Cod produs: 40094

farmacie

Atenție: ultimele bucăți în stoc

Daleron COLD 3 este un medicament utilizat în tratamentul febrei bolilor respiratorii acute și cronice virale însoțite de tuse uscată, iritantă sau paroxistică. Daleron COLD 3 pentru adulți și copii cu vârsta peste 15 ani.

Detalii

Indicații: Medicamentul este combinat, conține trei substanțe active:

  • paracetamol, care scade febra și ameliorează durerea;
  • clorhidratul de pseudoefedrină elimină umflarea mucoasei nazale;
  • bromură de dextrometorfan, care suprimă tusea acționând direct asupra centrului tusei în măduva spinării alungită.

Acest efect începe rapid și durează 4-6 ore. Se utilizează pentru tratarea bolilor respiratorii acute și cronice virale ale febrei, însoțite de tuse uscată, iritantă sau paroxistică. Poate fi utilizat de adolescenți cu vârsta peste 15 ani și adulți.

Contraindicații: Medicamentul este contraindicat în următoarele cazuri:

- copii sub 15 ani

- hipersensibilitate la medicamente sau la oricare dintre excipienți

- insuficiență hepatică sau renală severă, hepatită acută

- boli cardiovasculare severe (angină pectorală)

- în deficiența congenitală a enzimei glucoză-6-fosfat dehidrogenază

- sarcina și alăptarea

Nu trebuie utilizat concomitent cu inhibitori MAO sau în termen de 14 zile de la întreruperea tratamentului. Nu trebuie utilizat concomitent cu simpatomimetice și barbiturice.

Sarcina și alăptarea: Nu este potrivit pentru alăptarea și femeile însărcinate.

Dozare: Adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani
Doza recomandată este de 1-2 comprimate, de cel mult 3 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puțin 4 ore. Doza zilnică maximă totală este de 6 comprimate.
La pacienții cu insuficiență renală, doza trebuie redusă.

Durata tratamentului
Medicamentul este destinat numai tratamentului de scurtă durată. Dacă simptomele nu se ameliorează sau se agravează în decurs de 5 zile, pacientul trebuie să contacteze un medic.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Proprietăți

Substanta activa: paracetamol + pseudoefedrină + dextrometorfan
Cantitatea de substanță activă în 1 doză de medicament: 325mg + 30mg + 15mg/1tbl
Forma de dozare: comprimate filmate

Pentru descărcare

Daleron Cold 3

Întrebări (0)

Prospect

Anexa nr. 2 la notificarea modificării, ev. Nr.: 2016/02253-Z1B

Informații scrise pentru utilizator

Daleron COLD 3

325 mg/30 mg/15 mg comprimate filmate

Citește cu atenție prospect complet înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este indicat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.

- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.

- Dacă nu vă simțiți mai bine sau mai rău în termen de 5 zile, trebuie să consultați un medic.

Veți afla în acest prospect:

1. Ce este Daleron COLD 3 și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să luați Daleron COLD 3

3. Cum să luați Daleron COLD 3

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează Daleron COLD 3

6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este Daleron COLD 3 și pentru ce se utilizează

Daleron COLD 3 este un medicament combinat care conține trei substanțe active: paracetamol, care scade temperatura și ameliorează durerea; clorhidratul de pseudoefedrină elimină umflarea mucoasei nazale și a bromurii de dextrometorfan, care suprimă tusea acționând direct asupra centrului tusei din măduva spinării alungită. Acest efect începe rapid și durează 4-6 ore.

Daleron COLD 3 este utilizat în tratamentul bolilor respiratorii acute și cronice virale febrile însoțite de tuse uscată, iritantă sau paroxistică. Poate fi utilizat de adolescenți cu vârsta peste 15 ani și adulți.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați Daleron COLD 3

Nu luați Daleron COLD 3

- dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de psedoefedrină, bromură de dextrometorfan sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).

- dacă aveți probleme severe cu ficatul sau rinichii;

- dacă aveți icter;

- dacă aveți o creștere severă a tensiunii arteriale;

- dacă aveți o boală coronariană severă (angina pectorală);

- dacă aveți epilepsie;

- dacă aveți un deficit congenital al enzimei glucoză-6-fosfat dehidrogenază din celulele roșii din sânge;

- timp de 14 zile după oprirea tratamentului cu inhibitori de monoaminooxidază - IMAO (antidepresive);

- dacă beți alcool mult timp.

Avertismente și precauții

Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Daleron COLD 3.

Pentru unele boli, trebuie acordată o atenție specială la administrarea medicamentului. Dacă aveți oricare dintre următoarele condiții, discutați cu medicul dumneavoastră despre oportunitatea administrării Daleron COLD 3:

- boală tiroidiană;

- boala cardiovasculara;

- ulcer gastric și duodenal, afectarea permeabilității dintre stomac și duoden.

Trebuie să se facă precauție la pacienții debilitați.

Unele dintre produsele metabolizării clorhidratului pseudoefedrinei se află pe lista de dopaj, prin urmare ar trebui evitată utilizarea Daleron COLD 3 la sportivii activi.

Copii și adolescenți

Acest medicament nu trebuie utilizat la copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani.

Alte medicamente și Daleron COLD 3

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală.

Efectele Daleron COLD 3 pot interacționa cu cele ale altor medicamente pe care le luați în același timp.

- antidepresive (așa-numitele antidepresive triciclice, unele ISRS (inhibitori ai recaptării serotoninei, de exemplu fluoxetină, paroxetină)

- medicamente care suprimă activitatea sistemului nervos central (de ex. medicamente anti-insomnie, sedative, analgezice etc.)

- medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute (de exemplu, metildopa)

- medicamente pentru tratarea tulburărilor de comportament și de gândire (haloperidol)

- medicamente pentru tratamentul epilepsiei

- medicamente pentru tratarea tuberculozei (de exemplu, rifampicină)

- medicamente care afectează coagularea sângelui (warfarină)

- acid acetilsalicilic sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (de exemplu salicilamidă)

- colestiramină (un medicament utilizat pentru reducerea grăsimilor din sânge)

- medicamente pentru tratamentul greaței și vărsăturilor sau ulcerului gastric (metoclopramidă, domperidonă)

- bicarbonat de sodiu (pentru neutralizarea substanțelor acide)

Daleron COLD 3 nu trebuie administrat timp de 14 zile după oprirea tratamentului cu inhibitori de monoaminooxidază - IMAO (medicamente utilizate pentru tratarea depresiei).

Daleron COLD 3 nu trebuie utilizat împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol.

Nu luați alte medicamente fără prescripție medicală fără a consulta un medic, în special medicamente care promovează tusea (așa-numitele expectorante și mucolitice), deoarece Daleron COLD 3 suprimă tusea și mucusul care s-a format se poate acumula pe căile respiratorii.

Daleron COLD 3 și alimente, băuturi și alcool

Nu trebuie să beți alcool în timp ce luați Daleron COLD 3!

Sarcina, alăptarea și fertilitatea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Siguranța medicamentului în timpul sarcinii și alăptării nu a fost stabilită în mod clar. Nu se recomandă utilizarea acestuia în timpul sarcinii și alăptării.

Clorhidratul de pseudoefedrină este excretat în laptele matern și poate provoca neliniște și insomnie la sugarul alăptat.

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

Daleron COLD 3 are o influență minoră sau moderată asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.

3. Cum să luați Daleron COLD 3

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.

Adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani

Doza uzuală pentru adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani este de 1-2 comprimate de maximum 3 ori pe zi. Trebuie să existe un interval de cel puțin 4 ore între doze. Doza zilnică maximă este de 6 comprimate.

Comprimatele trebuie înghițite întregi, cu mult lichid.

Nu luați acest medicament mai mult de 5 zile fără a vă consulta medicul. Dacă starea dumneavoastră nu se ameliorează și mai ales dacă se agravează, discutați cu medicul dumneavoastră.

Dacă tușiți mucus, discutați cu medicul dumneavoastră despre utilizarea medicamentului.

Insuficiență renală

Discutați cu medicul dumneavoastră despre dozare dacă aveți boli de rinichi cu funcție renală redusă.

Dacă luați mai mult Daleron COLD 3 decât trebuie

A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare hepatică severă. Durerea abdominală poate fi primul semn de afectare a ficatului și apare în 1-2 zile.

În caz de supradozaj sau utilizare accidentală la copii, provocați vărsături și solicitați imediat sfatul medicului!

Dacă uitați să luați Daleron COLD 3

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă încetați să luați Daleron COLD 3

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Efectele secundare sunt rare și ușoare la dozele recomandate. Este posibil să aveți greață și reacții cutanate din cauza hipersensibilității (roșeață, urticarie, mâncărime), gură uscată, agitație, neliniște, somnolență, amețeli și cefalee. Foarte excepțional bronhospasm (spasm muscular bronșic). Rar, apar creșteri ale tensiunii arteriale (hipertensiune) și probleme ale ritmului cardiac (aritmii). Tulburările hematopoietice sunt foarte rare - scăderea numărului de trombocite (trombocitopenie), scăderea numărului de globule albe (leucopenie), scăderea numărului de globule albe (pancitopenie), scăderea numărului de neutrofile (neutropenie), lipsa globulelor albe din măduva osoasă și din sânge), anemie hemolitică (anemie datorată descompunerii crescute a globulelor roșii din sânge) și icter.

Cazurile de reacții cutanate severe au fost raportate foarte rar.

Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, discutați cu medicul dumneavoastră, farmacistul sau asistenta medicală. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Raportând reacțiile adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.

5. Cum se păstrează Daleron COLD 3

Nu lăsați acest medicament la îndemâna și vederea copiilor.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A nu se păstra la temperaturi peste 30 ° C.

A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină și umiditate.

Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține Daleron COLD 3

- Substanțele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină și bromură de dextrometorfan.

Fiecare comprimat filmat conține 325 mg paracetamol, 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină și 15 mg bromură de dextrometorfan.

- Celelalte componente sunt celuloză microcristalină (E 460), siliciu coloidal anhidru, amidon pregelatinizat, talc, amidon de porumb, stearat de magneziu (E 572) în miezul comprimatului și hipromeloză, dioxid de titan (E 171), galben chinolină (E 104), indigo carmin E 132), macrogol 6000 în filmul de acoperire.

Cum arată Daleron COLD 3 și conținutul ambalajului

Daleron COLD 3 sunt comprimate filmate de culoare verde deschis, alungite, biconvexe.

Cutia conține 10, 12 sau 24 de comprimate filmate blistere (Al/PVC transparent incolor/PVDC) și informații scrise pentru utilizator.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

KRKA, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenia

Pentru orice informații despre acest medicament, vă rugăm să contactați reprezentantul local al titularului autorizației de introducere pe piață:

KRKA Slovacia, s.r.o., Mlynské Nivy 45, 821 09 Bratislava, [email protected], 02/571 04 501

Acest prospect a fost actualizat ultima dată în iulie 2016.