mi se pare că mâncarea a devenit anormal de scumpă. până de curând, de obicei plăteam în jur de 50 € pentru o achiziție mare vineri, acum brusc nu trec sub 70 € și nu cred că aș cumpăra mai mult. Suntem patru, copii în pubertate și prefer să nu număr cât ne dorim.
În timpul săptămânii nu gătesc, primesc gastronomi și mănânc de obicei la restaurant, copiii au plătit prânz, ambii plătesc în jur de 25 € pe lună pentru mese.
Număr 4 achiziții mari de 60-70 € și în cursul săptămânii vom cheltui cu siguranță 20-30 € pe achiziții alimentare în curs .
Dar când nu erau bani, știam să trăiesc de la minim, găteam acasă câte ceva de două ori pe săptămână, leguminoase, paste, supe groase ca fel principal, pâine coaptă acasă, făceam iaurturi de casă, gemuri (fructe donate, sau mai ieftin de pe piață de la polonezi), ea nu a cumpărat dulciuri, ci a copt un tort. Acum fac și asta uneori, îl am ca hobby.
@ljarabek doi adulți și doi copii (3,5r și 1,5r), la o dietă cuprinsă între 350-450eur. Mâncarea este incredibil de scumpă. Cumpăr câteva lucruri și la casa de marcat globii mei se învârt la acea sumă.
Suntem cinci, dar eu nu-l socotesc pe cel mai mic, încă nu se gândește prea mult la asta. De obicei, avem achiziții în jur de 300 pe lună, uneori mai puțin uneori mai mult. Dar toată lumea mănâncă la prânz, cu excepția mea, în sala de mese, așa că numărul dvs. nu este atât de exagerat dacă copiii iau prânzul acasă 🙂
@hettinka da, m-a lovit în ochi cu ultimele mele achiziții. De obicei cumpăr același lucru și am fost neplăcut surprins la checkout. În medie, am plătit mai mult cu aproximativ 20 EUR.
@ljarabek suntem trei, până de curând îmi lipseau în mod normal cei 350 € pur pentru mâncare. Dar acum va fi mai mult, cu siguranță în jur de 400 €.
@ljarabek, în opinia mea, aceasta este suma reală pentru familie. De fiecare dată când merg la cumpărături pentru lucruri obișnuite, îl calculez cu o matematică ușoară 1item 1 € Pentru a ști aproximativ cât trebuie să pregătesc.
@hettinka totul a fost foarte scump. Cu ceva timp în urmă cheltuiam aproximativ 500 de euro pe lună, acum sunt cel puțin 600. Fiica mea nu merge la prânz, așa că întotdeauna trebuie să gătesc ceva acasă sau să fac ceva simplu singur, dar trebuie să am ingrediente potrivite acasă. iar fiul meu este încă flămând, ia masa la școală, dar casa vine flămândă ca un lup și de multe ori cumpără ceva în sine.
Suntem 4,2 adulți și gemeni pe an. Nu socotesc cât cheltuim, dar foarte mult. La urma urmei, doar 1 kg de cartofi costă 1,30. Și copiii mei de 14 luni mănâncă 1 felie mare și o grămadă de cartofi în fiecare prânz. Mâncă chiar și un castron de varză. Vor din nou peste jumătate de oră. Cu siguranță vom merge 600-700 poate mai mult și gătesc, mâncare ieftină, dar ce nu pot mânca?
Am copii de 2,5 ani și 5 luni în străinătate, el începe să mănânce, așa că cumpăr și mai multe legume și carne de casă, nu știu până de curând că am dat 50-60 de euro pentru o săptămână de cumpărare acum acum 3 săptămâni în urmă am plătit 80- 90-100 ieri pentru mine o mică achiziție 43, totul este mai scump. Nu cele mai scumpe mărci precum paradisul și acest lucru este în general scump, cred că acolo unde sunt copii mai mari este 500 de euro nimic decât dacă bineînțeles că gătesc o zi gătesc destul o mulțime și o mulțime se întâmplă pentru că uneori trebuie să merg totuși la mâncăruri mici acasă pentru ceva de gătit și uneori chiar și dintr-un lucru este 15 euro futut pentru că asta și asta.
- Gastroenterită cu rotavirus în ciuda vaccinării împotriva rotavirusului - Blue Horse
- Rețetă pentru sănătos; biscuiți; Lăcustă albastră
- Contribuții pentru copii - Blue Horse
- Contribuții pentru un student cu un copil - Blue Horse
- Rețete fără gluten, proteine de vacă și albuș de ou pentru un bebeluș de 10 luni - Blue Horse