Descriere detaliata

Descriere

Paracetamolul, medicamentul din acest medicament, acționează împotriva durerii și reduce febra.
Supozitoarele sunt utilizate pentru a reduce reducerea febrei în bolile gripale și ca tratament adjuvant al febrei în alte boli.
Este, de asemenea, utilizat pentru dureri de diferite origini, cum ar fi dureri de cap, dureri de dinți, inclusiv dureri asociate cu tăierea dinților și dureri articulare și musculare asociate cu gripa.

strip

Dozarea și metoda de utilizare

Doza și programele de dozare

Dacă este necesar, o singură doză poate fi administrată de 3 ori pe zi, la o distanță de cel puțin 6 ore.
Copii cu greutatea de 7-13 kg: 1 supozitor.
Copii cu greutatea de 14-20 kg: 2 supozitoare.
Doza zilnică totală de paracetamol nu trebuie să depășească 60 mg/kg greutate corporală a copilului, este împărțită în 3 doze divizate. Pentru o singură administrare, doza este de 10-15 mg/kg greutate corporală.

Pacienți cu insuficiență renală:
În cazul insuficienței renale severe cu valori ale clearance-ului creatininei Nu se administrează pacienților după hemoragie rectală recentă.
Nu beți alcool.
A se păstra sub 25 ° C în ambalajul original (benzi de Al) pentru a fi protejat de umiditate.
Avertismente speciale suplimentare sunt date în RCP (secțiunea 4.4).

Compoziţie

Avertizare

Supozitoarele Paralen 1 nu trebuie utilizate în caz de hipersensibilitate cunoscută la medicament sau la baza supozitoarelor, în afecțiunile renale și hepatice severe sau în icterul acut.
Medicamentul nu este destinat copiilor cu greutatea mai mică de 7 kg.

Interacțiuni

Efectele supozitoarelor Paralen 100 și ale altor medicamente concomitente pot interacționa. Utilizarea concomitentă a supozitoarelor Paralen 100 și a unor somnifere, medicamente anti-epilepsie și unele antibiotice pot provoca leziuni hepatice.

Dacă copilul dumneavoastră ia alte medicamente, cu sau fără prescripție medicală, discutați cu medicul dumneavoastră despre oportunitatea administrării de supozitoare Paralen 1.
Dacă prescrieți alte medicamente, spuneți medicului dumneavoastră că copilul dumneavoastră folosește supozitoare Paralen 1.

Avertizare

Discutați cu medicul dumneavoastră despre adecvarea utilizării supozitoarelor Paralen 100 la copilul dumneavoastră în același timp cu alte medicamente pentru durere și răceală.
Dacă simptomele (febră, durere) nu se diminuează sau se agravează în decurs de 2 zile sau apar reacții neobișnuite, discutați cu copilul dumneavoastră despre utilizarea ulterioară a medicamentului împreună cu medicul dumneavoastră. Tratamentul cu supozitoare Paralen 100 nu trebuie să dureze mai mult de 3-5 zile fără acordul medicului. La sugari, consultați imediat un medic pentru orice febră.
Nu administrați acest medicament fără recomandarea medicului dacă copilul dumneavoastră are boli de ficat. Nu luați acest medicament în același timp cu alte medicamente care conțin paracetamol fără sfatul medicului dumneavoastră.
În caz de supradozaj sau de utilizare accidentală a capacului de către un copil, solicitați imediat sfatul medicului.

Fii primul care postează acest articol.

Numai utilizatorii înregistrați pot adăuga articole. Vă rugăm să vă autentificați sau să vă înregistrați .