Starea produsului: Produs nou

fierbinte

Se utilizează pentru ameliorarea simptomelor gripei și răcelii cu febră (inclusiv dureri de cap, dureri ușoare până la moderate), dureri menstruale și dureri de dinți. Mai multe la adcc.sk

Cantitatea minimă de comandă pentru produs este de 1

Puse în coș


Tweet Acțiune Pinterest

Detalii

Grippostad hot drink plo por 600 mg (vre.PAP/Al/LDPE) 1x10 buc

Se utilizează pentru ameliorarea simptomelor gripei și răcelii cu febră (inclusiv dureri de cap, dureri ușoare până la moderate), dureri menstruale și dureri de dinți.

Doza și programele de dozare

Fiecare doză este de 1 plic (600 mg paracetamol); maxim 4 doze pe parcursul a 24 de ore cu un interval de cel puțin 6 ore între doze. Nu trebuie depășită o singură doză de 1 plic. Dacă alte medicamente care conțin paracetamol sunt luate concomitent, doza zilnică maximă recomandată de paracetamol nu trebuie să depășească.

Insuficiență hepatică și insuficiență renală ușoară:
Doza trebuie redusă prin prelungirea intervalului de dozare la pacienții cu insuficiență hepatică sau renală și sindrom Gilbert.

Insuficiență renală severă:
În caz de insuficiență renală severă (clearance-ul creatininei

Prospect

Text aprobat la decizia de transfer, ev. Nr.: 2017/05190-TR

Informații scrise pentru utilizator

Băutură fierbinte Grippostad

600 mg pulbere pentru soluție orală

Citește cu atenție tot acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.

- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului sau asistentei medicale. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.

- Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.

Veți afla în acest prospect:

1. Ce este Grippostad o băutură fierbinte și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să luați băutura fierbinte Grippostad

3. Cum să luați băutura fierbinte Grippostad

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează băutura fierbinte Grippostad

6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este Grippostad o băutură fierbinte și pentru ce se utilizează

Băutura fierbinte Grippostad este un medicament utilizat pentru ameliorarea simptomelor gripei și răcelii cu febră (inclusiv dureri de cap, dureri ușoare până la moderate), dureri menstruale și dureri de dinți.

Pentru copii cu vârsta de 12 ani și peste, adolescenți și adulți.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați băutura fierbinte Grippostad

NU luați băutura fierbinte Grippostad

· Dacă sunteți alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).

Avertismente și precauții

Înainte de a lua băutura fierbinte Grippostad, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:

  • suferiți de alcoolism cronic
  • aveți probleme cu ficatul (inflamația ficatului, sindromul Gilbert (o tulburare moștenită a metabolismului vopselei bilirubinei biliare din sânge))
  • aveți leziuni renale preexistente
  • luați alte medicamente despre care se știe că afectează ficatul
  • aveți un deficit de enzimă numită glucoză-6-fosfat dehidrogenază
  • aveți anemie hemolitică (descompunere neobișnuită a globulelor roșii din sânge)
  • aveți niveluri reduse de glutation (un antioxidant găsit în celule)
  • ești deshidratat (ai o lipsă de lichide în corpul tău) sau ai o stare nutrițională tulburată, de ex. cauzată de alcoolism, anorexie (pierderea poftei de mâncare) sau malnutriție

Dacă simptomele se înrăutățesc sau nu se ameliorează în decurs de 3 zile sau aveți febră mare, trebuie să consultați un medic.

Pentru a evita riscul supradozajului, trebuie să vă asigurați că medicamentele pe care le luați cu băutura fierbinte Grippostad nu conțin paracetamol.

Nu trebuie să luați băutura fierbinte Grippostad pentru o lungă perioadă de timp sau în doze mari, fără a vă consulta medicul sau medicul dentist.

Utilizarea prelungită și incorectă a analgezicelor în doze mari poate provoca dureri de cap, care nu trebuie tratate cu doze crescute de medicament.

Utilizarea regulată a analgezicelor poate duce în general la leziuni permanente ale rinichilor cu risc de insuficiență renală (nefropatie analgezică), mai ales dacă sunt combinate mai multe analgezice.

Alte medicamente și băutura fierbinte Grippostad

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.

Interacțiunea este posibilă cu:

  • probenecid, un medicament utilizat în gută. Dacă se ia în același timp, doza de băutură fierbinte Grippostad trebuie redusă, deoarece absorbția paracetamolului, băutura fierbinte Grippostad, poate fi întârziată.
  • fenobarbital (un medicament pentru dormit), fenitoină și carbamazepină (utilizate pentru epilepsie), rifampicină (utilizate pentru tuberculoză), precum și alte medicamente care pot afecta ficatul. Există un risc mai mare de afectare a ficatului dacă se utilizează o băutură fierbinte în același timp cu Grippostad.
  • metoclopramida și domperidona (utilizate pentru a trata greața) pot accelera absorbția și debutul acțiunii paracetamolului
  • Colestiramina (utilizată pentru a reduce nivelurile ridicate de grăsimi din sânge) poate reduce absorbția paracetamolului,
  • medicamente care încetinesc golirea gastrică, de ex. propantelină, poate încetini absorbția și debutul acțiunii paracetamolului
  • zidovudina (utilizată pentru tratarea infecției cu HIV) crește tendința de a dezvolta neutropenie (o scădere a numărului de celule albe din sânge). Dacă luați băutură fierbinte Grippostad cu zidovudină, trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră.
  • diluanți ai sângelui, cum ar fi warfarina și alte cumarine. Cu utilizarea regulată a băuturii calde Grippostad pentru o perioadă mai lungă de timp, efectul de diluare a sângelui medicamentelor poate fi crescut.

Influența băuturii calde Grippostad asupra testelor de laborator

Poate afecta rezultatele testelor pentru acid uric și zahăr din sânge.

Rețineți că aceste informații se pot aplica și medicamentelor pe care le-ați luat recent (care ar putea fi încă în corpul dumneavoastră).

Băutură fierbinte Grippostad și alcool

Băutura fierbinte Grippostad nu trebuie luată cu alcool.

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Băutura fierbinte Grippostad poate fi luată în timpul sarcinii. Cu toate acestea, trebuie să utilizați cea mai mică doză posibilă care ameliorează durerea și/sau febra și să o luați pentru cel mai scurt timp posibil. Dacă durerea și/sau febra nu dispar sau dacă trebuie să luați medicamentul mai des, discutați cu medicul dumneavoastră.

Paracetamolul trece în laptele matern. Cu toate acestea, nu se știe că are un efect dăunător asupra copilului, deci nu este nevoie să întrerupeți alăptarea în timpul utilizării pe termen scurt.

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

Băutura fierbinte Grippostad nu vă afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Cu toate acestea, trebuie să aveți întotdeauna precauție atunci când luați analgezice.

Băutura fierbinte Grippostad conține zaharoză și aspartam

Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.

Conține 3,8 g zaharoză (zahăr) într-o pungă. Acest lucru trebuie luat în considerare la pacienții cu diabet zaharat.

Conține aspartam ca sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.

3. Cum să luați băutura fierbinte Grippostad

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.

Cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă spune altfel, doza recomandată este de 1 plic (600 mg paracetamol) administrat ca doză unică; maxim 4 doze pe parcursul a 24 de ore cu un interval de cel puțin 6 ore între doze.

Nu depășiți doza indicată - nu trebuie depășită o singură doză de 1 plic la ora specificată.

Dacă luați alte medicamente care conțin paracetamol în același timp, asigurați-vă că nu depășiți doza zilnică maximă recomandată de paracetamol. Vă rugăm să întrebați medicul sau farmacistul dacă medicamentele pe care le luați conțin paracetamol. Vă va spune despre dozaj și despre cel mai bun moment pentru a lua astfel de medicamente dacă luați băutură fierbinte Grippostad.

Pacienți cu insuficiență hepatică și insuficiență renală ușoară

Doza trebuie redusă prin prelungirea intervalului de dozare la pacienții cu insuficiență hepatică sau renală și sindrom Gilbert.

Pacienți cu insuficiență renală severă

În caz de disfuncție renală severă (clearance-ul creatininei