandine (compuși activi fiziologic care sunt implicați în dezvoltarea inflamației) și acționează astfel împotriva durerii, reduce febra și suprimă inflamația. Aspirina este utilizată pentru dureri ușoare până la moderate, de ex. dureri de cap, dureri de dinți, dureri musculare, articulare sau menstruale și febră și inflamații. Adulții cu boli inflamatorii utilizează medicamentul numai la recomandarea unui medic. Așa cum a recomandat medicul dumneavoastră, Aspirina poate fi administrată copiilor de la 7 ani.

Contraindicații: Nu luați Aspirin dacă sunteți alergic (hipersensibil) la acidul acetilsalicilic, la alți salicilați sau la oricare dintre celelalte componente ale Aspirinei, dacă aveți în trecut o reacție alergică la atacurile de astm sau o reacție similară la salicilați sau alte anti-steroizi nesteroidieni -medicamente inflamatorii dacă aveți ulcer stomacal sau duodenal atunci când aveți o tendință neobișnuită de sângerare (diateză hemoragică), când aveți insuficiență renală sau hepatică severă, când aveți insuficiență cardiacă severă, în asociere cu metotrexat de 15 mg/săptămână sau mai mult, în ultimele trei luni de sarcină. A nu se utiliza la copii cu vârsta sub 15 ani.

Sarcina și alăptarea: Aspirina nu trebuie utilizată în timpul primului și al doilea trimestru (primele șase luni) de sarcină fără consultarea unui medic. Aspirina nu trebuie utilizată în ultimele trei luni de sarcină din cauza unui risc crescut de complicații atât pentru mamă cât și pentru bebeluș în timpul nașterii. Cantități mici de medicament acid acetilsalicilic și metaboliții săi trec în laptele matern. Nu s-au observat efecte adverse asupra sugarului cu utilizarea pe termen scurt, de aceea nu este necesar să se oprească alăptarea. Cu doze mari regulate, alăptarea trebuie întreruptă în timp util.

Dozare: Pentru un adult, o singură doză este de 1 până la 2 comprimate. Doza maximă zilnică de 8 comprimate (4 g de medicament) nu trebuie depășită. Dacă este necesar, o singură doză poate fi repetată de 3 până la 4 ori pe zi, la intervale de 4 până la 8 ore. Copiii cu vârsta cuprinsă între 7 și 12 ani trebuie să ia aspirină numai la sfatul medicului și sub supraveghere medicală constantă.!

Comprimatele trebuie luate cu multe lichide. Nu luați pe stomacul gol.

Descriere

Indicații: Acidul acetilsalicilic reduce producția de prostaglandine (compuși activi fiziologic care sunt implicați în dezvoltarea inflamației) și acționează astfel împotriva durerii, reduce febra și suprimă inflamația. Aspirina este utilizată pentru dureri ușoare până la moderate, de ex. dureri de cap, dureri de dinți, dureri musculare, articulare sau menstruale și febră și inflamații. Adulții cu boli inflamatorii utilizează medicamentul numai la recomandarea unui medic. Așa cum a recomandat medicul dumneavoastră, Aspirina poate fi administrată copiilor de la 7 ani.

Contraindicații: Nu luați Aspirin dacă sunteți alergic (hipersensibil) la acidul acetilsalicilic, la alți salicilați sau la oricare dintre celelalte componente ale Aspirinei, dacă aveți în trecut o reacție alergică la atacurile de astm sau o reacție similară la salicilați sau alte anti-steroizi nesteroidieni -medicamente inflamatorii dacă aveți ulcer stomacal sau duodenal atunci când aveți o tendință neobișnuită de sângerare (diateză hemoragică), când aveți insuficiență renală sau hepatică severă, când aveți insuficiență cardiacă severă, în asociere cu metotrexat de 15 mg/săptămână sau mai mult, în ultimele trei luni de sarcină. A nu se utiliza la copii cu vârsta sub 15 ani.

Sarcina și alăptarea: Aspirina nu trebuie utilizată în timpul primului și al doilea trimestru (primele șase luni) de sarcină fără consultarea unui medic. Aspirina nu trebuie utilizată în ultimele trei luni de sarcină din cauza unui risc crescut de complicații atât pentru mamă cât și pentru bebeluș în timpul nașterii. Cantități mici de medicament acid acetilsalicilic și metaboliții săi trec în laptele matern. Nu s-au observat efecte adverse asupra sugarului cu utilizarea pe termen scurt, de aceea nu este necesar să se oprească alăptarea. Cu doze mari regulate, alăptarea trebuie întreruptă în timp util.

Dozare: Pentru un adult, o singură doză este de 1 până la 2 comprimate. Doza maximă zilnică de 8 comprimate (4 g de medicament) nu trebuie depășită. Dacă este necesar, o singură doză poate fi repetată de 3 până la 4 ori pe zi, la intervale de 4 până la 8 ore. Copiii cu vârsta cuprinsă între 7 și 12 ani trebuie să ia aspirină numai la sfatul medicului și sub supraveghere medicală constantă.!

Comprimatele trebuie luate cu multe lichide. Nu luați pe stomacul gol.

Mai multe detalii

Alte medicamente pe care le vei iubi

aspirina

Indicații: Orofar conține o substanță antiinfecție - clorură de benzoxoniu (antiseptic) și un anestezic - clorhidrat de lidocaină (anestezic local). Se utilizează pentru durerile de gât cauzate de răceli, inflamația faringelui sau a laringelui (cu sau fără dificultăți la înghițire), în tratamentul aftelor și gingivitei. Orofar poate fi, de asemenea, utilizat ca adjuvant al anginei. Soluția Orofar este, de asemenea, recomandată pentru îndepărtarea plăcii dentare. Orofar nu irită cavitatea bucală și gâtul. Orofar este destinat adulților și copiilor și adolescenților cu vârsta cuprinsă între 4 și 18 ani.

Contraindicații: Adacă sunteți alergic la medicamente sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Dacă sunteți alergic la medicamentele antiseptice care conțin săruri de amoniu cuaternare. Orofar nu este recomandat pentru utilizare la copii cu vârsta sub 4 ani.

Sarcina și alăptarea: Orofar trebuie utilizat cu precauție în timpul sarcinii și alăptării, numai după consultarea unui medic sau farmacist.

Dozare: La fiecare 2-3 ore, lăsați o pastilă să se dizolve încet în gură. Doza poate fi crescută la 1 pastilă la fiecare 1-2 ore. Nu depășiți o doză de 10 pastile pe zi. Pastilele nu trebuie mestecate sau înghițite. Tratamentul aftelor: lăsați pastila să se dizolve încet în contact cu aftele. La copiii cu vârsta de 4 ani, doza trebuie redusă: nu trebuie depășită doza de 6 pastile pe zi.

Nu mâncați și nu beți cel puțin 1/2 oră după utilizarea pastilelor.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații:Bromhexina 12 BC este un secretolitic bronșic (un medicament utilizat pentru a elibera mucus gros în căile respiratorii). Se utilizează pentru relaxarea mucusului în tratamentul bolilor acute și cronice ale bronhiilor și plămânilor asociate cu producerea de mucus gros.

Contraindicații: Alergie la clorhidrat de bromhexină sau la oricare dintre celelalte componente. Ulcerul gastric sau duodenal, deoarece Bromhexin 12 BC poate afecta mucoasa gastrică sau intestinală. Utilizare la sugari și nou-născuți (cu vârsta sub 2 ani) care pot prezenta riscuri de convulsii laringiene din cauza uleiului esențial de mentă. Pacienți cu astm bronșic sau boli ale căilor respiratorii însoțite de hipersensibilitate severă a căilor respiratorii. Inhalarea bromhexinei 12 BC poate duce la suferință respiratorie sau atacuri de astm, deoarece conține ulei de mentă.

Sarcina și alăptarea: Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Până în prezent, nu există experiență cu privire la utilizarea acestui medicament la femeile gravide, prin urmare Bromhexine 12 BC trebuie utilizat la femeile gravide numai după o evaluare strictă a beneficiilor și riscurilor tratamentului de către un medic. Bromhexina trece în laptele matern. Deoarece efectul bromhexinei 12 BC nu a fost studiat în mod adecvat la sugari, nu trebuie utilizat în timpul alăptării.

Dozare:Adulții și adolescenții (cu vârsta peste 14 ani) iau 16 până la 33 de picături de bromhexină 12 î.Hr. de 3 ori pe zi (echivalent cu 24 până la 48 mg clorhidrat de bromhexină pe zi). deoarece pacienții cu o greutate mai mică de 50 kg iau 16 picături de bromhexină 12 î.Hr. de 3 ori pe zi (echivalent cu 24 mg de clorhidrat de bromhexină pe zi). Copiii cu vârsta cuprinsă între 2 și 6 ani iau 8 picături de bromhexină 12 î.e.n. de 3 ori pe zi (echivalent cu 12 mg clorhidrat de bromhexină pe zi).

Doza poate fi redusă în cazul afectării funcției renale sau a bolilor hepatice severe. Vă rugăm să întrebați medicul dumneavoastră.

Notă: Se recomandă un aport suficient de lichide.

Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă simptomele se agravează sau nu se ameliorează în decurs de 4-5 zile.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Complex de simptome varicoase și complicații asociate: tromboză venoasă, inflamație venoasă profundă, periflebită superficială, ulcer la antebraț, varicoflebită postoperatorie, afecțiuni după îndepărtarea chirurgicală a venelor ascunse, leziuni și vânătăi, infiltrate și umflături locale, vase de sânge subcutanate. Boli cauzate de leziuni ale aparatului locomotor și teacă-ligament.

Contraindicații: Hipersensibilitate cunoscută la produs. Lioton® gel 100.000 nu trebuie utilizat în timpul sângerării, pe rănile deschise ale pielii, membranele mucoase și zonele infectate în timpul proceselor purulente. În caz de sângerare, utilizarea gelului Lioton 100,000 ® ar trebui să fie strict luată în considerare.

Sarcina și alăptarea: Nu sunt disponibile date privind utilizarea Lioton gel 100.000 în timpul sarcinii și alăptării. Datorită formei sale farmaceutice, produsul poate fi utilizat pentru tratament de scurtă durată, dacă este necesar, dar numai după consultarea unui medic sau farmacist. Atenție atunci când este utilizat în principal în trimestrul 1 și 3.

Dozare: Aplicați 3 până la 10 cm de gel pe zona tratată de 1 până la 3 ori pe zi și masați ușor.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Solmucol conține N-acetilcisteină, care are un efect depolimerizant asupra mucopolizaharidelor și a firelor de ADN, dizolvând astfel toate tipurile de molecule responsabile de vâscozitatea mucusului. N-acetilcisteina are un efect antioxidant și astfel susține mecanismele de apărare ale organismului. Solmucol este potrivit pentru toate bolile tractului respirator superior și inferior, însoțite de producția intensă de mucus vâscos gros, bronșită acută și cronică (bronșită), pentru tratamentul suplimentar al laringitei (laringitei), traheitei (inflamația traheei), sinuzitei ( sinuzită) otită medie (otită medie), fibroză chistică (fibroză chistică), astm bronșic (astm bronșic), bronșiolită (bronșită), emfizem (pneumonie).

Contraindicații: Hipersensibilitate la N-acetilcisteină sau la oricare dintre excipienți. Ulcerul peptidic activ. În intoleranța la fructoză, de ex. la pacienții cu deficit congenital de fructoză-1,6-difosfatază, datorită prezenței sorbitolului, pastilele nu sunt recomandate cu greu.

Sarcina și alăptarea: Siguranța medicamentului nu a fost stabilită în timpul sarcinii și alăptării. Deși experimentele pe animale nu au confirmat riscul potențial pentru copil, nu au fost efectuate studii clinice controlate la femeile gravide. Utilizarea în timpul sarcinii poate fi recomandată de un medic numai în cazuri severe. Nu se știe dacă medicamentul este excretat în laptele uman, prin urmare nu se recomandă utilizarea medicamentului în timpul alăptării.

Dozare: Pastila dură se lasă să se dizolve liber în cavitatea bucală. Pastilele tari nu mușcă și nu pot fi înghițite întregi. Copii de la 2 la 12 ani: 3 pastile de 3 ori pe zi. Adulți și copii cu vârsta peste 12 ani: 600 mg N-acetilcisteină zilnic. Această doză zilnică poate fi împărțită în 3 doze pe zi sau ca o singură administrare (potrivită seara). adică 3 pastile zilnice. Dozajul în bolile cronice, fibroza chistică este determinat de un medic sau farmacist.

În cazul producției crescute de mucus, care se caracterizează de ex. tuse, nu dispare după tratament timp de 2 săptămâni, este necesar să vizitați un medic pentru a exclude posibila boală respiratorie.

Aportul suficient de lichide este adecvat în timpul tratamentului.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Sinecod conține medicamentul citrat de butamirat dihidrogen, care aparține unui grup de medicamente numite supresoare pentru tuse. Sinecod este utilizat pentru tratamentul simptomatic al tusei uscate neproductive de diferite origini.

Contraindicații: Adacă sunteți alergic la medicament sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Copii până la 3 ani.

Sarcina și alăptarea: Sinecod nu trebuie utilizat în primele trei luni de sarcină. În lunile următoare de sarcină, Sinecod trebuie utilizat numai dacă este nevoie de tratament. Nu se știe dacă substanța activă și/sau metaboliții săi sunt excretați în laptele uman. În timpul alăptării, beneficiile și riscurile administrării medicamentului trebuie luate în considerare cu atenție din motive de siguranță, în conformitate cu regulile generale.

Dozare: Copii cu vârsta cuprinsă între 3 și 6 ani: 5 ml de 3 ori pe zi. Copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani: 10 ml de 3 ori pe zi. Adolescenți: 15 ml de 3 ori pe zi. Adulți: 15 ml de 4 ori pe zi.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Soluția orală Flavamed forte conține clorură de ambroxolium și aparține grupului „mucolitice”, medicamente utilizate pentru tratarea tusei și a răcelii. Soluția orală Flavamed forte este utilizată pentru tratarea tusei productive, cu producție crescută de mucus, în afecțiunile plămânilor și bronhiilor. Prin acțiunea soluției orale Flavamed forte, mucusul gros se lichefiază, facilitând tusea.

Contraindicații: Flavamed forte nu trebuie utilizat la pacienții cu hipersensibilitate cunoscută la substanța activă sau la oricare dintre excipienți. Vârsta de până la 2 ani.

Sarcina și alăptarea: Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Utilizați Flavamed forte în timpul sarcinii și alăptării numai la instrucțiunile explicite ale medicului dumneavoastră! Nu există experiență cunoscută la femei în timpul sarcinii și alăptării. Cu toate acestea, la animale, Flavamed forte s-a dovedit a trece în laptele matern.

Dozare:

  • Copii cu vârsta cuprinsă între 2 și 5 ani: 3 x zilnic 1/4 lingură de măsurare - 3 x 1,25 ml.
  • Copii cu vârsta cuprinsă între 6 - 12 ani: 2 - 3 x zilnic 1/2 lingură de măsurare - 2-3 x 2,5 ml
  • Adolescenți cu vârsta peste 12 ani și adulți: 3 ml (1 linguriță) de soluție orală de 3 ori pe zi în primele 2-3 zile, apoi 2 x 5 ml (1 linguriță) de soluție orală zilnic. Doza maximă zilnică este de 3 lingurițe. Doza zilnică poate fi mărită scurt la 2 x 10 ml (2 lingurițe) de soluție orală pe zi, dacă este necesar.

Flavamed forte se ia după masă cu ajutorul unei linguri de măsurare. Este recomandabil să beți multe lichide în timpul tratamentului. Nu utilizați soluția timp de 6 luni după prima deschidere a flaconului.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!