Starea produsului: Produs nou
Se utilizează pentru a trata durerea ușoară până la moderată și pentru a reduce febra. Nu agravează problemele stomacale, nu provoacă sângerări și, prin urmare, poate fi utilizat și la pacienții cu ulcer gastric și duodenal care, din aceste motive, nu pot lua medicamente care conțin acid acetilsalicilic.
Se utilizează pentru dureri de dinți ușoare până la moderate, dureri de cap, dureri menstruale și dureri musculo-scheletice. Se folosește pentru febră, de exemplu pentru gripă. Mai multe la adcc.sk
Cantitatea minimă de comandă pentru produs este de 1
Puse în coș
Detalii
MEDIPIRINA 500 tbl (blis.PVC/Al) 1x30 buc
Medicamentul este destinat durerii și febrei. Medicamentul nu irită stomacul, nu provoacă sângerări și, prin urmare, poate fi utilizat și la pacienții cu ulcer gastric și duodenal care, din aceste motive, nu pot lua medicamente care conțin acid acetilsalicilic.
Medicamentul este utilizat pentru tratarea durerii ușoare până la moderate de diferite origini, precum dureri de cap, inclusiv migrene, dureri de gât și spate, dureri de dinți, dureri menstruale. Aduce ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei și răcelii, cum ar fi durerile articulare și musculare, durerile în gât și reducerea febrei.
Poate fi utilizat doar pentru ameliorarea durerii în unele boli reumatice, de ex. osteoartrita (boala degenerativă a articulațiilor) și nevralgia (durerea la nivelul nervilor).
Doza și programele de dozare
Adulți:
La nevoie de 1 - 4 ori pe zi cu un interval de cel puțin 4 ore:
- la adulți cu greutatea de 34-60 kg, se administrează 1 comprimat
- la adulți cu o greutate mai mare de 60 kg, se administrează 1-2 comprimate
Doza maximă unică este de 2 comprimate, doza zilnică maximă este de 8 comprimate.
Pentru tratamentul pe termen lung (mai mult de 10 zile) doza nu trebuie să depășească 5 comprimate în 24 de ore.
Copii 6-12 ani:
- cântărind 21 - 32 kg: 1/2 comprimat
- cântărind de la 33 kg: 1 comprimat
Dozele individuale sunt administrate la o distanță de cel puțin 4-6 ore.
Doza zilnică maximă:
- la o greutate de 21 - 24 kg: 2 și 1/2 comprimate
- la o greutate de 25 - 32 kg: 3 comprimate
- la o greutate de 33 - 40 kg: 4 comprimate
Adolescenți 12-15 ani: 1 comprimat la cel puțin 4-6 ore distanță. Doza zilnică maximă este de 6 comprimate.
Pacienți cu insuficiență renală:
Intervalele de dozare trebuie ajustate. Pentru rata de filtrare glomerulară (GF) peste 50 ml/min, nu este necesară ajustarea dozei sau a intervalului de dozare. Pentru GF 50-100 ml/min este posibil să se administreze 1 comprimat la fiecare 6 ore și pentru GF mai puțin de 10 ml/min 1 comprimat la fiecare 8 ore.
Durata tratamentului:
Poate fi utilizat fără a consulta un medic pentru maximum 7 zile, la copii pentru maximum 3 zile.
Mod de utilizare
Comprimatul trebuie înghițit cu mult lichid. Administrarea medicamentului cu sau imediat după alimente reduce incidența tulburărilor de stomac. Trebuie respectate intervalele dintre dozele date mai sus.
Prospect
Anexa nr. 2 la notificarea modificării, ev. Nr.: 2016/01645-Z1B, 2019/03501-Z1B
2014/03035-Z1B 2014/03822-Z1B
Informații scrise pentru utilizator
MEDIPIRINA 500
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul, farmacistul sau asistenta medicală.
- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
- Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.
În acest prospect:
1. Ce este MEDIPYRIN 500 și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luați MEDIPYRIN 500
3. Cum să luați MEDIPYRIN 500
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează MEDIPYRIN 500
6. Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este MEDIPYRIN 500 și pentru ce se utilizează
MEDIPYRIN 500 conține paracetamol, un analgezic. MEDIPYRIN 500 nu irită stomacul, nu provoacă sângerări și, prin urmare, poate fi utilizat și la pacienții cu ulcer gastric și duodenal și la pacienții alergici la acidul acetilsalicilic.
MEDIPYRIN 500 este destinat tratamentului durerii ușoare până la moderate de diferite origini, precum dureri de cap, inclusiv migrene, dureri de gât și spate, dureri de dinți, dureri menstruale. Aduce ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei și răcelii, cum ar fi durerile articulare și musculare, durerile în gât și reducerea febrei.
Poate fi utilizat doar pentru ameliorarea durerii în unele boli reumatice, de ex. osteoartrita (boala degenerativă a articulațiilor) și nevralgia (durerea la nivelul nervilor).
Poate fi utilizat de adulți, adolescenți și copii de la vârsta de 6 ani.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați MEDIPYRIN 500
Nu luați MEDIPYRIN 500
- dacă sunteți alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6),
- în icterul acut,
- în insuficiență hepatică severă,
- în insuficiență renală severă,
- în anemie hemolitică severă (anemie în urma descompunerii globulelor roșii).
Avertismente și precauții
Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua MEDIPYRIN 500:
- dacă aveți probleme cu ficatul.
- dacă aveți funcție renală redusă, deoarece doza de paracetamol trebuie redusă.
- dacă aveți deficit de enzimă glucoză-6-fosfat dehidrogenază.
Nu luați acest medicament fără sfatul medicului dumneavoastră dacă aveți probleme cu consumul de alcool sau dacă luați alte medicamente cu paracetamol în același timp.
Datorită conținutului ridicat de medicament din medicament, MEDIPYRIN 500 nu este destinat copiilor cu vârsta sub 6 ani.
Alte medicamente și MEDIPYRIN 500
Efectele MEDIPYRIN 500 și ale altor medicamente concomitente pot interacționa.
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală.
Utilizarea concomitentă pe termen lung a MEDIPYRIN 500 și a acidului acetilsalicilic sau a altor medicamente antiinflamatoare nesteroidiene poate duce la insuficiență renală. Utilizarea concomitentă a MEDIPYRIN 500 cu anumite medicamente pentru tratarea insomniei sau epilepsiei sau cu unele antibiotice sau utilizarea concomitentă a alcoolului poate provoca disfuncții hepatice.
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua MEDIPYRIN 500 dacă:
- luați alte medicamente care conțin paracetamol
- luați warfarină sau alte medicamente pentru a preveni coagularea sângelui,
- luați metoclopramidă sau domperidonă pentru greață și vărsături,
- luați colestiramină pentru a scădea colesterolul.
MEDIPIRINA 500 și alimente și băuturi
Comprimatele trebuie înghițite cu o cantitate suficientă de lichid.
Nu beți alcool în timpul tratamentului. Consumul pe termen lung de alcool crește semnificativ riscul de disfuncție hepatică. Dacă aveți probleme cu alcoolul, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a începe tratamentul.
Poate fi luat cu sau fără alimente.
Sarcina și alăptarea
Dacă este necesar, MEDIPYRIN 500 poate fi utilizat în timpul sarcinii. Luați cea mai mică doză posibilă pentru a vă ameliora durerea și/sau febra și luați-o pentru cel mai scurt timp posibil. Dacă durerea și/sau febra dumneavoastră nu se ameliorează sau dacă trebuie să luați medicamentul mai des, discutați cu medicul dumneavoastră.
Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor
MEDIPYRIN 500 nu are nicio influență asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
3. Cum să luați MEDIPYRIN 500
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.
Adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani
Cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă spune altfel, adulții și adolescenții cu vârsta peste 15 ani iau de obicei 1-2 comprimate la nevoie la fiecare 4-6 ore. Un comprimat este potrivit pentru persoanele care cântăresc 34 - 60 kg, două comprimate sunt pentru persoanele care cântăresc mai mult de 60 kg. Cea mai mare doză unică este de două comprimate și doza zilnică maximă este de 8 comprimate și nu trebuie depășită.
Pentru tratamentul pe termen lung, doza nu trebuie să depășească 2,5 g de paracetamol (5 comprimate) timp de 24 de ore.
Utilizare la copii și adolescenți
Greutate maximă | Vârstă | O singura doza | Doza zilnica |
21 - 24 kg | 6-9 ani | 1/2 comprimat | 2,5 comprimate |
25 - 32 kg | 6-9 ani | 1/2 comprimat | 3 comprimate |
33 - 40 kg | până la 12 ani | 1 comprimat | 4 comprimate |
peste 40 kg | peste 12 ani | 1 comprimat | 6 comprimate |
Adolescenți cu vârsta cuprinsă între 12 și 15 ani: 1 comprimat la cel puțin 4-6 ore distanță. Cea mai mare doză unică este de 1 comprimat. Doza zilnică maximă este de 6 comprimate.
Copii 6-12 ani: jumătate de comprimate la 1 comprimat. O doză unică de jumătate de comprimat este pentru copiii cu greutatea de 21-32 kg, 1 comprimat pentru copiii de la 33 kg. Administrați fiecare doză la cel puțin 4-6 ore distanță.
Doza zilnică maximă pentru 21 - 24 kg este de 1,25 g (2 comprimate și jumătate), doza zilnică maximă pentru 25 - 32 kg este de 1,5 g (3 comprimate), pentru o greutate de 33 - 40 kg doza zilnică maximă 2 g (4 comprimate).
Dacă temperatura la copii durează mai mult de 3 zile, este necesar să vizitați un medic.
Avertizare:
A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare severă a ficatului.
Nu depășiți doza recomandată. Nu beți alcool și nu luați alte medicamente paracetamol în același timp cu tratamentul. Nu luați medicamentul mai mult de 10 zile, copii 3 zile pentru a calma durerea.
Dacă luați mai mult MEDIPYRIN 500 decât trebuie
Pot apărea leziuni hepatice grave după un supradozaj de MEDIPYRIN 500. În toate cazurile de supradozaj suspectat, care se poate manifesta prin vărsături, pierderea poftei de mâncare, transpirație și paloare, contactați imediat medicul dumneavoastră sau cel mai apropiat centru medical.
Dacă uitați să luați MEDIPYRIN 500
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Posibile efecte secundare
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect.
Când este utilizat în dozele recomandate, medicamentul este de obicei bine tolerat, dar poate provoca erupții cutanate, greață, bronhoconstricție rară, insuficiență hepatică și hemoragie. În mod excepțional, mai ales după administrarea pe termen lung, pot apărea leziuni hepatice.
Opriți administrarea medicamentului și spuneți imediat medicului dumneavoastră dacă aveți următoarele probleme:
- Reacții alergice care pot fi severe, inclusiv erupții pe piele, mâncărime, uneori umflături ale buzelor sau feței sau dificultăți de respirație.
- Erupții cutanate sau descuamarea pielii sau răni în gură.
- Probleme de respirație. Aceste reacții adverse sunt mai susceptibile să apară dacă ați avut probleme cu respirația înainte de a lua alte analgezice (cum ar fi ibuprofen sau aspirină).
- Vânătăi sau sângerări neobișnuite.
Este posibil ca aceste efecte să apară rar.
Raportarea efectelor secundare
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Raportând reacțiile adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.
5. Cum se păstrează MEDIPYRIN 500
Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe blister și cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra într-un loc uscat la o temperatură de 15-25 ° C, ferit de lumină.
Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul pachetului și alte informații
Ce conține MEDIPYRIN 500
- Substanța activă este paracetamolul. Fiecare comprimat conține 500 mg paracetamol.
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidonă K 25, celuloză microcristalină, stearat de magneziu.
Cum arată MEDIPYRIN 500 și conținutul ambalajului
MEDIPYRIN 500 sunt comprimate marmorate de culoare albă până la ușor galbenă, cu o linie de scor.
MEDIPYRIN 500 este disponibil în blistere în cutii de 10, 30, 40, 50 comprimate sau în cutii de 13,5 kg, i. 22.500 tablete.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul
Titularul deciziei de înregistrare:
Glenmark Pharmaceuticals s.r.o., Hvězdova 1716/2b, 140 78 Praga 4, Republica Cehă
Glenmark Pharmaceuticals s.r.o., Hvězdova 1716/2b, 140 78 Praga 4, Republica Cehă
Aceste informații scrise au fost actualizate ultima dată în septembrie 2019.