Eu sunt. Am simțit că suntem doi adulți și un fiu de un an și pentru mâncare + farmacie + lucruri pentru micuț (scutece etc.) + ocazional când aveam nevoie de niște medicamente și ar fi cam 400 €. Mâncarea este cea mai scumpă din țara noastră și nu avem o ipotecă atât de mare. Dar ce să nu cumpăr puțin iaurt sau fruct. Sunt cheltuieli pe care cumva nu le cunosc districtul.

familie

2 adulți și 2 ani. dieta in jur de 400 €. Cumpărăm alimente de calitate, cumpărăm deseori în Austria

Ei bine, avem și 400-500 €, dar amândoi mâncăm acasă sau afară când este nevoie. Așa că pentru prânz vă vom oferi, 20-30 €. În general, cumpărăm suficient, dar niciodată cel mai ieftin (adică dacă este de calitate slabă și ieftin), precum și parcurile de la lidla, iar margarina și laptele de apă ieftin nu ne amenință. Și aproape în fiecare zi avem carne de la măcelar, pui etc. Pentru că după experiențele de lidl și tesco de biliard, am renunțat să cumpărăm puturi răsfățate, ceea ce s-a întâmplat tot timpul. Însă soțul meu ar fi preferat să rupă pantaloni de trening și lux în frigider decât invers.

Mulțumesc iubito pentru răspuns 🙂 ne-ar plăcea să încadrăm în 250e . dar din aceste postări obțin o medie de aproximativ 300e. Sper că va fi suficient . vom fi modesti din multe puncte de vedere, dar cumpărăm și mâncare mai bună.

Nu știu dacă cineva va fi de acord cu mine, dar nu cred că merită să plătească pentru mâncare. Desigur, nu trebuie să cumpărați caviar în fiecare zi, ci suferiți de calitatea unor astfel de lucruri „obișnuite” 🙂 Dar cred că se va potrivi atunci când vă descurcați bine și nu aruncați 🙂

Noi 200eur, soțul meu ia mâncare la muncă de acasă mai ales, la prețuri, așa că nu mă uit. dar avem și legume de casă uneori, ceapă, cartofi.

Nu cred că costă mii să mănânci sănătos. suntem doi fără copil și petrecem aproximativ 200 de luni pe lună pe mâncare - nu cumpărăm cartofi și avem și niște legume. Gătesc carne des - aproape în fiecare zi. Cred că bugetul pentru alimente este adesea mărit de lucruri precum fursecuri, apă și sucuri îndulcite, semifabricate.
ne vom răsfăța cu ciocolată maximă din dulciuri atunci când aș prefera să coc ceva acasă. în plus, mesele cu leguminoase trebuie consumate cel puțin o dată pe săptămână, iar leguminoasele costă câțiva cenți.
și, desigur, este necesar să cumpărați, astfel încât să nu fie aruncat.
Gătesc acasă - ne aducem și prânzurile la serviciu

@auroraeos, există o mulțime de alimente ieftine, cum ar fi cartofii, legumele de varză. Nu cumpărăm deloc apă îndulcită, sucul de apă minerală este nealcoolic. Doar apă de la robinet. De exemplu, puteți economisi fructe mergând în livezi și cumpărând câteva zeci de kilograme de mere și păstrându-le dacă aveți o pivniță sau un balcon sau un depozit. La fel, cumpărați cartofi în vrac etc. Puteți face iaurturi în sticlă și la cuptor, acasă. Puteți cumpăra paste de orez, leguminoase, conserve de ton în vrac atunci când sunt în acțiune etc.

@auroraeos Am descoperit acum acest subiect interesant, pentru că luna aceasta am simțit-o. Suntem pe locul 2 și cheltuim aproximativ 300 de euro (aceasta include livrarea ocazională de mâncare sau vizite la restaurant, dar de obicei gătim acasă). Cu toate acestea, avem carne și cartofi gratuiți de la părinții parteneri, așa că vom economisi ceva. De asemenea, cumpărăm mai devreme articole de calitate superioară, așa că, dacă am dori cu adevărat, am putea reduce această sumă ușor.

@auroraeos Și totuși la întrebarea dvs. - după părerea mea, vă puteți încadra bine în a 250-a, dacă doriți. Baza pentru a economisi bani pe alimente este planificarea - cel mai bine este să faci un meniu aproximativ pe săptămână și să mergi la magazin doar o dată pe săptămână pentru o achiziție mare (desigur, este necesar să cumperi produse de patiserie în mod continuu, dar nimic altfel). Astfel veți folosi tot ce aveți acasă și nu va face apel la prostii de cumpărare spontane 🙂