Vechea cunoscută aspirină a văzut lumina zilei în 1897 în Germania, iar componenta sa principală este responsabilă de componenta principală a acidului acetilsalicilic, care în corpul uman acționează în primul rând împotriva diferitelor dureri, febre și inflamații. Se vorbește despre el ca un medicament pentru aproape orice, în special pentru pacienții adulți. La copii, totuși, trebuie utilizat cu cea mai mare grijă și respectați instrucțiunile medicului.

niciodată

Acidul medicinal

Cu toate acestea, aspirina este cunoscută și sub alte denumiri comerciale, cum ar fi acilpirina, anopirina, acilcofinul, acifeina etc., dintr-un motiv simplu - componenta sa principală este acidul acetisalicilic, care conferă medicamentului semnul distinctiv al analgezicelor, antipireticelor și antiflogisticilor și, astfel, are o eficacitate în tratamentul durerii, febrei și inflamației. Pe lângă faptul că este capabilă să suprime eficient durerile de cap, durerile de dinți, durerile articulare și de ogar, aspirina se poate ocupa și de inflamație.

Pe de altă parte, unii adulți, în special astmatici, alergici la fân, dar și femei care doresc să rămână însărcinate, ar trebui să păstreze distanța față de aspirină, deoarece aspirina își poate reduce fertilitatea. Cu toate acestea, acest efect este doar temporar și șansele de a rămâne gravidă cresc din nou după oprirea medicamentului. Aspirina nu trebuie utilizată în timpul sarcinii, în special în ultimele luni înainte de naștere. Cercetătorii au descoperit, de asemenea, că aspirina inhibă activitatea a două enzime - cea negativă, care provoacă durere și inflamații, și cea pozitivă, care protejează mucoasa stomacului și a rinichilor. De aceea, medicii recomandă ca consumul de aspirină să fie redus la minimum de persoanele cu vârsta peste 65 de ani (pot fi expuși riscului de sângerare din stomac) și de copiii cu vârsta sub 15 ani, deoarece salicilatul poate provoca boli renale severe. Persoanele cu probleme digestive și ulcere gastrice ar trebui, de asemenea, să fie atenți.

Copiii și sindromul Reye

Mai presus de toate, trebuie avut în vedere faptul că un copil nu este o miniatură a unui adult, astfel încât copiii descompun drogurile într-un mod complet diferit și, de asemenea, acționează asupra lor în mod diferit. În plus, mai mult de 50% din medicamentele pe care le iau copiii nu au fost niciodată încercate. Aceasta înseamnă că dozarea acestor medicamente la copii este direct proporțională cu jocurile de noroc cu viața lor. Aspirina și medicamentele similare nu trebuie utilizate la copii și adolescenți sub febră până la vârsta de 16 ani. În schimb, în ​​caz de febră și durere ușoară, se recomandă de ex. Paralen și alte medicamente care conțin aceeași substanță activă - paracetamol. La copii, după ce a luat aspirină, așa-numitul Sindromul Reye (SM), o boală cauzată de medicamente care conțin acid acetilsalicilic. Afectează organele întregului corp, cel mai mare impact, uneori fatal, asupra ficatului și creierului.

Ca urmare a bolii, cantități excesive de grăsime se acumulează în ficat și în alte organe și există o creștere a presiunii în creier. Sindromul afectează în principal copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani. Apare la scurt timp după o infecție gripală sau variolă. Sindromul apare cel mai adesea la începutul anului în ianuarie, februarie și martie, când gripa prosperă cel mai mult, dar excepția confirmă regula pe tot parcursul anului. Cercetările au arătat că administrarea de aspirină în timpul și după bolile virale (gripă, variolă, boli respiratorii) crește semnificativ riscul de a dezvolta sindromul Reye. Potrivit cercetărilor, copiii care iau aspirină aveau de 35 de ori mai multe șanse să o dezvolte decât copiii care nu luau aspirină.

Sindromul apare în termen de paisprezece zile de la sfârșitul infecției virale. De obicei trece prin două faze, dintre care prima este vărsăturile continue, oboseala mare, agresivitatea, starea de spirit, leșinul și pierderea de energie. În a doua fază, apar modificări de personalitate, comportament mental și fizic ciudat, letargie sau amorțeală a simțurilor, ducând la crampe la comă. Primul simptom al SM este vărsăturile, cu excepția copiilor cu vârsta sub doi ani care au mai mult diaree sau dificultăți de respirație. Durata simptomelor variază de la severitatea bolii, iar diagnosticul precoce este o condiție prealabilă pentru un tratament de succes.