Medicament înregistrat

răceală

Substanta activa: Ibuprofen 200 mg, clorhidrat de fenilefrină 5 mg.

Sarcina și alăptarea: Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Femeile însărcinate și care alăptează nu trebuie să ia Ibalgin Grip. Medicamentul aparține unui grup de medicamente (AINS) care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil după oprirea medicamentului.

Minim de expediere: Ibalgin Grip conține clorhidrat de ibuprofen și fenilefrină, care sunt eficiente în ameliorarea simptomelor gripei și răcelii, inclusiv febră, cefalee, sinusuri dureroase, dureri în gât și dureri musculare și articulare. În plus, ajută la rinită, relaxează nasul înfundat și sinusurile paranasale și astfel facilitează respirația. Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente cunoscute sub numele de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), este eficient împotriva durerii (inclusiv cefaleea), umflăturilor și, de asemenea, reduce febra. Clorhidratul de fenilefrină (un medicament pentru îndepărtarea congestiei nazale) reduce umflarea nasului, ameliorează congestia mucoasei nazale și reduce presiunea care poate provoca dureri de cap. Utilizați Ibalgin Grip numai dacă aveți o răceală sau o gripă cu nasul înfundat. Dacă nu aveți nasul înfundat, ar trebui să preferați un medicament cu o singură componentă care conține doar ibuprofen. Medicamentul este destinat adulților și adolescenților de la vârsta de 12 ani.

Dozajul recomandat: Adulți și copii cu vârsta de 12 ani și peste: Acest medicament este destinat utilizării pe termen scurt. Cea mai mică doză posibilă trebuie utilizată pentru cel mai scurt timp necesar pentru ameliorarea simptomelor. Doza uzuală este de 2 comprimate la fiecare 8 ore. Păstrați cel puțin un interval de 4 ore între doze și nu luați mai mult de 6 comprimate în 24 de ore.