@ snezienka12345 și până acum ai trăit din aer sau din dragoste? 😅
cineva reușește să călătorească cu 100 € pe lună și unii chiar și 500 € nu sunt suficienți și dacă aveți 20 de răspunsuri, veți descoperi că este într-adevăr foarte diferit
depinde și de gusturile și capacitatea ta de a găti, indiferent dacă mănânci la serviciu sau aduci prânzul de acasă.

adulți

@ sissy27 încă nu am trăit împreună și eu și el obișnuiam să trăim acasă și să mâncăm acasă 🙂

@ snezienka12345
Cumpărați un kilogram de carne, sudați-l în 3 zile. în 3 zile veți revendica încă 3 zile. și o săptămână în minune. 😀

păstrează o lună - scrie cheltuieli cu mâncarea timp de două luni și fă-ți o idee aproximativă.

@ snezienka12345 Când îmi amintesc bine, am cheltuit aproximativ 150 -300 € pe lună pentru cumpărături obișnuite, vorbesc despre cumpărături la supermarket, există și o farmacie și produse cosmetice în preț. uneori treceau mai multe, alteori era și o lună, că aveam provizii acasă și se adăugau doar alimente proaspete în magazin

este foarte individual - când noi doi eram doi nici măcar nu-mi amintesc câți bani s-au dus pe mâncare, pentru că mâncam la serviciu și acasă doar seara și în weekend.

acum suntem 4ria, când încerc să mănânc dovedind minutele de aproximativ 250e, cumpăr doar o dată pe săptămână și gătesc, coac toată săptămâna, iau prânzul la serviciu și copiii sunt încă mici . Nu cumpăr lucruri inutile, doar lucruri de care avem nevoie, multe legume, fructe și carne la congelator - le avem doar de 2-3 ori pe săptămână . când avem și o zi în care zburăm, nu am timp să evit la acasă, sau avem o nepoată sau un nepot, cheltuim mai mult.

deci trebuie doar să țineți evidența unor astfel de lucruri - pentru mine, baza este întotdeauna să plătiți mai întâi facturile care trebuie plătite și datoriile, lăsați-ne să avem un acoperiș deasupra capului și apoi să rezolv mâncarea . sunt alte lucruri pe ultimele trepte.

@ snezienka12345, diferența de bază constă în modul în care mănânci. Dacă sunteți albi albi de lux, carne de la hypacs, cu siguranță vă va costa mai puțin decât atunci când cumpărați pâine integrală de calitate și carne de calitate de casă. Faceți o achiziție adecvată pentru câteva zile (produsele de patiserie pot fi, de asemenea, congelate), cumpărați mărfuri doar în acțiune, doar ceea ce aveți nevoie, nu trebuie să cumpărați chipsuri, semifabricate și dulciuri, zmeură și economisiți. Cu cât mergi mai des să cumperi bibelouri, kt. ați uitat să cumpărați la cumpărături frumoase, cu atât plătiți mai mult, deoarece aveți garanția că veți cumpăra și dulciuri.

@jana_eyre wau pălărie în fața ta 🙂 pentru o familie de 4 membri până la 250 de euro și în același timp ai de toate și nu îți lipsește nimic. și chiar și asta, este mai bine să cumpărați mai puțin și să folosiți mai mult decât să cumpărați o mulțime de materii prime și apoi să le aruncați. dar vom lua prânzul în timpul săptămânii la serviciu doar acele mic dejun și cină necesare. iar duminica la prânz întotdeauna la soacră, astfel încât să nu fie gătită. și am numărat cei 250 de euro pentru noi doi

cu siguranță numărați cel puțin 150-200. și mai mult, depinde ce mănânci 🙂

@jana_eyre deci ar putea fi și mai puțin 🙂

Suntem doi muncitori, trăim singuri, cheltuim 350-400 € pentru mâncare, inclusiv prânzurile pe care le aducem la muncă de acasă. Mancam sanatos, multa carne, legume, fructe, produse lactate, un minim de faina, orez, paste. Nu cumpărăm aproape deloc dulciuri, coacem prăjituri din ingrediente mai sănătoase (nuci, stafide etc.). De multe ori nici nu cumpărăm apă proaspătă și îmbuteliată, bem apă pură și ceai. Dar cu siguranță o poți face pentru mai puțin. cu toate acestea, nu am ajuns sub 300 € nici măcar încă o dată 🙂

@ snezienka12345 mi-a luat ceva timp să ajung la o astfel de sumă 😅 😀 dar mulțumesc . spun, este mai ușor dacă o persoană are timp să gătească și să coacă acasă, de îndată ce trebuie să rezolve lucrurile în afara casei, este nu mai este atât de ușor . când eram doi și am avut venituri duble, mai puține locuințe și datorii mai mici, cu siguranță am ratat mai mult decât acum . depinde de o mulțime de lucruri.

@ snezienka12345, dar este timpul să scoți nasul din casă, să faci o achiziție corectă și să obții o imagine de ansamblu 🙂 sau să o întrebi pe mama ta câtă mâncare costă o lună.
creați un meniu pentru săptămână - mic dejun complet, prânz, cină pentru fiecare zi, plus niște fructe în plus, dulciuri sau orice vă place și mergeți să cumpărați tot ce aveți nevoie pentru gătit. și mă refer la orice kilogram de sare sau făină, litri de ulei etc., deși veți avea nevoie doar de puțin de fiecare dată când gătiți.
Oricum, produsele alimentare sunt un articol flexibil - așa că adăugați venitul dvs., pe de altă parte, cheltuielile obligatorii (chirie/ipotecă, asigurare, mașină, telefoane.) Și vedeți cât mai aveți. pune ceva deoparte, pune ceva în „cheltuieli neașteptate” și vei vedea cât îți permiți să mănânci pe lună. și vei regla meniurile tomu

În fiecare lună mergem la cumpărături pentru mine unde ne referim la 50e, potrivit cuiva a avut puțin sau un minim, dar o putem face. Cumpărăm necesitățile de bază pe care le notez în caietul meu o lună întreagă, care este cheltuită (desigur, când ceva se stinge mai repede și este necesar să-l cumpărăm), deci probabil baza de bază pe care o cumpărăm este o cutie de lapte, unt pentru zecimi, 30 de ouă, aproximativ 3 kg de carne, fiecare făină de 1 kg, paste și 5 pachete, iaurt, fructe, legume și farmacie, deoarece avem nevoie de dușuri și balsamuri pentru spălare etc. dar când va fi ceva în acțiune voi face și 2-3 dușuri, 2 balsamuri și, deoarece suntem doi până acum, va funcționa pentru noi și în săptămână voi merge să cumpăr doar ce gust are parcuri trebars, salam, când există gust pentru bryndza și așa mai departe. adică în timpul săptămânii încă mai sunt în jurul valorii de 25e. astfel încât x 4 este 100a + acei 50 este 150, desigur uneori mai mult atunci când există gust pentru pizza kebab. sau avem zile de colectare și inventăm 🙂

Uneori, o masă pentru doi costă mai mult decât o masă pentru o familie.când gătești mult, în a treia zi nu-ți place, iar gătitul în fiecare zi, prânzul și cina din trei cartofi sunt, de asemenea, monotone.la început, uneori am comandat o pizza, uneori am cumpărat o baghetă, dar suntem doar doi. Ei bine, am mâncat destul. Dacă este varis, va fi mai ieftin decât semifabricatele și altele asemenea. Azi, de exemplu, am cumpărat mâncare pentru doi, am lăsat 40 de euro în Kaufland. Deși aproape douăzeci au mers la o farmacie, dedurizator, porc, toaletă, săpun, pastă de dinți ... dar veți cumpăra totuși acest lucru. și atunci vei cântări și rahatul obișnuit
Aș estima 200 de euro, aș prefera să fiu mai sus, includ și mese ocazionale în bufete sau comandând pizza. voi doi, în cel nou, cu siguranță nu veți găti în fiecare zi și veți ieși să mâncați 🙂 dar la început trebuie să cumpărați, de exemplu, condimente, ulei, zahăr, sare, făină, cafea, ceai, mâncare pe care în mod normal nu o cumperi pentru că sunt acasă, dar când mergi la nou.