O băutură fierbinte elimină simptomele gripei și răcelii, cum ar fi: febră, nas înfundat, dureri de cap, dureri în gât.

fierbinte

Ambalaje disponibile

  • Descriere produs
  • Evaluarea produsului
  • Informatii suplimentare

Informații scrise pentru utilizator

Băutură caldă PARALEN GRIP echinaceea și șoldurile 500 mg/10 mg

pulbere pentru soluție orală

Citește cu atenție tot acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.

- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.

- Dacă simptomele bolii dumneavoastră nu se ameliorează în 3 zile sau dacă se agravează, trebuie să contactați un medic.

În acest prospect:

1. Ce este PARALEN GRIP băutura fierbinte echinaceea și măceșul 500 mg/10 mg și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacea și măceșe 500 mg/10 mg

3. Cum să luați PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacee și măceșe 500 mg/10 mg

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacee și măceșe 500 mg/10 mg

6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este băutura fierbinte PARALEN GRIP

echinaceea și măceșii 500 mg/10 mg și pentru ce se folosește

PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacea și măceșe 500 mg/10 mg conține o combinație de două medicamente - paracetamol și fenilefrină. Paracetamolul acționează împotriva durerii și febrei, fenilefrina relaxează căile respiratorii.

Băutura fierbinte PARALEN GRIP echinacea și măceșe 500 mg/10 mg este concepută pentru a elimina simptomele gripei și răcelii, inclusiv febra, durerea cauzată de sinuzită, cefaleea, durerile în gât și durerile articulare și musculare. De asemenea, ajută la rinită, slăbește nasul înfundat și cavitățile de livrare și astfel facilitează respirația.

Luați acest medicament numai dacă simptomele gripei și răceala sunt însoțite de nas înfundat sau sinusuri. Dacă nu aveți nasul înfundat, trebuie să luați un medicament cu o singură componentă care conține doar paracetamol.

Medicamentul este destinat adulților și adolescenților de la vârsta de 12 ani.

Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacea și măceșe 500 mg/10 mg

Nu luați băutură fierbinte PARALEN GRIP echinaceea și măceșii 500 mg/10 mg,

- dacă sunteți hipersensibil (alergic) la paracetamol, fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6),

- dacă aveți boli hepatice severe,

- dacă aveți tensiune arterială crescută sau boli severe ale inimii sau vaselor de sânge,

- dacă aveți o glandă tiroidă hiperactivă,

- dacă aveți diabet zaharat,

- dacă aveți glaucom cu unghi îngust,

- dacă suferiți de retenție urinară,

- dacă aveți o tumoare a medularei suprarenale (feocromocitom),

- dacă luați medicamente în același timp

- pentru a trata depresia sau boala Parkinson din grupul inhibitorilor de monoaminooxidază (IMAO) sau le-ați luat în ultimele 2 săptămâni,

- pentru tratamentul depresiei din grupul antidepresivelor triciclice,

- pentru hipertensiune arterială sau boli de inimă din grupul beta-blocantelor.

Dacă nu sunteți sigur dacă acest lucru este valabil pentru dvs., discutați cu medicul dumneavoastră.

Avertismente și precauții

Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacea și măceșe 500 mg/10 mg

- aveți afecțiuni hepatice și renale,

- sunteți gravidă sau alăptați,

- aveți un tip grav de anemie numită anemie hemolitică,

- medicul dumneavoastră v-a spus că aveți un nivel scăzut de granulocite (un tip de celule albe din sânge) în sânge,

- aveți probleme cu consumul de alcool,

- ești bărbat și ai prostata mărită,

- aveți sindromul Raynaud (manifestat prin modificări ale culorii pielii și senzație de frig),

- aveți astm bronșic,

- aveți deficit de enzimă glucoză-6-fosfat dehidrogenază (o boală moștenită care determină o reducere a numărului de globule roșii),

- sunteți hipersensibil la acid acetilsalicilic și/sau antiinflamatoare nesteroidiene (AINS).

Administrarea unor doze mai mari decât cele recomandate poate duce la riscul de insuficiență hepatică severă.

Efectul paracetamolului (băutura fierbinte PARALEN GRIP echinacea și măceșul 500 mg/10 mg) asupra afectării ficatului poate apărea chiar și cu utilizarea pe termen scurt a dozelor terapeutice, fără insuficiență hepatică prealabilă.

Au fost raportate reacții cutanate care pun viața în pericol cu ​​utilizarea medicamentelor care conțin paracetamol. Dacă apar astfel de semne sau simptome (de exemplu erupții cutanate progresive, adesea cu vezicule sau leziuni ale mucoasei), opriți administrarea medicamentului și solicitați imediat sfatul medicului.

Dacă nu sunteți sigur dacă acest lucru este valabil pentru dvs., discutați cu medicul dumneavoastră.

Copii și adolescenți

Acest medicament nu este destinat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 12 ani.

ALTE MEDICAMENTE ȘI PARALEN GRIP BEȚĂ CALDĂ echinaceea și măceșii 500 mg/10 mg

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente.

Nu luați băutură fierbinte PARALEN GRIP echinacea și măceșe 500 mg/10 mg dacă luați:

- alte medicamente care conțin paracetamol,

- alte medicamente pentru gripă și răceli,

- alte medicamente pentru a reduce umflarea mucoasei nazale (decongestionante),

- medicamente pentru tratarea depresiei sau a bolii Parkinson (din grupul inhibitorilor de monoaminooxidază) sau le-ați luat în ultimele două săptămâni, medicamente pentru tratarea depresiei (din grupul antidepresivelor triciclice) sau medicamente pentru tratamentul hipertensiunii arteriale sau a bolilor de inimă (din grupul de beta-blocante) (vezi mai sus partea 2 „Nu luați PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacee și măceșe 500 mg/10 mg”).

Discutați cu medicul sau farmacistul despre utilizarea acestui medicament dacă luați:

- medicamente pentru tratarea greaței, vărsăturilor sau ulcerului gastric (metoclopramidă, domperidonă și propantelină),

- medicamente care afectează coagularea sângelui (warfarină sau alți antagoniști ai vitaminei K),

- medicamente pentru tratamentul epilepsiei (glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, primidonă, carbamazepină, lamotrigină, topiramat),

- medicamente pentru migrenă (ergotamină și metilsergidă),

- medicamente utilizate pentru tratarea congestiei nazale sau a astmului (simpatomimetice),

- rifampicină sau izoniazidă (utilizate pentru tratarea tuberculozei),

- cloramfenicol, flucloxacilină (antibiotice),

- zidovudină (utilizată pentru tratarea infecției cu HIV și SIDA),

- colestiramină (un medicament utilizat pentru reducerea grăsimilor din sânge),

- acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene,

- digoxină (utilizată pentru întărirea inimii),

- medicamente utilizate pentru tratarea insuficienței de țesuturi și organe (vasodilatație),

- contraceptive orale,

- probenecid (un medicament utilizat pentru tratarea gutei),

- medicamente și suplimente nutritive care conțin sunătoare.

PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacea și măceșe 500 mg/10 mg și alimente, băuturi și alcool

Dacă apare indigestie în timpul tratamentului, luați medicamentul cu alimente.

Nu beți alcool în timpul tratamentului. Consumul concomitent de alcool cu ​​acest medicament poate crește riscul de afectare a ficatului.

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Luând băutură fierbinte PARALEN GRIP echinaceea și șoldurile 500 mg/10 mg nu sunt recomandate în timpul sarcinii și alăptării.

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

La persoanele susceptibile, medicamentul poate provoca amețeli și, astfel, poate afecta negativ activitățile care necesită o atenție sporită. Nu conduceți vehicule și nu folosiți utilaje dacă vă simțiți amețit.

PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacea și măceșe 500 mg/10 mg conține zaharoză și sodiu

Acest medicament conține 1,81 g zaharoză pe doză. Acest lucru trebuie luat în considerare la pacienții cu diabet zaharat. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.

Acest medicament conține 121,34 mg sodiu pe doză. Acest lucru trebuie luat în considerare de pacienții care urmează o dietă controlată cu sodiu.

3. Cum să luați PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacee și măceșe 500 mg/10 mg

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este indicat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.

Adulți, inclusiv vârstnici și adolescenți de la vârsta de 12 ani: conținutul unui plic dizolvat într-un pahar cu apă fierbinte (care nu fierbe) de până la 4 ori pe zi. Puteți îndulci cu miere sau zahăr după gust. Intervalul dintre doze nu trebuie să fie mai mic de patru ore. Doza zilnică maximă de paracetamol este de 4 g.

Nu utilizați mai mult de 4 plicuri în 24 de ore.

Pacienți cu insuficiență renală și hepatică

Discutați cu medicul dumneavoastră despre ajustarea dozei înainte de a lua medicamentul. După evaluarea stării dumneavoastră actuale, vi se poate recomanda să reduceți doza sau să prelungiți intervalele de mai mult de 4 ore între doze.

Nu luați băutură fierbinte PARALEN GRIP echinacea și măceșe 500 mg/10 mg mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului.

Dacă disconfortul persistă, se agravează sau persistă mai mult de 3 zile după tratament, consultați un medic și consultați pașii următori.

Dacă luați mai multă băutură caldă PARALEN GRIP echinaceea și săgeți 500 mg/10 mg așa cum aveți

În caz de supradozaj sau ingestie accidentală de către un copil, solicitați imediat sfatul medicului, chiar dacă nu există semne de supradozaj, deoarece există riscul apariției unor leziuni hepatice severe pe o perioadă lungă de timp.

Dacă uitați să luați băutură fierbinte PARALEN GRIP echinaceea și măceșii 500 mg/10 mg

Luați următoarea doză imediat ce vă amintiți. Cu toate acestea, păstrați un interval minim de 4 ore între doze.

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Opriți imediat tratamentul și consultați un medic dacă aveți oricare dintre următoarele reacții adverse foarte rare:

- Greață, urticarie, umflături bruște, senzație de opresiune în piept cu dificultăți de respirație sau înghițire (simptome de anafilaxie).

- O reacție alergică severă (angioedem) care determină umflarea diferitelor părți ale corpului, cel mai adesea a feței (ochilor și gurii), a gâtului (membranele mucoase ale sistemului respirator) și a sistemului digestiv (cauzând crampe abdominale).

- Au fost raportate reacții cutanate grave cauzate de hipersensibilitate, inclusiv erupții cutanate, care implică adesea ulcere la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale, conjunctivitei (ochi roșii și umflați) și pot evolua spre vezicule și descuamare a pielii.

- Dureri în gât, răni în gură, febră bruscă și crescută.

Efectele secundare care pot apărea sunt enumerate mai jos pe grupe de frecvență:

Frecvente (pot afecta mai puțin de 1 din 10 persoane):

- dureri de cap, amețeli (amețeli), incapacitate de a adormi (insomnie).

Rare (pot afecta mai puțin de 1 din 1000 de persoane):

- senzație de rău (greață), neliniște, nervozitate.

Foarte rare (pot afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane):

- tulburări hematopoietice (modificări ale imaginii sanguine, cum ar fi scăderea numărului de celule albe din sânge și trombocite. Tulburările sanguine pot prezenta următoarele simptome: pete purpurii nedureroase, rotunde și de formă pe piele, uneori grupate în zone mai mari, sângerarea gingiilor, sângerări nazale sau vânătăi cu leziuni minore, susceptibilitate crescută la infecții, oboseală, cefalee).

- reacții cutanate de hipersensibilitate, erupții cutanate, urticarie, înroșirea feței,

- dificultăți de respirație sau respirație șuierătoare, bronhoconstricție (bronhospasm),

- probleme cu ficatul și rinichii,

- bătăi cardiace foarte rapide și neregulate, hipertensiune arterială,

- greață (vărsături), diaree,

- hepatotoxicitate (leziuni hepatice).

Necunoscut (nu poate fi estimat din datele disponibile):

- dureri de ochi, furnicături în ochi, vedere încețoșată, afectare a sensibilității sau intoleranței la lumină, glaucom acut cu unghi închis (vedere încețoșată bruscă, durere oculară severă sau intoleranță la lumină, aura - un cerc de lumină în jurul unei surse de lumină),

- reducerea numărului de celule roșii din sânge cauzate de o tulburare metabolică, așa-numita deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază,

- sindrom coronarian acut alergic (sindromul Kounis - o afecțiune care pune viața în pericol, cauzată de obstrucția bruscă a arterelor coronare ale inimii datorită unei reacții alergice),

- ritm cardiac modificat (accelerat sau neregulat),

- inflamație a ficatului (hepatită), care poate duce la insuficiență hepatică acută.

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul sistemului național de raportare enumerat în anexa V. Prin raportarea reacțiilor adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.

5. Cum se păstrează băutura fierbinte PARALEN GRIP

echinaceea și măceșii 500 mg/10 mg

A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 30 ° C în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce băutură fierbinte PARALEN GRIP echinaceea și măceșii 500 mg/10 mg conține

Substanțele active sunt: ​​paracetamol 500 mg și fenilefrină 10 mg într-un plic.

Celelalte componente sunt: ​​povidona 25 (Kollidon 25), acid tartric, citrat de sodiu, acid citric, acid ascorbic acoperit cu etilceluloză, acesulfam, sare de potasiu; pudră de lămâie K240, suc de lămâie 610399E, extract uscat de echinacee (06:01), aromă de măceș S-129211, zaharoză.

Ce arată PARALEN GRIP ca băutură fierbinte echinacea și măceșe 500 mg/10 mg și conținutul ambalajului

PARALEN GRIP băutură fierbinte echinacea și măceșe 500 mg/10 mg este o pulbere cremă maro cu miros și gust de săgeți.

Este livrat în pliculețe cu doză unică din film multistrat tipărit, stocate împreună cu informațiile scrise pentru utilizator într-o cutie de hârtie pliabilă.

Fiecare plic conține 4 g pulbere pentru soluție orală.

Dimensiunea ambalajului: 6 sau 12 pungi.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Titularul deciziei de înregistrare

Zentiva, k.s., U kablovny 130, Dolni Mecholupy, 102 37 Praga, Republica Cehă

Producător

Zentiva, k.s., U kablovny 130, Dolni Mecholupy, 102 37 Praga, Republica Cehă

Aceste informații scrise au fost actualizate ultima dată în 04/2016.