Starea produsului: Produs nou

paralen

Medicamentul conține trei medicamente:

  • paracetamol, care scade temperatura și ameliorează durerea,
  • clorhidrat de pseudoefedrină, care elimină umflarea mucoasei nazale,
  • bromură de dextrometorfan, care suprimă tusea acționând direct asupra centrului tusei în măduva spinării alungită.

Se utilizează în tratamentul afecțiunilor virale acute și cronice febrile ale sistemului respirator însoțite de tuse uscată, iritantă sau paroxistică. Mai multe la adcc.sk

Cantitatea minimă de comandă pentru produs este de 1

Puse în coș


Tweet Acțiune Pinterest

Detalii

PARALEN GRIP tbl flm (blis.) 1x12 buc

Medicamentul conține trei medicamente:

  • paracetamol, care scade temperatura și ameliorează durerea,
  • clorhidrat de pseudoefedrină, care elimină umflarea mucoasei nazale,
  • bromură de dextrometorfan, care suprimă tusea acționând direct asupra centrului tusei în măduva spinării alungită.

Se utilizează în tratamentul afecțiunilor virale acute și cronice febrile ale sistemului respirator însoțite de tuse uscată, iritantă sau paroxistică.

Doza și programele de dozare

Adulți și adolescenți cu vârsta de 15 ani: 1-2 comprimate de 3 ori pe zi.
Intervalul de timp dintre dozele individuale trebuie să fie de minim. 4 ore.
Doza unică maximă este de 2 comprimate.
Doza zilnică maximă este de 6 comprimate.
Durata obișnuită a tratamentului este de 3-5 zile.

Pacienți cu insuficiență hepatică
Doza trebuie redusă sau intervalul dintre doze extins.

Pacienți cu insuficiență renală: 1 comprimat la 6-8 ore după doza anterioară.

Mod de utilizare

Comprimatele trebuie înghițite întregi, cu mult lichid, independent de alimente.

Prospect

Anexa nr. 2 la notificarea modificării, ev. nr.: 2019/05810-Z1B

Informații scrise pentru utilizator

PARALEN GRIP

325 mg/30 mg/15 mg comprimate filmate

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

  • Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.
  • Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
  • Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
  • Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în decurs de 3-5 zile, trebuie să consultați un medic.

În acest prospect:

1. Ce este PARALEN GRIP și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN GRIP

3. Cum să luați PARALEN GRIP

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează PARALEN GRIP

6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este PARALEN GRIP și pentru ce se utilizează

PARALEN GRIP este un medicament combinat care conține trei medicamente cu următoarele efecte:

  • paracetamol scade temperatura și ameliorează durerea,
  • clorhidrat de pseudoefedrină îndepărtează umflarea mucoasei nazale,
  • bromură de dextrometorfan suprimă tusea acționând direct pe centrul tusei în măduva spinării alungită, acest efect este rapid și durează 4-6 ore.

PARALEN GRIP este utilizat de adulți și adolescenți de la 15 ani în tratamentul bolilor respiratorii acute și cronice virale febrile însoțite de tuse iritantă, neproductivă, uscată sau paroxistică.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN GRIP

Nu luați PARALEN GRIP

  • dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromură de dextrometorfan sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6),
  • dacă aveți boli cardiace severe,
  • dacă aveți tensiune arterială crescută,
  • dacă aveți epilepsie,
  • dacă aveți hepatită acută,
  • dacă aveți boli hepatice sau renale severe,
  • dacă aveți astm bronșic,
  • dacă aveți o boală pulmonară obstructivă cronică (BPOC),
  • dacă aveți pneumonie,
  • dacă aveți dificultăți de respirație sau dificultăți de respirație,
  • dacă luați medicamente concomitente utilizate pentru tratarea depresiei din grupul inhibitorilor monoaminooxidazei (IMAO) sau le-ați luat în ultimele 14 zile,
  • dacă luați medicamente care aparțin grupului de simpatomimetice (pentru a trata congestia nazală sau astm) sau pentru grupul de barbiturice (de exemplu pentru a trata epilepsia),
  • dacă aveți o problemă cu alcoolul,
  • dacă aveți o formă severă a unui tip de anemie numită anemie hemolitică,
  • dacă sunteți gravidă,
  • dacă alăptați.

PARALEN GRIP este contraindicat la copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani.

Dacă nu sunteți sigur dacă acest lucru este valabil pentru dvs., discutați cu medicul dumneavoastră.

Avertismente și precauții

Înainte de a lua PARALEN GRIP, discutați cu medicul sau farmacistul dacă aveți sau ați avut oricare dintre următoarele afecțiuni sau boli:

A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare hepatică severă. Nu luați acest medicament împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol. Efectele hepatice ale paracetamolului (unul dintre medicamentele PARALEN GRIP) pot fi observate și cu utilizarea pe termen scurt a dozelor terapeutice, fără insuficiență hepatică prealabilă.

Au fost raportate reacții cutanate care pun viața în pericol cu ​​paracetamol și pseudoefedrină. Dacă apar astfel de semne sau simptome (de exemplu erupții cutanate progresive, adesea cu vezicule sau leziuni ale mucoasei), opriți administrarea medicamentului și solicitați imediat asistență medicală. Dacă dezvoltați eritem generalizat febril asociat cu dezvoltarea pustulelor (erupție cutanată), opriți administrarea PARALEN GRIP și contactați medicul dumneavoastră sau solicitați imediat sfatul medicului. Vezi secțiunea 4.

Durerea bruscă abdominală sau sângerarea rectală pot apărea cu PARALEN GRIP datorită inflamației colonului (colită ischemică). Dacă aveți aceste simptome gastro-intestinale, opriți administrarea PARALEN GRIP și contactați-vă medicul sau solicitați imediat sfatul medicului. Vezi secțiunea 4.

Utilizați acest medicament numai conform recomandărilor. Nu luați mai mult decât doza recomandată și nu depășiți durata tratamentului. Utilizarea acestui medicament poate duce la dependență. Prin urmare, tratamentul trebuie să fie de scurtă durată.

Au fost raportate cazuri specifice de abuz de dextrometorfan, inclusiv cazuri la copii și adolescenți (în special cu antecedente de consum de droguri și/sau alcool și/sau substanțe psihoactive).

ALTE MEDICAMENTE ȘI GRIP PARALEN

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente. Dacă un alt medic vă prescrie un alt medicament, spuneți-i că luați deja PARALEN GRIP. Nu luați alte medicamente fără prescripție medicală cu PARALEN GRIP fără să discutați cu medicul dumneavoastră, în special medicamente care favorizează tusea (așa-numitele expectorante și mucolitice), deoarece PARALEN GRIP suprimă tusea și mucusul care s-a format se poate acumula în căilor respiratorii.

Efectele PARALEN GRIP și ale altor medicamente concomitente pot interacționa. Acestea sunt în special:

PARALEN GRIP și alimente, băuturi și alcool

Comprimatele se iau cu sau fără alimente. Este interzis consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului.

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

PARALEN GRIP nu trebuie utilizat în timpul sarcinii și alăptării (vezi secțiunea „Nu luați PARALEN GRIP”).

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

Poate reduce capacitatea persoanelor care desfășoară activități care necesită atenție, coordonare motorie și luarea de decizii rapide (de exemplu, conducerea vehiculelor, utilizarea mașinilor, lucrul la înălțimi etc.).

PARALEN GRIP conține clorhidrat de pseudoefedrină, lactoză și sodiu

Unele dintre produsele metabolizării clorhidratului pseudoefedrinei se află pe lista de dopaj, prin urmare PARALEN GRIP nu trebuie utilizat de către sportivii activi.

Medicamentul conține lactoză monohidrat. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.

Acest medicament conține mai puțin de 1 mmol sodiu (23 mg) per comprimat, adică. j. cantități esențial neglijabile de sodiu.

3. Cum să luați PARALEN GRIP

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.

Adulți și adolescenți cu vârsta de 15 ani luați PARALEN GRIP 1-2 comprimate de 3 ori pe zi atât timp cât problema persistă, de obicei 3-5 zile. Discutați cu medicul dumneavoastră despre administrarea medicamentului pentru o lungă perioadă de timp. Intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puțin 4 ore.

Doza zilnică maximă este de 6 comprimate.

Comprimatele filmate trebuie înghițite întregi, cu mult lichid.

Dacă vă curățați mucusul, discutați cu medicul dumneavoastră despre administrarea acestui medicament.

Pacienți cu insuficiență renală sau hepatică

Doza este întotdeauna determinată de medicul dumneavoastră. De obicei este necesar să reduceți doza sau să prelungiți intervalul dintre doze. În cazul insuficienței renale, se poate administra maximum 1 comprimat la cel puțin 6-8 ore după doza anterioară.

Utilizare la copii și adolescenți

PARALEN GRIP nu este destinat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.

Dacă luați mai mult PARALEN GRIP decât ar trebui

În caz de supradozaj sau ingestie accidentală de către un copil, induceți vărsăturile și solicitați asistență medicală imediată, chiar dacă nu există simptome de supradozaj, din cauza riscului de apariție a leziunilor hepatice severe pe o perioadă lungă de timp.!

Dacă luați mai mult PARALEN GRIP decât ar trebui, puteți prezenta următoarele simptome: greață, vărsături, contracții musculare involuntare, neliniște, confuzie, somnolență, tulburări de conștiență, mișcări involuntare și rapide ale ochilor, probleme cardiace (bătăi rapide ale inimii), probleme de coordonare psihoze cu halucinații vizuale și iritabilitate crescută.

Alte simptome ale supradozajului pot include coma, probleme severe de respirație și convulsii.

Dacă aveți oricare dintre simptomele de mai sus, consultați imediat un medic sau cel mai apropiat spital.

Dacă uitați să luați PARALEN GRIP

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Nu mai luați PARALEN GRIP dacă aveți aceste simptome și contactați un medic sau solicitați imediat asistență medicală:

Foarte rar (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane)

  • reacții cutanate severe - erupții cutanate severe, adesea cu ulcere la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale și conjunctivitei (ochi roșii și umflați), care pot duce la formarea de vezicule și descuamarea pielii.
  • debut brusc de febră, înroșirea pielii sau un număr mare de erupții cutanate mici (posibile simptome ale pustulozei exantematoase acute generalizate - AGEP) care pot apărea în primele 2 zile de tratament cu PARALEN GRIP. Vezi secțiunea 2.

Necunoscut (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile)

  • reacție alergică severă (angioedem), care provoacă umflarea diferitelor părți ale corpului, cel mai adesea a feței (ochilor și gurii), a gâtului (membranele mucoase ale tractului respirator) și a tractului digestiv (cauzând crampe abdominale).
  • reacție alergică severă care determină dificultăți de respirație sau amețeli, care pot duce la șoc (șoc anafilactic).

Următoarele reacții adverse pot apărea și când luați PARALEN GRIP, în ordinea frecvenței:

Foarte comun (poate afecta mai mult de 1 din 10 persoane)

  • somnolență, amețeli, amețeli.

De multe ori (poate afecta mai puțin de 1 din 10 persoane)

  • insomnie, anxietate, tensiune, neliniște, confuzie, cefalee *, oboseală, stare de rău,
  • greață, vărsături, constipație.

Rar (poate afecta mai puțin de 1 din 1000 de persoane)

  • reacții alergice ale pielii, erupții cutanate mâncărime.

Foarte rar (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane)

  • tulburări hematopoietice (modificări ale imaginii sanguine, cum ar fi scăderea numărului de globule roșii sau albe sau trombocite. Se pot manifesta ca sângerări ale gingiilor, sângerări din nas sau vânătăi, susceptibilitate crescută la infecții, oboseală, cefalee etc.) ), incluzând o scădere severă a numărului de celule albe din sânge, ceea ce poate crește șansele de infecție,
  • distrugerea globulelor roșii la pacienții cu boli metabolice cărora le lipsește o enzimă numită glucoză-6-fosfat dehidrogenază,
  • tulburări ale ritmului cardiac (aritmie),
  • hipertensiune arterială (hipertensiune arterială),
  • îngustarea bronhiilor (se poate manifesta prin dificultăți de respirație),
  • icter,
  • înroșirea pielii (eritem),
  • urticarie.

Necunoscut (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile)

  • halucinații, neliniște, energie crescută, stări de activitate psihomotorie excesivă, iritabilitate,
  • simptome maniacale, cum ar fi scăderea nevoii de somn, dispoziție excesiv de veselă sau iritabilă, încredere în sine exagerată, activitate crescută sau neliniște, jeturi de gândire, vorbire rapidă, distragere a atenției,
  • dependență de droguri (raportată la persoanele care au abuzat de dextrometorfan),
  • amețeli (vertij), tulburări de tensiune musculară (distonie), în special la copii,
  • mișcare oscilantă a globilor oculari (nistagmus) *,
  • pronunția degradată *,
  • ritm cardiac crescut (tahicardie),
  • inflamație a colonului cauzată de un aport insuficient de sânge (colită ischemică),
  • afectarea ficatului care poate duce la insuficiență hepatică acută,
  • retenție (acumulare) de urină în vezică, când este imposibil să goliți vezica.

* au fost observate la doze mai mari de dextrometorfan.

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Raportând reacțiile adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.

5. Cum se păstrează PARALEN GRIP

Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25 ° C, în ambalajul original, pentru a fi protejat de lumină și umiditate.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține PARALEN GRIP

Substanțele active sunt paracetamol 325 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg, bromură de dextrometorfan 15 mg într-un comprimat filmat.

Celelalte ingrediente sunt:

Miezul tabletei: lactoză monohidrat, celuloză microcristalină, povidonă, amidon de porumb pregelatinizat, croscarmeloză sodică, acid stearic.

Strat de acoperire: hipromeloză, macrogol, talc, dioxid de titan E171, emulsie simeticonă SE 4, lac verde E 104/132.

Cum arată PARALEN GRIP și conținutul ambalajului

PARALEN GRIP sunt comprimate filmate de culoare verde deschis, rotunde, biconvexe.

Dimensiuni ambalaj: 10, 12 sau 24 comprimate filmate.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Titularul deciziei de înregistrare

sanofi-aventis Slovakia s.r.o., Einsteinova 24, 851 01 Bratislava, Republica Slovacă

Producător

Zentiva, k.s., U kablovny 130, Dolni Mecholupy, 102 37 Praga, Republica Cehă

Aceste informații scrise au fost actualizate ultima dată în noiembrie 2019.