Comparați deja prețurile pentru acest produs niciun magazin listat.
Dezvoltarea prețului
Obțineți o prezentare generală a evoluției prețurilor în perioada aleasă.
Ibuprofen Rapide Apotex 400 mg cps.mol.10 x 400 mg
În prezent, cel mai mic preț: 2,23 €
- Afişa:
- De la începutul timpului
- 1 an
- 6 luni
Protejarea prețurilor
Ibuprofen Rapide Apotex 400 mg cps.mol.10 x 400 mg
În prezent, cel mai mic preț: 2,23 €
Protejarea prețurilor
Ibuprofen Rapide Apotex 400 mg cps.mol.10 x 400 mg
În prezent, cel mai mic preț: 2,23 €
Specificație
Descriere
Informații scrise pentru utilizator Ibuprofen Rapid Apotex 400 mg capsule moi Pentru utilizare la adulți și adolescenți cu o greutate mai mare de 40 kg (începând cu vârsta de 12 ani) Ibuprofen 1. Ce este Ibuprofen Rapid Apotex și pentru ce se utilizează Ibuprofen Rapid Apotex conține medicamentul Ibuprofen. Ibuprofenul aparține grupului așa-numitelor antiinflamatoare nesteroidiene (antiinflamatoare, AINS), ameliorează durerea și reduce febra. Ibuprofen Rapid Apotex este indicat pentru utilizare la adulți și adolescenți cu o greutate mai mare de 40 kg (începând cu vârsta de 12 ani) pentru ameliorarea: - durerii ușoare până la moderate (cum ar fi cefaleea, durerea).
Parametrii produsului
Recenzii
Produsul nu are recenzii.
Recenzii
Statistici de evaluare a produselor
Media de la 0 evaluări
Recomandări de la clienți
Produsul nu are recenzii.
Parametrii produsului
Descriere produs
Informații scrise pentru utilizator
Ibuprofen Rapid Apotex 400 mg capsule moi
Pentru utilizare la adulți și adolescenți cu o greutate mai mare de 40 kg (de la 12 ani)
Ibuprofen 1. Ce este Ibuprofen Rapid Apotex și pentru ce se utilizează
Ibuprofen Rapid Apotex conține medicamentul Ibuprofen. Ibuprofenul aparține grupului așa-numitelor antiinflamatoare nesteroidiene (antiinflamatoare, AINS), ameliorează durerea și reduce febra.
Ibuprofen Rapid Apotex este indicat pentru utilizare la adulți și adolescenți cu o greutate mai mare de 40 kg (începând cu vârsta de 12 ani) pentru ameliorarea: de la dureri ușoare până la moderate (cum ar fi cefalee, dureri menstruale și dureri de dinți) · febră. 2. Ce trebuie să știți înainte să luați Ibuprofen Rapid Apotex
Citiți următoarele informații.
Nu utilizați Ibuprofen Rapid Apotex
- dacă sunteți alergic la medicament sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
- aveți antecedente de dificultăți de respirație, astm, rinită, umflături sau erupții cutanate (mâncărime) după administrarea acidului acetilsalicilic (aspirină) sau a altor analgezice similare (AINS)
- ați avut sângerări sau perforații gastrointestinale în trecut în timpul tratamentului cu medicamente antiinflamatoare nesteroidiene
- aveți (sau ați avut în ultimele două sau mai multe astfel de evenimente) ulcer peptic recurent sau sângerări gastro-intestinale
- aveți o tulburare de coagulare a sângelui sau o altă tulburare de sângerare
- aveți insuficiență hepatică, renală sau cardiacă severă
- suferiți de sângerări cerebrale sau de altă natură
- suferiți de tulburări hematopoietice de cauză necunoscută
- suferiți de deshidratare severă (lipsă de lichide în organism din cauza vărsăturilor, diareei sau aportului insuficient de lichide)
- sunteți în ultimele 3 luni de sarcină
- luați deja alte analgezice din grupul de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (inclusiv inhibitori COX-2) sau acid acetilsalicilic la o doză de peste 75 mg pe zi.
Nu utilizați Ibuprofen Rapid Apotex la adolescenți cu greutatea mai mică de 40 kg și la copii.
Avertismente și precauții
Înainte de a lua Ibuprofen Rapid Apotex, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă:
Efectele secundare pot fi reduse utilizând cea mai mică doză posibilă pentru cel mai scurt timp posibil.
Medicamente precum Ibuprofen Rapid Apotex pot crește ușor riscul de infarct miocardic sau infarct miocardic. Riscul este mai probabil dacă se utilizează doze mari și perioade lungi de tratament. Prin urmare, nu depășiți doza recomandată sau durata tratamentului (4 zile pentru durere sau 3 zile pentru febră). Dacă aveți probleme cardiace, ați avut un accident vascular cerebral în trecut sau credeți că ați putea fi expus riscului de apariție a unui accident vascular cerebral (de exemplu, hipertensiune arterială, diabet, colesterol ridicat sau fumat), discutați cu medicul dumneavoastră despre adecvarea tratamentului.
Se recomandă ca Ibuprofen Rapid Apotex să nu fie utilizat în timpul variolei.
În timpul administrării pe termen lung a Ibuprofen Rapide Apotex, este necesară monitorizarea regulată a funcției hepatice, a funcției renale și a numărului de sânge.
Utilizarea pe termen lung a oricărui medicament pentru durere pentru durerile de cap poate duce la agravare. În acest caz sau dacă suspectați o astfel de situație, încetați să luați acest medicament și consultați un medic.
Utilizarea frecventă a (unor tipuri de) analgezice poate duce, în general, la probleme renale grave. Riscul poate fi crescut în caz de epuizare fizică din cauza pierderii de săruri și lichide. Dacă credeți că aveți deshidratare (lipsă de lichide în corpul dumneavoastră), nu luați acest medicament.
Utilizarea antiinflamatoarelor nesteroidiene poate masca simptomele infecției.
Alte medicamente și Ibuprofen Rapid Apotex
Ce să evitați dacă luați acest medicament?
Unele anticoagulante (medicamente utilizate pentru tratarea coagulării sângelui) (de exemplu acid acetilsalicilic/aspirină, warfarină, ticlopidină), unele medicamente pentru tensiunea arterială crescută (inhibitori ai ECA precum captopril, beta-blocante) și alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratament ibuprofen. De aceea, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua Ibuprofen împreună cu alte medicamente.
Nu luați acest medicament dacă luați:
- alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (inclusiv inhibitori COX-2)
- acid acetilsalicilic la o doză de peste 75 mg pe zi.
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală. Acest lucru este valabil mai ales dacă luați oricare dintre următoarele medicamente:
De aceea, consultați întotdeauna medicul înainte de a lua ibuprofen cu alte medicamente.
Ibuprofen Rapid Apotex cu alimente și băuturi
Puteți lua Ibuprofen Rapid Apotex pe stomacul gol. Cu toate acestea, la unii oameni, acest medicament poate provoca probleme digestive ușoare. Dacă aveți o indigestie ușoară, este recomandat să luați medicamentul cu alimente sau lapte pentru a evita indigestia.
Unele efecte secundare, cum ar fi efectele gastro-intestinale pot fi mai probabile cu alcoolul concomitent și Ibuprofen Rapid Apotex.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă rămâneți gravidă în timpul tratamentului cu Ibuprofen Rapid Apotex, spuneți medicului dumneavoastră.
Dacă vă aflați în primele șase luni de sarcină, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza Ibuprofen Rapid Apotex.
Ibuprofen Rapid Apotex trece în laptele matern, dar poate fi utilizat în timpul alăptării la dozele recomandate, pentru cel mai scurt timp.
Dacă sunteți în ultimele 3 luni de sarcină, nu luați acest medicament, deoarece poate provoca probleme pentru copilul nenăscut sau complicații în timpul nașterii.
Acest medicament aparține unui grup de medicamente (antiinflamatoare nesteroidiene) care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la întreruperea tratamentului. Este puțin probabil ca acest medicament să vă afecteze șansele de a rămâne gravidă dacă este luat ocazional, dar discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a-l utiliza dacă aveți o problemă de a rămâne gravidă.
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor
Dacă aveți amețeli, somnolență, senzație de amețeală sau probleme de vedere în timp ce luați Ibuprofen Rapid Apotex, nu conduceți vehicule și nu folosiți utilaje.
Ibuprofen Rapid Apotex conține sorbitol
Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua aceste capsule. 3. Cum să luați Ibuprofen Rapid Apotex
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.
Pentru uz oral (administrat pe cale orală).
Numai pentru utilizare pe termen scurt.
Cea mai mică doză eficientă trebuie utilizată cât mai scurt timp posibil pentru ameliorarea simptomelor bolii.
Dacă simptomele se agravează sau persistă după 4 zile de tratament al durerii sau 3 zile în caz de febră, discutați cu medicul dumneavoastră.
Capsulele Ibuprofen Rapid Apotex trebuie înghițite întregi cu suficient lichid. Capsulele Ibuprofen Rapid Apotex nu trebuie luate de adolescenți cu greutatea mai mică de 40 kg și copii.
Doza recomandată pentru adulți și adolescenți cu o greutate mai mare de 40 kg (de la vârsta de 12 ani) este: 1 capsulă (400 mg ibuprofen) de până la 3 ori pe zi, după cum este necesar. Utilizați doar doza necesară pentru ameliorarea simptomelor bolii și păstrați cel puțin 6 ore între doze.
Nu luați mai mult de trei capsule (1200 mg ibuprofen) în 24 de ore.
Dacă luați mai mult Ibuprofen Rapid Apotex decât trebuie
Dacă luați din greșeală prea multe capsule, contactați imediat medicul sau spitalul. Luați capsulele rămase cu dvs. și arătați-le medicului dumneavoastră. Simptomele administrării mai multor capsule decât doza recomandată (supradozaj) sunt după cum urmează: greață, dureri de stomac, vărsături care conțin sânge sau bulgări maronii (cum ar fi zaț de cafea), diaree, tinitus, cefalee, amețeli, somnolență, confuzie, pierderea orientării și rareori pierderea cunoștinței.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. 4. Reacții adverse posibile
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.
Dacă aveți oricare dintre următoarele afecțiuni în orice moment în timpul tratamentului, încetați să luați acest medicament și solicitați imediat asistență medicală:
- Sânge în scaun
- Scaun negru
- Revenirea sângelui sau a particulelor întunecate asemănătoare cu zahărul de cafea
- Respirație șuierătoare inexplicabilă, dificultăți de respirație, erupții pe piele (care pot fi severe, inclusiv vezicule sau descuamare a pielii), mâncărime sau vânătăi, amețeli, bătăi rapide ale inimii sau retenție de lichide, de ex umflarea gleznelor, urinare mai puțin frecventă
- Gât rigid, cefalee, greață, vărsături, febră și pierderea orientării
- Umflarea feței
5. Cum se păstrează Ibuprofen Rapid Apotex
A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.
Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului. 6. Conținutul pachetului și alte informații
Ce conține Ibuprofen Rapid Apotex
Substanța activă este Ibuprofenul.
Fiecare capsulă conține 400 mg de ibuprofen.
Alți excipienți sunt:
Sorbitol lichid parțial deshidratat (E 420)
Opacode WB negru NS-78-17821 * * cerneala neagră conține: oxid de fier negru, hipromeloză 2910/6
Cum arată Ibuprofen Rapid Apotex și conținutul ambalajului
Ibuprofen Rapid Apotex sunt capsule de gelatină clare, incolore, ovale, moi.
Ibuprofen Rapid Apotex este furnizat în blistere din PVC/PE/PVdC/Al.
Pachetul conține 4, 10, 20 sau 30 de capsule.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul
Titularul deciziei de înregistrare
Apotex Europe B.V.
Darwinweg 20 2333 CR Leiden
Banner Pharmacaps Europe B.V.
De Posthoornstraat 7 5048 AS Tilburg
Apotex Nederland B.V.
Archimedesweg 2 2333 CN Leiden
Este autorizat în statele membre ale Spațiului Economic European (SEE) sub următoarele denumiri:
Belgia IBUCAPS 400 mg capsule, zacht
Republica Cehă Ibuprofen Rapide Apotex
Olanda Ibuprofen Apotex 400 mg capsule, zacht
Republica Slovacă Ibuprofen Rapid Apotex
Acest prospect a fost actualizat ultima dată în 01/2015.