Medicamentul se administrează copiilor de la 3 ani reducerea febrei și a durerii gripale, răceli și boli infecțioase ale copilăriei și vaccinări.
Mâine noi vă trimitem poimâine .
Mâine noi vă trimitem poimâine .
Adăuga mai mult
Paracetamolul, medicamentul din acest medicament, acționează pentru ameliorarea durerii și reducerea febrei. Se utilizează la copii pentru a reduce febra și durerea la gripă, răceli și boli infecțioase din copilărie (de exemplu rujeolă, rubeolă, variolă, scarlatină, oreion) și vaccinări.
Medicamentul este potrivit și pentru dureri de diferite origini, de ex. pentru dureri de cap, dureri de dinți, dureri care însoțesc tăierea dinților, dureri în gât și dureri musculo-scheletice de origine neinflamatorie.
Utilizarea
Doza și programele de dozare
Doza zilnică totală timp de 24 de ore nu trebuie să depășească 60 mg/kg greutate corporală a copilului, împărțită în 3-4 doze divizate.
Pentru o singură administrare, doza este de 10-15 mg/kg greutate corporală. Se administrează la nevoie la intervale de cel puțin 6 ore, intervalul poate fi scurtat la 4 ore după cum este necesar, fără a depăși doza zilnică totală.
Dozajul recomandat de paracetamol la copii de la 3 ani în funcție de greutatea corporală:
Pacienți cu vârsta cuprinsă între 3-6 ani
9-12 kg: se administrează o doză unică de 1 comprimat (125 mg). Doza zilnică maximă totală este de 600 mg.
13-16 kg: se administrează o doză unică de 1 comprimat și jumătate (187,5 mg). Doza zilnică maximă totală este de 750 mg.
17-20 kg: se administrează o doză unică de 2 comprimate (250 mg). Doza zilnică totală maximă este de 1000 mg.
Pacienți cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani
21-25 kg: se administrează o doză unică de 2-4 comprimate (250-500 mg). Doza zilnică maximă totală este de 1500 mg.
26-40 kg: se administrează o doză unică de 2-4 comprimate (250-500 mg). Doza zilnică maximă totală este de 2000 mg.
Pacienți cu vârsta cuprinsă între 12-15 ani
40-50 kg: se administrează o doză unică de 500 mg. Doza zilnică maximă totală este de 3000 mg.
Pacienți cu vârsta peste 15 ani
mai mult de 50 kg: se administrează o doză unică de 500-1000 mg. Doza zilnică totală maximă este de 4000 mg.
Durata tratamentului:
Dacă febra nu scade în 3 zile și durerea dispare în 5 zile sau, dimpotrivă, dificultățile se înrăutățesc, este necesar să vizitați un medic.
Acest medicament poate fi utilizat fără consultarea unui medic pentru copii până la 3 zile, pentru adulți până la 7 zile.
Pacienți cu insuficiență renală:
Se recomandă extinderea intervalului de dozare: pentru filtrarea glomerulară 50-10 ml/min, trebuie respectat un interval de 6 ore între doze, la o valoare mai mică de 10 ml/min un interval de 8 ore.
Pacienți cu insuficiență hepatică:
Nu administrați dozele maxime la acești pacienți și recomandați un interval minim de 6 ore între dozele recomandate de medic.
Mod de utilizare
Comprimatele divizibile trebuie luate cu sau chiar înainte de masă, cu multe lichide. Trebuie respectate intervalele dintre dozele date mai sus.
Avertizare
Datorită formei farmaceutice, medicamentul este potrivit pentru copiii de la 3 ani.
În timpul sarcinii, paracetamolul trebuie utilizat numai pentru perioade scurte și în cazuri justificate și trebuie evitat pe cât posibil în primul trimestru.
Nu există pericol pentru sugari atunci când paracetamolul este administrat ca doză unică pentru mamele care alăptează la dozele recomandate. Nu este necesar să întrerupeți alăptarea în timpul tratamentului de scurtă durată și monitorizarea atentă a sugarului.
Este contraindicat la pacienții cu insuficiență hepatocelulară severă și/sau hepatită acută.
Nu luați alte medicamente care conțin paracetamol în același timp.
Nu beți alcool.
Avertismente speciale suplimentare sunt date în RCP (secțiunea 4.4).
Medicament înregistrat, citiți cu atenție prospectul.
Informații despre produs
Producător: | ZENTIVA A.S. |
Marca: | PARALEN |
Codul produsului: | 117769 |
Cod EAN: | 8594739201040 |
Cod ŠUKL: | 26627 |
Grupul ATC: | Paracetamol |
Titularul deciziei: | ZENTIVA A.S. |
Prospectul pentru produsul PARALEN pentru copii 125 mg 20 comprimate poate fi descărcat în format doc aici: PARALEN pentru copii 125 mg 20 comprimate.doc
Informații scrise pentru utilizator
Citește cu atenție tot acest prospect înainte de a începe să îl luați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.
Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
Dacă simptomele copilului dumneavoastră nu se ameliorează în 3 zile sau dacă se agravează, trebuie să contactați un medic.
În acest prospect:
1. Ce este PARALEN 125 și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN 125
3. Cum să luați PARALEN 125
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează PARALEN 125
6. Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este PARALEN 125 și pentru ce se utilizează
Paracetamolul, substanța activă din PARALEN 125, acționează pentru ameliorarea durerii și reducerea febrei.
PARALEN 125 comprimate se administrează copiilor pentru a reduce febra și durerea la gripă, răceli și boli infecțioase din copilărie (de exemplu rujeolă, rubeolă, variolă, scarlatină, oreion) și vaccinări.
PARALEN 125 comprimate sunt potrivite și pentru dureri de diferite origini, de ex. pentru dureri de cap, dureri de dinți, dureri care însoțesc tăierea dinților, dureri în gât și dureri musculo-scheletice de origine neinflamatorie.
Dacă copilul dumneavoastră nu se simte mai bine în termen de 3 zile sau dacă simptomele sale se agravează, trebuie să contactați un medic.
Datorită formei farmaceutice, medicamentul este potrivit pentru copiii de la 3 ani.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN 125
Nu administrați PARALEN 125 unui copil
dacă sunteți alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6),
în afecțiuni hepatice severe sau în hepatită acută,
dacă are o formă severă a unui tip de anemie numită anemie hemolitică.
Avertismente și precauții
Înainte de a începe să administrați PARALEN 125 copilului dumneavoastră, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă:
are boli de rinichi sau ficat,
nu are enzima glucoză-6-fosfat dehidrogenază (o boală moștenită care determină o reducere a numărului de celule roșii din sânge),
el ia în același timp medicamente care afectează funcția ficatului,
are hipersensibilitate la acid acetilsalicilic și/sau antiinflamatoare nesteroidiene (AINS).
A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare hepatică severă. Efectele dăunătoare ale ficatului ale paracetamolului (PARALEN 125) pot fi observate și cu utilizarea pe termen scurt a dozelor terapeutice, fără insuficiență hepatică prealabilă.
Au fost raportate reacții cutanate care pun viața în pericol cu utilizarea medicamentelor care conțin paracetamol. Dacă apar astfel de semne sau simptome (de exemplu erupții cutanate progresive, adesea cu vezicule sau leziuni ale mucoasei), opriți administrarea medicamentului copilului și solicitați imediat sfatul medicului.
Dacă nu sunteți sigur dacă acest lucru se aplică copilului dumneavoastră, discutați cu medicul dumneavoastră.
Discutați cu medicul dumneavoastră despre adecvarea administrării concomitente de PARALEN 125 comprimate copiilor cu alte medicamente pentru durere și răceală.
Nu administrați acest medicament copiilor fără sfatul medicului dacă au boli de ficat.
Nu luați concomitent alte medicamente care conțin paracetamol.
În cazul bolilor renale, PARALEN 125 comprimate pot fi luate numai după consultarea unui medic.
Alte medicamente și PARALEN 125
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul dumneavoastră ia sau a luat recent orice alte medicamente, inclusiv medicamente obținute fără prescripție medicală.
Nu administrați acest medicament copiilor dacă iau alte medicamente care conțin paracetamol.
Discutați cu medicul dumneavoastră despre administrarea PARALEN 125 dacă copilul dumneavoastră ia:
medicamente pentru tratarea greaței, vărsăturilor sau ulcerului gastric (metoclopramidă, domperidonă și propantelină),
colestiramină (un medicament utilizat pentru reducerea grăsimilor din sânge),
unele medicamente care afectează coagularea sângelui (warfarină și alte medicamente care reduc coagularea sângelui),
medicamente pentru tratamentul epilepsiei (glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, primidonă, carbamazepină, lamotrigină, topiramat),
medicamente pentru tratamentul depresiei (inhibitori de monoaminooxidază, antidepresive triciclice),
somnifere, sedative și alți depresivi ai sistemului nervos central (barbiturice),
probenecid (un medicament utilizat pentru tratarea gutei),
acid acetilsalicilic sau alte medicamente pentru durere și inflamație,
zidovudină (utilizată pentru tratarea infecției cu HIV și SIDA),
rifampicină sau izoniazidă (medicamente pentru tratarea tuberculozei),
antibiotice (flucloxacilină, cloramfenicol),
medicamente și suplimente nutritive care conțin sunătoare.
Dacă prescrieți alte medicamente, spuneți medicului dumneavoastră că copilul dumneavoastră ia PARALEN 125 comprimate.
Medicamentul este destinat copiilor, dar dacă trebuie administrat adolescenților sau adulților, un medic trebuie sfătuit să utilizeze contraceptive orale.
PARALEN 125 și alimente, băuturi și alcool
Dacă apare indigestie în timpul tratamentului, luați medicamentul cu alimente. Medicamentul este destinat copiilor, dar dacă trebuie administrat adulților, nu ar trebui să fie utilizat de persoanele care au probleme cu consumul de alcool. Consumul de băuturi alcoolice este interzis în timpul tratamentului.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Este destinat utilizării la copii, dar dacă este administrat unei femei însărcinate sau care alăptează în cazuri excepționale, trebuie făcută următoarea recomandare: Dacă este necesar, PARALEN 125 poate fi utilizat în timpul sarcinii. Luați cea mai mică doză posibilă pentru a vă ameliora durerea și/sau febra și luați-o pentru cel mai scurt timp posibil. Dacă durerea și/sau febra dumneavoastră nu se ameliorează sau dacă trebuie să luați medicamentul mai des, discutați cu medicul dumneavoastră.
Femeile care alăptează pot lua medicamentul timp de 1 zi, mai mult de o zi pot lua medicamentul numai cu acordul unui medic. Alăptarea nu trebuie întreruptă în timpul tratamentului de scurtă durată, cu condiția ca copilul să fie atent monitorizat.
Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor
Medicamentul nu afectează activitățile care necesită o atenție suplimentară (conducerea vehiculelor, utilizarea mașinilor, lucrul la înălțime).
PARALEN 125 conține sodiu
Acest medicament conține mai puțin de 1 mmol sodiu (23 mg) per comprimat, adică. j. cantități esențial neglijabile de sodiu.
3. Cum să luați PARALEN 125
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este indicat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.
PARALEN 125 comprimate se administrează de 3-4 ori pe zi, la intervale de 6 ore, după cum este necesar, la dozele enumerate în tabel. Intervalul poate fi redus la 4 ore, dacă este necesar, fără a depăși doza zilnică totală.
Max. doza zilnica
1 comprimat PARALEN 125 (125 mg paracetamol)