@ snezienka12345 Cred că inițial reveniți de la 100E la 150E și notați primele două luni, toate cheltuielile .
Depinde de modul în care sunteți pregătit, indiferent dacă este blând sau îngăduitor, dacă mâncați afară, deci va fi mai mult, gătiți timp de două zile și vă va economisi bani
dacă într-o zi carne, apoi o altă masă mai ieftină .

câți

@ snezienka12345 Depinde de modul în care mănânci. Micul dejun poate fi, de asemenea, costat cu 1 € și 10 €. Diferența este dacă doriți un croissant alb cu unt sau avocado cu pâine de secară, brânză de calitate, omletă de ou cu spanac și un smoothie din 5 fructe z
Dacă mergi la popas și la minimum cu numărarea fiecărui articol, după părerea mea poți cumva să încapi până la 150-200 de euro (doar micul dejun, cina și ceva mic în weekend), cu condiția să nu chiar ieși la cină o lună întreagă.
Dar dacă gătești mese mai bune, la cină unde sunt fripturi, pește, mic dejun bogat, multe legume și fructe și gătești normal și în weekend și ieși și tu să mănânci, deci în opinia mea aproximativ 500 € sigur, dacă nu mai mult.

Dacă sunteți dispus să mâncați la fel timp de 2-3 zile, merită să gătiți mai mult și să economisiți bani sau să puneți o porție în congelator și apoi să reîncălziți doar în timpul săptămânii. Dacă aveți nevoie de mâncare proaspătă în fiecare zi, va fi mai dificil, dar nimic teribil pentru 2 persoane. În caz contrar, dacă aveți mâncare caldă la serviciu, nu cred că este necesar să gătiți cumva la cină, vor fi suficiente mese simple și rapide. Bugetul alimentar va fi mult mai solicitant când vor veni copiii children

Mulțumesc iubito pentru toate sfaturile și opiniile tale 🙂

Am calculat aproximativ 200 de euro maxim pentru amândoi, cu prânzuri la serviciu și prânzuri de duminică cu siguranță pentru soacra cuiva. În ceea ce privește mâncarea, noi suntem mijlocul de aur - ici și colo ceva de calitate mai bună, dar avem într-adevăr nevoie de suficientă mâncare clasică, de exemplu de la Jednota. și bineînțeles că nu vom avea bani de cheltuit pe mâncare în fripturi de la început și vor fi gătite numai acasă 🙂

Suntem stiria. Eu, un bărbat și doi fii/6,5 ani și 1,5 ani /. pentru mâncare cheltuim aproximativ 500-600 de euro pe lună.
cumpărăm alimente de calitate, multe fructe și legume, produse lactate.

masa de prânz în robot 3.30, - x 20 zile x două persoane = 132, -e
4x weekend cu părinții = 0,-
cina acasă (mâncare uscată 30 zile x 5, - = 150
suma sumă aprox.282, -e

@jolinka va rog de unde cumparati paste? Încă fac doar produse de patiserie și cumpăr o singură specie, exact când sunt în acțiune, așa că aș dori să extind colecția de cămară 🙂

@ snezienka12345 deci ar trebui să te potrivești foarte bine

Ei bine, îi admir pe unii dintre noi, suntem 2 adulți și 1 dietă de 3 ani și cheltuim 500 € pe mâncare și mai mult admir tot ce este sub 500 €

@majrab vacsinou in kauflande, ocazional lidl. Eu aleg dintre cele mai bune, care sunt așa-numitele „grâu tare” „duro” sau „semoline” și așa-numitul Makke paste de casă pentru supă, pur și simplu nu am în cămară, nu-mi amintesc numele, costă 85 de cenți pentru 500 gr. Unora le este scump, dar nu cred că poți câștiga o sumă oribilă de bani pe paste. pentru a economisi 20,30 de cenți, cu siguranță nu mă îmbogățesc din asta.

cel mai mult puteți economisi la prostii este să limitați prăjiturile cumpărate, biscuiții, batoanele de ciocolată, prostii sărate și apa cumpărată.

@hors exact așa privesc în mod normal și nu înțeleg.

@majrab dar în ceea ce privește cămara goală monstru, am găsit doar un cessi și o „sărbătoare” pe care mi-o cumpără soțul meu, îi prefer pe alții. Mâine facem o mare achiziție înainte de noapte.

@veronikaszabova Si mie imi place sa ma uit si nu cumpar magazine fres cand ananasul costa 5 € fiecare dar cumpar Tesco, Lidl, Kaufland etc. 0)

@jolinka si dupa acest subiect intram cu adevarat in luna viitoare pentru a calcula cat cheltuim pe mancare, de cand sunt acasa dimineata pornesc pe net si daca gasesc o reteta pe care vreau sa o incerc ii spun sotului meu sa cumpărați asta și aia și dintr-o dată există o achiziție de 20 de euro: - /, dar din nou, nu-mi cumpărați băuturi armonizate sau minerale sau chipsuri. și chiar și așa, este încă o mare problemă

și în kaufland cumpăr și paste, le avem poate o dată la 2 săptămâni, dar gătesc 2-3 zile, astfel încât să avem și până când mâncăm noi nu gătesc 🙂

@hors ved to. De două ori pe săptămână cumpărați aproximativ 50 de euro, plus în fiecare zi câteva rozete, fructe.

@ moni244 Nu am de gând să înstrăinez pe nimeni, care ar fi o altă femeie în casa mea . 😀

@veronikaszabova este probabil și despre stabilirea veniturilor și cheltuielilor, atunci când familia are aproximativ 800 e în total, 500 pur și simplu pentru mâncare și se concentrează cu adevărat pe difuzarea evenimentului.

personal, ce avem, avem 450 de euro/uneori chiar mai mult pentru sărbători/destul de mult, pentru asta avem mult de acasă, legume și fructe proaspete, varză murată, cartofi, compoturi, legume sterilizate. Nu cumpărăm nimic, aducem întotdeauna de la 10 kilograme de carne de casă de la soacra noastră/de 5-6 ori pe an/și totuși cât avem de cumpărat.

@majrab Nu mă concentrez pe un anumit brand, din cel mai bun/nu în întregime din cel mai scump extra/aleg ceea ce este în acțiune aici, iar dintre cei pe care îi cumpăr, alternează acele mărci în acțiune, mereu altceva.

Știi, de asemenea, cum să-l iei și că mm are încă o pălărie reală jos.

@jolinka Îi spun mereu unui bărbat că vom fi mai puțini doar băieții mei sunt carne ☺☺☺
De asemenea, spun adesea că dăm multe pentru mâncare, dar nu vreau să reduc calitatea alimentelor doar pentru a economisi.

@hors my minieme (dufam) până la 300 max. (Îl voi număra data viitoare) și ne vom răsfăța cu aproape ceea ce vrem, dar aș prefera să merg la cumpărături de mai multe ori fără o reducere de bere, dar ce cumperi cu 500 de euro? din nou, atunci când aveți un venit mai mare, este de înțeles. momentan trăim doar de la soțul meu, trebuie să mă îmblânzesc și nu ne putem permite niciun bulgur sau cuscus în loc de pur sau cartofi, chiar dacă îl arunc ocazional în coș

@majrab avem de multe ori somon la prânz, avem carne de aproximativ 5 ori pe săptămână. plus fructe, legume. pentru o singură dată de avocado 1e. acum este 500e

@veronikaszabova ca eu cred că dacă nu am avea „subvențiile” de la propria noastră și soacră ce dau, dacă ar trebui să cumpărăm totul, cu siguranță vom da peste 500 de euro. odată ce am depus efortul și am recalculat o lună de vară, când a fost cea mai mare recoltă, cât am mâncat din grădină și cât s-ar întâmpla în magazin și am calculat prețurile la fel ca în supermarket, nu ca cultivate în casă legume organice/ce cu siguranță în acea mămică de calitate și încă super proaspătă, drumul de la grădină la masă este de 10 metri 😅 😅/Ei bine, mi-a venit în minte că este aproximativ 150-200 de euro în plus, dacă am fi vrut atâtea legume și fructe de mâncat din magazin. la prețurile organice ar fi și mai scump, pentru că nu avem copii decât lăcuste 😀 😀

Desigur, acest lucru este valabil 5-7 luni pe an, în ianuarie nu se naște atât de mult.

@jolinka dar cumpar marca AGNESI si mereu doar banut pentru ca nu fac mult altceva. și apoi numai în supa aței clasice

@veronikaszabova avem și carne aproape constantă, dar acum am făcut un ucigaș, am umplut congelatorul cu 80 de euro, plus soacra noastră a tras o coapsă uriașă de Paște, ceea ce vom fi tot anul. Dar, din nou, avem somon doar când există un eveniment în Lidla, nici măcar nu l-am văzut în altă parte și nu am găsit încă avocado cu noi (nu glumesc), așa că nu cumpărăm astfel de menta și de aceea avem mai puține cheltuieli, dar mâncăm o mulțime de produse lactate și leguminoase. Ador supele și sudurile de leguminoase, așa că le avem des și uneori am mâncat mult pur, dar din moment ce sunt însărcinată și cu greu o simt doar atât când soțul meu vorbește cu mine 🙂