În stoc în magazinul electronic
Colecție personală gratuită
PARALEN Extra 24 de comprimate
PARALEN EXTRA conține o combinație de două medicamente care este eficientă împotriva durerii. Paracetamolul asigură ameliorarea durerii și scade temperatura corpului. Cofeina sporește efectul paracetamolului, ajutând astfel la ameliorarea durerii, acționează împotriva oboselii, favorizează ușor respirația și circulația sângelui în bolile febrile. PARALEN EXTRA nu irită stomacul. Nu conține acid acetilsalicilic.
Poate fi utilizat de adulți, adolescenți și copii cu vârsta peste 12 ani. PARALEN EXTRA este potrivit pentru ameliorarea durerilor de cap, migrenelor, durerilor de spate, dinților, mușchilor, durerilor reumatice și menstruale. De asemenea, ameliorează simptomele neplăcute ale gripei, răcelilor și durerilor de gât și reduce febra.
Dozarea și metoda de utilizare
Doza și programele de dozare
Adulți și adolescenți cu vârsta de 15 ani
1-2 comprimate, după cum este necesar, de până la 4 ori pe zi, cu un interval de cel puțin 4 ore.
O doză unică de 1 comprimat este potrivită pentru persoanele care cântăresc până la 60 kg, în timp ce o doză unică de 2 comprimate este potrivită numai pentru persoanele care cântăresc 60 kg sau mai mult.
Cea mai mare doză unică este de 2 comprimate (1 g paracetamol), doza zilnică maximă este de 8 comprimate (4 g paracetamol).
Pacienți cu insuficiență renală
Ajustarea dozei este necesară la pacienții cu insuficiență renală; cu rata de filtrare glomerulară 50-10 ml/min, se poate administra 1 comprimat la fiecare 6 ore; la mai puțin de 10 ml/min, medicamentul se administrează la fiecare 8 ore.
Pacienți cu insuficiență hepatică
Este recomandabil să nu se administreze doze maxime la acești pacienți și să se mențină un interval de cel puțin 6 ore între doze.
Populație pediatrică (12 - 15 ani)
1 comprimat de până la 3 ori pe zi, la distanță de cel puțin 6 ore.
Durata tratamentului
Nu luați acest medicament mai mult de 7 zile fără sfatul medicului dumneavoastră. Dacă simptomele bolii nu se ameliorează în 3 zile, discutați cu medicul dumneavoastră.
Mod de utilizare
Medicamentul este pentru uz oral. Comprimatele trebuie înghițite cu o cantitate suficientă de lichid. Poate fi luat cu sau fără alimente.
Avertizare
Poate fi utilizat în timpul sarcinii dacă este indicat clinic, dar cea mai mică doză eficientă trebuie utilizată pentru cea mai scurtă durată posibilă și cu cea mai mică frecvență posibilă.
Cu un tratament de scurtă durată și o monitorizare atentă concomitentă a sugarului, nu este necesară întreruperea alăptării.
Este contraindicat în caz de insuficiență hepatică severă și/sau hepatită acută.
Se recomandă prudență la pacienții cu insuficiență renală.
Pacienții nu trebuie să ia alte medicamente care conțin paracetamol în același timp.
Dacă bei prea multă cafea sau ceai în timpul tratamentului te poate face să te simți tensionat și iritabil.
Nu beți alcool.
Avertismente speciale suplimentare sunt date în RCP (secțiunea 4.4).
Compoziţie
Avertizare
Aveți grijă deosebită cu PARALEN EXTRA Dacă sunteți tratat pentru orice boală hepatică, anemie hemolitică (lipsa celulelor sanguine) sau lipsa enzimei glucoză-6-fosfat hidrogenază (o boală moștenită care determină o reducere a numărului de celule roșii din sânge), trebuie să discutați cu medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament. Nu trebuie să luați alte medicamente care conțin paracetamol în timp ce luați Paralen Extra. La adulții care iau 6 g sau mai mult de paracetamol pe zi, pot apărea leziuni hepatice. Cu toate acestea, insuficiența hepatică poate apărea la doze mult mai mici dacă sunt prezenți următorii factori de risc.
Factori de risc
Dacă pacientul
- suferă tratament pe termen lung cu carbamazepină, fenobarbital, fenitoină, rifampicină sau alte medicamente care induc enzime hepatice (vezi Utilizarea altor medicamente)
- consumă în mod regulat alcool în cantități mai mari decât cele recomandate. Consumul pe termen lung de alcool crește semnificativ riscul de afectare hepatică toxică cu paracetamol, cel mai mare risc înregistrându-se la alcoolicii cronici care se abțin pentru o perioadă scurtă de timp (12 ore).
Nu luați acest medicament mai mult de 7 zile fără sfatul medicului dumneavoastră. Dacă simptomele bolii nu se ameliorează în 3 zile, consultați un medic.
Nu trebuie să luați alte medicamente care conțin paracetamol în timp ce luați Paralen Extra. Efectele Paralen Extra și efectele metoclopramidei, domperidonei, colestiraminei și probenecidului pot interacționa. Pentru tratamentul insomniei), zidovudina (pentru tratamentul infecției cu HIV și SIDA ), rifampicina (un antibiotic), poate duce în unele cazuri la afectarea funcției hepatice. Utilizarea zilnică regulată a Paralen Extra cu unele anticoagulante (warfarină) poate crește riscul de sângerare. PARALEN EXTRA nu trebuie combinat cu medicamente care conțin acid acetilsalicilic din cauza unui risc mai mare de afectare a rinichilor. În cazuri excepționale, de asemenea, accelerarea activității cardiace.
Paralen Extra nu trebuie utilizat în timpul sarcinii.