Medicament
În stoc mai mult de 5 bucăți
Astăzi trimitem, Mâine la tine acasa.
Paralen Grip băutură fierbinte cu lămâie este utilizat pentru simptome de gripă și răceală. Medicamentul este destinat adulților și adolescenților cu vârsta de 15 ani.
Băutura fierbinte PARALEN GRIP lămâie este concepută pentru ameliorarea simptomelor de gripă și răceli, inclusiv febră, dureri de sinuzită, cefalee, dureri în gât și dureri articulare și musculare. De asemenea, ajută la rinită, slăbește nasul înfundat și cavitățile de livrare și astfel facilitează respirația.
Conține o combinație de două medicamente - paracetamol și clorhidrat de fenilefrină. Paracetamolul acționează împotriva durerii și febrei, clorhidratul de fenilefrină relaxează căile respiratorii. Luați acest medicament numai dacă simptomele gripei și răceala sunt însoțite de nas înfundat sau sinusuri. Dacă nu aveți nasul/cavitățile înfundate, trebuie să luați un medicament cu o singură componentă care conține doar paracetamol.
Substanta activa
- Substanțele active sunt paracetamolul și clorhidratul de fenilefrină. Fiecare plic conține 650 mg paracetamol și 10 mg clorhidrat de fenilefrină.
- Celelalte ingrediente sunt zaharoză, citrat trisodic, acid tartric, acid citric, pudră naturală cu aromă de lămâie, povidonă 25, pudră cu aromă de lămâie, acid ascorbic (vitamina C), aspartam, turmeric subteran.
Forma de dozare
Pulbere pentru prepararea unei băuturi
Utilizare recomandată
Notă importantă
- Nu utilizați produsul mai mult de 7 zile fără acordul medicului.
- Dacă disconfortul persistă, se agravează sau persistă mai mult de 3 zile după tratament, consultați un medic și consultați pașii următori.
- Utilizarea pe termen lung (mai mult de 10 zile) a dozelor mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare hepatică severă.
- Acest medicament nu este destinat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.
- Alcoolul nu trebuie consumat în timpul tratamentului.
- Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați aceste medicamente.
Conținutul pachetului
Medicament înregistrat, citiți cu atenție prospectul.
Text aprobat pentru decizia de modificare, ev. Nr.: 2019/01576-ZME
Informații scrise pentru utilizator
PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg
pulbere pentru suspensie orală
Citește cu atenție tot acest prospect înainte de a începe să îl luați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
- Luați întotdeauna acest medicament conform instrucțiunilor din acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
- Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.
În acest prospect:
- Ce este PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg și pentru ce se utilizează
- Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg
- Cum să luați PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg
- Posibile efecte secundare ale medicamentului
- Cum se păstrează PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg
- Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg și pentru ce se utilizează
PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg conține o combinație de două medicamente - paracetamol și clorhidrat de fenilefrină. Paracetamolul acționează împotriva durerii și febrei, clorhidratul de fenilefrină relaxează căile respiratorii.
Băutura fierbinte PARALEN GRIP lămâie 650 mg/10 mg este concepută pentru ameliorarea simptomelor gripei și răcelii, inclusiv febră, dureri de sinuzită, cefalee, dureri în gât și dureri articulare și musculare. De asemenea, ajută la rinită, slăbește nasul înfundat și cavitățile de livrare și astfel facilitează respirația.
Luați acest medicament numai dacă simptomele gripei și răceala sunt însoțite de nas înfundat sau sinusuri. Dacă nu aveți nasul/cavitățile înfundate, trebuie să luați un medicament cu o singură componentă care conține doar paracetamol.
Medicamentul este destinat adulților și adolescenților cu vârsta de 15 ani.
Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg
Nu lua PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg,
- dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6),
- dacă aveți boli hepatice severe, insuficiență hepatică acută,
- dacă aveți tensiune arterială crescută,
- dacă aveți boli severe ale inimii sau ale vaselor de sânge,
- dacă aveți o glandă tiroidă hiperactivă (hipertiroidism),
- dacă aveți diabet zaharat,
- dacă aveți glaucom cu unghi îngust,
- dacă aveți probleme de retenție urinară,
- dacă aveți o tumoare a medularei suprarenale (feocromocitom),
- dacă luați medicamente în același timp:
- pentru tratamentul depresiei sau bolii Parkinson, din grupul inhibitorilor de monoaminooxidază (IMAO) sau le-ați luat în ultimele 2 săptămâni,
- pentru tratamentul depresiei, din grupul antidepresivelor triciclice,
- pentru hipertensiune arterială sau boli de inimă, din grupul beta-blocantelor.
Dacă nu sunteți sigur dacă acest lucru este valabil pentru dvs., discutați cu medicul dumneavoastră.
Avertismente și precauții
Înainte de a lua PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
- sunteți gravidă sau alăptați,
- aveți un tip grav de anemie numită anemie hemolitică,
- medicul dumneavoastră v-a spus că aveți un nivel scăzut de granulocite (un tip de celule albe din sânge) în sânge,
- aveți probleme cu consumul de alcool,
- ești bărbat și ai prostata mărită,
- aveți sindromul Raynaud (manifestat prin modificări ale culorii pielii și senzație de frig),
- aveți astm bronșic,
- aveți deficit de enzimă glucoză-6-fosfat dehidrogenază (o boală moștenită care determină o reducere a numărului de globule roșii),
- aveți afecțiuni hepatice și renale,
- sunteți hipersensibil la acid acetilsalicilic și/sau antiinflamatoare nesteroidiene (AINS),
- luați alte medicamente (vezi secțiunea „Alte medicamente și băutură fierbinte PARALEN GRIP lamaie 650 mg/10 mg”).
Utilizarea pe termen lung (mai mult de 10 zile) a dozelor mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare hepatică severă.
Efectul paracetamolului (băutură fierbinte PARALEN GRIP lămâie 650 mg/10 mg) asupra afectării ficatului poate apărea chiar și cu utilizarea pe termen scurt a dozelor terapeutice, fără insuficiență hepatică prealabilă.
Au fost raportate reacții cutanate care pun viața în pericol cu utilizarea medicamentelor care conțin paracetamol. Dacă apar astfel de semne sau simptome (de exemplu erupții cutanate progresive, adesea cu vezicule sau leziuni ale mucoasei), opriți administrarea medicamentului și solicitați imediat sfatul medicului.
Dacă nu sunteți sigur dacă acest lucru este valabil pentru dvs., discutați cu medicul dumneavoastră.
Copii și adolescenți
Acest medicament nu este destinat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.
Alte medicamente și PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente.
Nu luați PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg dacă luați:
- alte medicamente care conțin paracetamol,
- alte medicamente pentru gripă și răceli,
- alte medicamente pentru a reduce umflarea mucoasei nazale (decongestionante),
- sau ați luat medicamente pentru tratarea depresiei sau a bolii Parkinson (din grupul inhibitorilor MAO), medicamente pentru tratarea depresiei (din grupul antidepresivelor triciclice) în ultimele două săptămâni sau medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale sau a bolilor de inimă (din grupul de beta-blocante sau metildopa sau metildopa sau reserpina).
Discutați cu medicul sau farmacistul despre administrarea acestui medicament dacă luați:
- medicamente pentru tratarea greaței și vărsăturilor sau a ulcerului gastric (metoclopramidă, domperidonă și propantelină),
- medicament pentru reducerea grăsimilor din sânge (colestiramină),
- medicamente care afectează coagularea sângelui (warfarină sau alte medicamente care reduc coagularea sângelui),
- medicamente pentru tratarea epilepsiei (de exemplu glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, primidonă, carbamazepină, lamotrigină, topiramat),
- rifampicină sau izoniazidă (utilizate pentru tratarea tuberculozei),
- zidovudină (utilizată pentru tratarea infecției cu HIV și SIDA),
- acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene,
- medicamente pentru migrenă (ergotamină și metilsergidă),
- digoxină (utilizată pentru întărirea inimii),
- medicamente utilizate pentru tratarea congestiei nazale sau a astmului (simpatomimetice),
- medicamente utilizate pentru tratarea insuficienței de țesuturi și organe (vasodilatație),
- medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute (beta-blocante, reserpină, metildopa),
- cloramfenicol, flucloxacilină (antibiotice),
- contraceptive orale,
- alte medicamente care pot avea efecte toxice asupra ficatului,
- probenecid (un medicament utilizat pentru tratarea gutei),
- medicamente și suplimente nutritive care conțin sunătoare.
PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg a alimente, băuturi și alcool
Alcoolul nu trebuie consumat în timpul tratamentului, deoarece riscul de afectare a ficatului poate fi crescut. Nu trebuie utilizat la persoanele care au probleme cu consumul de alcool pe termen lung.
Sarcina și alăptarea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Utilizarea băuturii calde PARALEN GRIP lămâie 650 mg/10 mg nu este recomandată în timpul sarcinii și alăptării.
Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor
La unele persoane, medicamentul vă poate face să vă simțiți amețit și, astfel, să afectați activitățile care necesită o atenție suplimentară. Nu conduceți vehicule și nu folosiți utilaje dacă vă simțiți amețit.
PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg conține aspartam, zaharoză și sodiu
Acest medicament conține 74,6 mg aspartam pe doză. Aspartamul este o sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător dacă aveți fenilcetonurie (PKU), o afecțiune genetică rară în care se acumulează substanța fenilalanină deoarece organismul nu o poate îndepărta corespunzător.
Acest medicament conține 2,8 g zaharoză pe doză. Acest lucru trebuie luat în considerare de pacienții cu diabet zaharat. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.
Acest medicament conține sodiu 5,3 mmol (121,39 mg) pe doză. Aceasta echivalează cu 6,07% din aportul zilnic maxim recomandat zilnic de sodiu pentru adulți. Se va lua în considerare pacienții cu insuficiență renală și pacienții care urmează o dietă controlată cu sodiu.
3. Cum să luați PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este indicat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.
Adulți, inclusiv vârstnici și adolescenți cu vârsta de 15 ani
Conținutul unui plic dizolvat într-un pahar cu apă fierbinte (care nu fierbe) se administrează de 1 până la 4 ori pe zi. Puteți îndulci cu miere sau zahăr după gust. Intervalul dintre doze nu trebuie să fie mai mic de patru ore.
Cea mai mare doză unică este de 1 plic. Doza zilnică maximă este de 4 plicuri.
Doza zilnică maximă de paracetamol este de 4 g.
Nu utilizați mai mult de 4 plicuri în 24 de ore.
Utilizare la copii și adolescenți
Medicamentul nu este potrivit pentru copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani.
Pacienți cu insuficiență renală și hepatică
Discutați cu medicul dumneavoastră despre ajustarea dozei înainte de a lua medicamentul. După evaluarea stării dumneavoastră actuale de sănătate, vi se poate recomanda să reduceți doza sau să prelungiți intervalele de mai mult de 4 ore între doze.
Nu luați băutură caldă PARALEN GRIP lămâie 650 mg/10 mg mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului.
Dacă disconfortul persistă, se agravează sau persistă mai mult de 3 zile după tratament, consultați un medic și consultați pașii următori.
Dacă luați mai multe medicamente Băutură caldă PARALEN GRIP lamaie 650 mg/10 mg, precum ai
În caz de supradozaj sau ingestie accidentală de către un copil, solicitați imediat sfatul medicului, chiar dacă nu există semne de supradozaj, deoarece există riscul apariției unor leziuni hepatice severe pe o perioadă lungă de timp.
Dacă uitați să luați Băutură caldă PARALEN GRIP lamaie 650 mg/10 mg
Luați următoarea doză imediat ce vă amintiți. Cu toate acestea, păstrați un interval minim de 4 ore între doze. Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Posibile efecte secundare
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.
Opriți imediat tratamentul și consultați un medic dacă aveți oricare dintre următoarele reacții adverse foarte rare:
- greață, urticarie, umflături bruște, senzație de strângere în piept cu dificultăți de respirație sau înghițire (simptome de anafilaxie),
- reacție alergică severă (angioedem), care determină umflarea diferitelor părți ale corpului, cel mai adesea fața (ochii și gura), gâtul (membranele mucoase ale sistemului respirator) și sistemul digestiv (cauzând crampe abdominale),
- reacții cutanate severe, cauzate de hipersensibilitate, incluzând erupții cutanate, incluzând adesea ulcere la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale, inflamației conjunctivei (ochi roșii și umflați) și pot evolua către vezicule și descuamare a pielii,
- dureri în gât, răni în gură, febră bruscă și crescută.
Efectele secundare care pot apărea sunt enumerate mai jos, în funcție de frecvență:
De multe ori (poate afecta mai puțin de 1 din 10 persoane):
- dureri de cap, amețeli (amețeli), incapacitate de a adormi (insomnie).
Rar (poate afecta mai puțin de 1 din 1000 de persoane):
- senzație de rău (greață), neliniște, nervozitate.
Foarte rar (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane):
- tulburări hematopoietice (modificări ale imaginii sanguine, cum ar fi scăderea numărului de celule albe din sânge și trombocite. Tulburările sanguine pot avea următoarele simptome: pete violete nedureroase rotunde și în formă pe piele, uneori grupate în zone mai mari, sângerarea gingiilor, sângerări din nas sau vânătăi cu leziuni minore, susceptibilitate crescută la infecții, oboseală, cefalee),
- reacții cutanate de hipersensibilitate, erupții cutanate, urticarie, roșeață,
- dificultăți de respirație sau respirație șuierătoare, îngustarea bronhiilor (poate provoca dificultăți de respirație),
- probleme cu ficatul și rinichii,
- bătăi cardiace foarte rapide și neregulate, hipertensiune arterială,
- greață (vărsături), diaree,
- icter (îngălbenirea pielii și a ochilor).
Necunoscut (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile):
- dureri de ochi, furnicături la nivelul ochilor, vedere încețoșată, tulburări senzoriale sau intoleranță la lumină,
- glaucom acut cu unghi închis (vedere încețoșată bruscă, dureri oculare severe sau intoleranță la lumină, aura - cercuri în jurul surselor de lumină),
- reducerea numărului de celule roșii din sânge cauzate de o tulburare metabolică, așa-numita deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază,
- bătăi ale inimii modificate (accelerate, încetinite sau neregulate),
- inflamație a ficatului (hepatită), care poate duce la insuficiență hepatică acută,
- retenție (acumulare) de urină în vezică, când este imposibil să goliți vezica.
Raportarea efectelor secundare
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Raportând reacțiile adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.
5. Cum se păstrează PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg
Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor. A se păstra la temperatura de 25 ° C în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate. Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul pachetului și alte informații
Ce băutură fierbinte PARALEN GRIP lamaie 650 mg/10 mg conține
Substanțele active sunt paracetamol 650 mg și clorhidrat de fenilefrină 10 mg într-un plic.
Celelalte ingrediente sunt: zaharoză, citrat trisodic, acid citric, acid tartric, pudră naturală de aromă de lămâie, aspartam, pulbere aromată de lămâie, acid ascorbic, povidonă 25, colorant subteran de curcuma.
Cum arată PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg și conținutul ambalajului
PARALEN GRIP băutură fierbinte lămâie 650 mg/10 mg este o pulbere cremoasă de culoare alb-galben, cu gust și aromă de lămâie, ambalată în pungi de hârtie cu un strat de rășină lucioasă cu folie AL/PE.
Pungile sunt plasate într-o cutie de hârtie împreună cu informațiile scrise pentru utilizator.
Dimensiunea ambalajului: 5, 6, 10 sau 12 pungi.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Titularul deciziei de înregistrare
sanofi-aventis Slovakia s.r.o., Einsteinova 24, 851 01 Bratislava, Republica Slovacă
Sanofi-Aventis Sp. z o.o., ul. Lubelska 52, 35-233 Rzeszów, Polonia
Zentiva, k.s., U kablovny 130, Dolni Mecholupy, 102 37 Praga, Republica Cehă
Aceste informații scrise au fost actualizate ultima dată în iunie 2019.
- PARALEN GRIP băutură fierbinte portocaliu și ghimbir 12 buzunare - 15% reducere
- PARALEN GRIP băutură fierbinte portocală și ghimbir 6 buzunare
- Paralen Grip băutură fierbinte portocală și ghimbir 12 plicuri
- Paralen grip băutură fierbinte lămâie 12 plicuri - Medications24
- PARALEN GRIP comprimate pentru gripă și durere 12 buc