Starea produsului: Produs nou
Conține acid acetilsalicilic, care reduce producția de prostaglandine și acționează astfel împotriva durerii, reduce febra și suprimă inflamația.
Este utilizat pentru dureri ușoare până la moderate, cum ar fi dureri de cap, dureri de dinți, dureri musculare, articulare sau menstruale, precum și pentru febră și inflamație.
La recomandarea unui medic, acest medicament este utilizat pentru bolile inflamatorii la adulți. La recomandarea unui medic, acest medicament poate fi administrat copiilor de la 7 ani. Mai multe la adcc.sk
Cantitatea minimă de comandă pentru produs este de 1
Puse în coș
Tweet Acțiune Pinterest
Detalii
Aspirină 500 mg tbl 500 mg (blis.) 1x20 ks
Conține acid acetilsalicilic, care reduce producția de prostaglandine și acționează astfel împotriva durerii, reduce febra și suprimă inflamația.
Este utilizat pentru dureri ușoare până la moderate, cum ar fi dureri de cap, dureri de dinți, dureri musculare, articulare sau menstruale, precum și pentru febră și inflamație.
La recomandarea unui medic, acest medicament este utilizat pentru bolile inflamatorii la adulți. La recomandarea unui medic, acest medicament poate fi administrat copiilor de la 7 ani.
Doza și programele de dozare
Acidul acetilsalicilic nu trebuie utilizat mai mult de 3-5 zile fără consultarea unui medic.
Adulți, adolescenți și copii cu vârsta peste 12 ani
Doza unică este de 1-2 comprimate. Dacă este necesar, doza unică poate fi repetată de 3-4 ori pe zi la intervale de 4-8 ore. Doza maximă zilnică este de 8 comprimate (4 g de medicament).
Copii de la 7 la 12 ani - la recomandarea unui medic
Doza unică este de 1/2 comprimat. Dacă este necesar, doza unică poate fi repetată de 3 ori pe zi la intervale de 4-8 ore. Doza zilnică maximă este de 3 comprimate (1,5 g de medicament).
Este mai bine pentru copii să ia comprimate care conțin 100 mg acid acetilsalicilic. În general, doza zilnică recomandată de acid acetilsalicilic la copii este de aproximativ 60 mg/kg administrată în 4-6 doze divizate de aproximativ 15 mg/kg la fiecare 6 ore sau 10 mg/kg la fiecare 4 ore.
Mod de utilizare
Comprimatele sunt luate întregi. Medicamentul trebuie administrat de preferință după masă (pentru a reduce incidența deranjamentului stomacal) și trebuie luat cu multă apă. Este necesar să se respecte intervalele dintre dozele individuale (menționate mai sus).
Prospect
Anexa nr. 3 la notificarea modificării, ev. Nr.: 2016/05995-Z1A
Informații scrise pentru utilizator
Aspirina 500 mg
Citește cu atenție tot acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
- Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în decurs de 3 până la 5 zile, trebuie să consultați un medic.
Veți afla în acest prospect:
1. Ce este Aspirina 500 mg și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luați Aspirin 500 mg
3. Cum să luați Aspirina 500 mg
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează Aspirina 500 mg
6. Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este Aspirina 500 mg și pentru ce se utilizează
Acidul acetilsalicilic reduce producția de prostaglandine (compuși fiziologic activi care sunt implicați în dezvoltarea inflamației) și acționează astfel împotriva durerii, reduce febra și suprimă inflamația.
Aspirina 500 mg este utilizată pentru dureri ușoare până la moderate, de ex. dureri de cap, dureri de dinți, dureri musculare, articulare sau menstruale și febră și inflamații.
Adulții cu boli inflamatorii utilizează medicamentul numai la recomandarea unui medic.
După cum a recomandat medicul dumneavoastră, Aspirina 500 mg poate fi administrată copiilor cu vârsta de până la 7 ani.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați Aspirin 500 mg
Nu luați Aspirin 500 mg
- dacă sunteți alergic la acidul acetilsalicilic, la alți salicilați sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6),
- dacă ați avut o reacție alergică cu un atac de astm sau o reacție similară la salicilați sau alte antiinflamatoare nesteroidiene în trecut,
- dacă aveți ulcer gastric sau duodenal,
- dacă aveți o tendință neobișnuită de sângerare (diateză hemoragică),
- dacă aveți probleme severe cu rinichii sau ficatul,
- dacă aveți insuficiență cardiacă severă,
- în asociere cu metotrexat în doză de 15 mg/săptămână sau mai mare,
- dacă vă aflați în ultimele trei luni de sarcină.
Avertismente și precauții
Discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a lua Aspirin 500 mg.
Aveți grijă deosebită cu Aspirin 500 mg
- dacă sunteți hipersensibil (alergic) la alte analgezice (analgezice), medicamente antireumatice (medicamente utilizate pentru tratarea bolilor inflamatorii ale articulațiilor, mușchilor și tendoanelor) sau medicamente antiinflamatoare sau alți alergeni,
- dacă ați avut ulterior stomac sau ulcer duodenal sau sângerări la nivelul stomacului și intestinelor,
- dacă luați medicamente care împiedică formarea cheagurilor de sânge (anticoagulante),
- dacă aveți insuficiență a funcției renale sau a circulației cardiovasculare (de exemplu boli de rinichi, insuficiență cardiacă congestivă, epuizare a volumului (scăderea volumului), intervenții chirurgicale majore, sepsis (otrăvire a sângelui) sau sângerări majore) deoarece acidul acetilsalicilic poate crește și mai mult eșec,
- dacă aveți funcție hepatică redusă,
- dacă aveți un deficit sever de glucoză-6-fosfat-dehidrogenază, acidul acetilsalicilic poate provoca hemoliză (descompunerea globulelor roșii) sau anemie hemolitică (anemie cauzată de descompunerea globulelor roșii). Factorii care pot crește riscul de hemoliză sunt de ex. doze mari, febră sau infecții acute.
- dacă ați redus excreția de acid uric, deoarece la doze mici medicamentul poate provoca un atac de gută.
În acest caz, luați Aspirin 500 mg după consultarea medicului dumneavoastră.
Aspirina 500 mg nu trebuie utilizată la copii sau adolescenți cu boli febrile, cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă recomandă și alte tratamente nu au reușit. Vărsăturile persistente asociate cu astfel de boli pot fi un semn al sindromului Reye, o boală foarte rară, dar care pune viața în pericol, care necesită asistență medicală imediată.
Pacienții cu astm, febră de fân, polipi nazali sau infecții respiratorii cronice (mai ales dacă sunt însoțiți de simptome asemănătoare cu fânul) sau care sunt hipersensibili la unele tipuri de analgezice și reumatism sunt expuși riscului de crize de astm (intoleranță analgezică/analgezică).) Astm indus ) dacă iau aspirină 500 mg. Dacă suferiți de astfel de probleme, trebuie să discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua Aspirin 500 mg. Același lucru se aplică pacienților alergici la alte substanțe prin reacții cutanate, mâncărime sau urticarie.
Înainte de operație, trebuie să vă adresați medicului sau medicului dentist despre orice utilizare a Aspirinei 500 mg.
Medicamentele care conțin acid acetilsalicilic nu trebuie utilizate pentru perioade lungi de timp sau în doze mari fără consultarea unui medic.
Ce să evitați dacă luați acest medicament?
Efectul tratamentului poate fi afectat dacă acidul acetilsalicilic este luat în același timp cu alte medicamente utilizate pentru:
- cheaguri de sânge (de exemplu warfarină)
- neacceptarea organului după transplant (ciclosporină, tacrolimus)
- hipertensiune arterială (de exemplu diuretice și inhibitori ai ECA)
- durere și inflamație (de exemplu corticosteroizi sau antiinflamatoare)
- tumora sau artrita reumatoidă (metotrexat)
Înainte de a lua acid acetilsalicilic, spuneți medicului dumneavoastră despre medicamentele pe care le luați. Dacă luați acid acetilsalicilic în mod regulat, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua orice alt medicament (inclusiv medicamente fără prescripție medicală).
Alte medicamente și Aspirina 500 mg
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente.
Îmbunătățirea efectului în combinație cu acidul acetilsalicilic
- Metotrexat (un medicament utilizat pentru tratarea tumorilor sau a artritei reumatoide).
- Tratamentul cu anticoagulante (de exemplu cumarină, heparină) și inhibitori ai agregării trombocitelor (substanțe care previn agregarea trombocitelor și formarea cheagurilor), de ex. ticlopidină.
- Medicamente antiinflamatoare și analgezice.
- Inhibitori ai recaptării serotoninei (medicamente utilizate pentru tratarea depresiei).
- Digoxina (o substanță care îmbunătățește rezistența contracției inimii): nivelul sângelui crește.
- Tratament de scădere a zahărului din sânge (antidiabetice).
- Tratament cu glucocorticoizi sistemici sau consum de alcool (risc crescut de sângerare la stomac și intestin și ulcere).
- Acid valproic (medicamente utilizate pentru tratarea convulsiilor).
Atenuarea efectelor în combinație cu acidul acetilsalicilic
- Medicamente pentru îmbunătățirea excreției urinare (diuretice).
- Medicamente care scad tensiunea arterială (inhibitori ai ECA).
- Medicamente utilizate pentru tratarea gutei (uricosurice) care îmbunătățesc excreția urinară a acidului uric (de exemplu, probenecid, benzbromaronă).
Aspirină 500 mg și alimente, băuturi și alcool
Comprimatele trebuie luate cu multe lichide. Nu luați pe stomacul gol.
Nu beți alcool în timpul tratamentului cu acest medicament.
Sarcina și alăptarea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Dacă rămâneți gravidă în timpul tratamentului cu Aspirin 500 mg, trebuie să spuneți medicului dumneavoastră. Aspirina 500 mg nu trebuie utilizată în primul și al doilea trimestru (primele șase luni) de sarcină fără consultarea unui medic. Aspirina 500 mg nu trebuie utilizată în ultimele trei luni de sarcină, din cauza unui risc crescut de complicații atât pentru mamă, cât și pentru copil în timpul nașterii.
Cantități mici de acid acetilsalicilic și metaboliții săi trec în laptele matern. Nu s-au observat efecte adverse asupra sugarului cu utilizarea pe termen scurt, de aceea nu este necesar să se oprească alăptarea. Cu doze mari regulate, alăptarea trebuie întreruptă în timp util.
Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor
Aspirina 500 mg nu are nicio influență asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
3. Cum să luați Aspirina 500 mg
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.
Dacă febra sau durerea nu se ameliorează în 3 până la 5 zile, discutați cu medicul dumneavoastră despre cum să procedați.
Comprimatele trebuie luate cu multe lichide. Nu luați pe stomacul gol.
Pentru adult este o doză unică de 1 până la 2 comprimate.
Doza maximă zilnică de 8 comprimate (4 g de medicament) nu trebuie depășită.
Dacă este necesar, o singură doză poate fi repetată de 3 până la 4 ori pe zi, la intervale de 4 până la 8 ore.
Copii de la 7 la 12 ani pot lua câte o jumătate de comprimat la un moment dat, doza zilnică maximă este de 3 comprimate (1,5 g de medicament). Dacă este necesar, doza unică poate fi repetată de 3 ori pe zi, la intervale de 4 până la 8 ore.
Este mai bine pentru copii să ia comprimate care conțin 100 mg acid acetilsalicilic.
Dacă luați mai multă Aspirină 500 mg decât trebuie
Spuneți imediat medicului dumneavoastră dacă luați mai multă Aspirină 500 mg decât trebuie sau dacă un copil înghite accidental acest medicament.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Posibile efecte secundare
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.
Efectele secundare pot apărea cu următoarele frecvențe:
Rar (poate afecta mai puțin de 1 din 1000 de persoane)
- inflamație a sistemului digestiv, ulcer gastric sau duodenal (foarte rar asociat cu sângerări și ruperea ulcerelor)
Foarte rar (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane)
- reacție alergică severă (șoc anafilactic)
- insuficiență hepatică tranzitorie cu enzime hepatice crescute
Necunoscut (din datele disponibile frecvența lor nu poate fi estimată)
- risc crescut de sângerare în timpul intervenției chirurgicale, vânătăi, sângerări nazale, sângerări ale tractului urinar și organelor genitale, sângerări ale gingiilor, sângerări în tractul digestiv și sângerări în creier (sângerări severe, în special la pacienții cu hipertensiune arterială netratată și/sau sângerări concomitente) tratament cu anticoagulante, care, în cazuri rare, pot pune viața în pericol), anemie acută și cronică/anemie cu deficit de fier (de exemplu datorită micro-sângerărilor ascunse), slăbiciune fizică, paloare, flux insuficient de sânge, descompunere a globulelor roșii sau anemie de celule roșii din sânge
- reacții de hipersensibilitate (sindrom de astm), reacții ușoare până la moderate care afectează pielea, sistemul respirator, tractul digestiv și sistemul cardiovascular (erupții cutanate, urticarie, umflături, mâncărime, rinită, nas înfundat, dificultăți de respirație și inimă)
- amețeli (poate fi un semn de supradozaj)
- tinitus (poate fi un semn de supradozaj)
- boli ale tractului digestiv superior și inferior (indigestie, dureri abdominale și dureri gastro-intestinale)
- insuficiență renală și insuficiență renală acută
Raportarea efectelor secundare
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Raportând reacțiile adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.
5. Cum se păstrează Aspirina 500 mg
A nu se păstra la temperaturi peste 30 ° C.
Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP (abrevierea utilizată pentru data de expirare). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul pachetului și alte informații
Ce conține aspirina 500 mg
- Substanța activă este acidul acetilsalicilic. Fiecare comprimat conține 500 mg acid acetilsalicilic.
- Celelalte ingrediente sunt celuloză pudră și amidon de porumb.
Cum arată Aspirin 500 mg și conținutul ambalajului
Aspirina 500 mg sunt comprimate rotunde albe ambalate în 10, 20, 50 și 100 de comprimate.
Blister PP/Al, informații scrise pentru utilizator, cutie de hârtie.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul
Titularul deciziei de înregistrare:
Bayer, Ltd. s r.o., Karadžičova 2, 811 09 Bratislava, Republica Slovacă
OT Greppin, Bayer Bitterfeld GmbH, Salegaster Chaussee 1, 06803 Bitterfeld-Wolfen, Germania
Aceste informații scrise au fost actualizate ultima dată în 01/2017.