Starea produsului: Produs nou
Medicamentul conține medicamentul ibuprofen. Acestea includ medicamente numite analgezice (medicamente pentru ameliorarea durerii), antipiretice (medicamente pentru ameliorarea febrei) și medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (medicamente pentru ameliorarea inflamației).
Se utilizează pentru ameliorarea durerii ușoare până la moderate, cum ar fi cefaleea (inclusiv migrenă), dureri de spate, dureri de dinți, dureri menstruale, dureri musculare și articulare, dureri după operație și pentru răceli și simptome gripale.
De asemenea, medicamentul reduce inflamația și scade febra. Mai multe la adcc.sk
Cantitatea minimă de comandă pentru produs este de 1
Puse în coș
Tweet Acțiune Pinterest
Detalii
NUROFEN 200 mg tbl obd (blis.) 1x24 buc
Medicamentul conține medicamentul ibuprofen. Acestea includ medicamente numite analgezice (medicamente pentru ameliorarea durerii), antipiretice (medicamente pentru ameliorarea febrei) și medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (medicamente pentru ameliorarea inflamației).
Se utilizează pentru ameliorarea durerii ușoare până la moderate, cum ar fi cefaleea (inclusiv migrenă), dureri de spate, dureri de dinți, dureri menstruale, dureri musculare și articulare, dureri după operație și pentru răceli și simptome gripale.
De asemenea, medicamentul reduce inflamația și scade febra.
Doza și programele de dozare
Adulți și copii cu vârsta peste 12 ani (≥ 40 kg): prima doză este de 1-2 comprimate, urmată de 1-2 comprimate cu cel puțin 4-6 ore distanță, dacă este necesar. Doza maximă este de 6 comprimate în 24 de ore.
Copii de la 6 la 12 ani:
20-29 kg: prima doză este de 1 comprimat, apoi, dacă este necesar, 1 comprimat la cel puțin 8 ore distanță; doza maximă este de 3 comprimate în 24 de ore
30-39 kg: prima doză este de 1 comprimat, apoi, dacă este necesar, 1 comprimat la o distanță de cel puțin 6-8 ore; doza maximă este de 4 comprimate în 24 de ore
Medicamentul este destinat utilizării pe termen scurt. Efectele secundare pot fi minimizate utilizând cea mai mică doză eficientă pentru cea mai scurtă perioadă necesară pentru controlul simptomelor.
Dacă simptomele persistă mai mult de 10 zile sau se agravează, pacientul trebuie să se prezinte la un medic.
Dacă trebuie administrat acest medicament copiilor și adolescenților mai mult de 3 zile sau dacă simptomele bolii se înrăutățesc, trebuie să consultați un medic.
Mod de utilizare
Comprimatele sunt înghițite întregi cu o cantitate mică de lichid. Comprimatele nu trebuie mestecate sau zdrobite. Pacienții cu stomac sensibil trebuie să ia medicamentul cu alimente.
Prospect
Anexa nr. 1 la notificarea modificării, ev. Nr.: 2019/01234-Z1A
Informații scrise pentru utilizator - eliberarea medicamentului nu face obiectul unei rețete
NUROFEN 200 mg
Citește cu atenție tot acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
- Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în decurs de 3-5 zile, trebuie să consultați un medic.
În acest prospect:
1. Ce este NUROFEN 200 mg și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luați NUROFEN 200 mg
3. Cum să luați NUROFEN 200 mg
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează NUROFEN 200 mg
6. Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este NUROFEN 200 mg și pentru ce se utilizează
NUROFEN 200 mg sunt medicamente numite analgezice (medicamente utilizate pentru ameliorarea durerii), antipiretice (medicamente utilizate pentru ameliorarea febrei) și antiinflamatoare nesteroidiene (medicamente utilizate pentru ameliorarea inflamației).
Substanța activă din NUROFEN 200 mg este ibuprofenul, care ameliorează durerea, are efecte antiinflamatorii și reduce febra. Ibuprofenul previne producerea anumitor substanțe (prostaglandine), care sunt implicate în dezvoltarea durerii, febrei și inflamației în organism.
NUROFEN 200 mg este utilizat pentru ameliorarea durerii ușoare până la moderate, cum ar fi cefaleea (inclusiv migrenă), dureri de spate, dureri de dinți, dureri menstruale, dureri musculare și articulare, dureri după operație și pentru răceli și simptome gripale.
NUROFEN 200 mg ameliorează, de asemenea, inflamația și scade febra.
Medicamentul este destinat adulților și copiilor cu vârsta peste 6 ani.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați NUROFEN 200 mg
Nu luați NUROFEN 200 mg
- dacă sunteți alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);
- dacă sunteți alergic la acidul acetilsalicilic sau la orice alte analgezice, cum ar fi astmul, răcelile, umflarea sau urticaria;
- dacă aveți sau ați avut stomac, ulcer duodenal sau sângerări gastro-intestinale;
- dacă aveți insuficiență hepatică, renală sau cardiacă severă;
- dacă vă aflați în ultimele trei luni de sarcină.
Avertismente și precauții
Înainte să luați NUROFEN 200 mg, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
- dacă suferiți de o tulburare a sistemului imunitar, cum ar fi lupusul eritematos sistemic sau o altă boală a țesutului conjunctiv (colagenoză mixtă);
- dacă suferiți de boli inflamatorii cronice intestinale (colită ulcerativă, boala Crohn), deoarece starea dumneavoastră se poate agrava după administrarea acestui medicament;
- dacă aveți probleme cu rinichii sau ficatul; există riscul afectării rinichilor la copii și adolescenți deshidratați;
- dacă aveți tensiune arterială crescută și/sau insuficiență cardiacă, deoarece tratamentul cu NUROFEN 200 mg poate provoca retenție de lichide și umflături;
- dacă aveți o boală alergică sau astm.
Înainte de a lua NUROFEN 200 mg, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul despre tratament dacă:
- aveți boli de inimă, incluzând insuficiență cardiacă, angină pectorală (durere în piept) sau dacă ați avut un atac de cord, boală a grefei de bypass a arterei coronare, boală a arterelor periferice (circulație slabă în picioare sau picioare din cauza vaselor de sânge înguste sau blocate), sau orice accident vascular cerebral (inclusiv un accident vascular cerebral sau un atac ischemic tranzitor);
- aveți tensiune arterială crescută, diabet, colesterol ridicat sau orice membru al familiei dumneavoastră a avut boli de inimă sau accident vascular cerebral sau dacă sunteți fumător.
Dacă oricare dintre cele de mai sus se aplică dumneavoastră, discutați întotdeauna cu medicul dumneavoastră despre administrarea acestui medicament.
Luați acest medicament pentru cel mai scurt timp posibil și în cea mai mică doză eficientă necesară pentru a controla simptomele.
Pacienții vârstnici pot avea mai multe șanse de a avea efecte secundare, iar consecințele lor pot fi mai severe decât pacienții mai tineri.
Antiinflamatoarele și analgezicele, cum ar fi ibuprofenul, pot fi asociate cu un risc crescut mic de atac de cord sau accident vascular cerebral, în special atunci când sunt luate în doze mari. Nu depășiți doza recomandată sau durata tratamentului.
Dacă aveți dureri abdominale, scaune negre, vărsături, diaree sau alte afecțiuni gastro-intestinale, erupții cutanate sau orice semne de hipersensibilitate, încetați să luați medicamentul și consultați un medic.
Medicamentul nu este potrivit pentru copiii cu vârsta sub 6 ani.
Alte medicamente și NUROFEN 200 mg
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente.
Nu luați NUROFEN 200 mg dacă luați deja un alt medicament dintr-un grup de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (inclusiv inhibitori selectivi ai ciclooxigenazei 2, cum ar fi celecoxib sau etoricoxib) sau orice alt analgezic, inclusiv medicamente care conțin acid acetilsalicilic (dacă este utilizat ca analgezice).
NUROFEN 200 mg poate afecta sau poate fi afectat de alte medicamente. Medicamentele care interacționează cu ibuprofenul includ:
- corticosteroizi precum prednisolon sau dexametazonă (hormoni steroizi cu efect antiinflamator);
- medicamente care sunt anticoagulante (ceea ce înseamnă că diluează sângele și previn formarea cheagurilor de sânge, de exemplu aspirină/acid acetilsalicilic, warfarină, ticlopidină);
- medicamente care scad tensiunea arterială crescută (inhibitori ai ECA, cum ar fi captopril, beta-blocante, cum ar fi medicamente care conțin atenolol, antagoniști ai receptorilor de angiotensină II, cum ar fi losartan;
- diuretice (diuretice);
- medicamente care conțin doze mici de acid acetilsalicilic (până la 75 mg pe zi);
- cardioglicozide (medicamente pentru tratamentul bolilor de inimă);
- medicamente pentru depresie (litiu sau așa-numiții inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei);
- medicamente care conțin metotrexat pentru tratamentul cancerului;
- unele medicamente utilizate pentru a suprima funcția sistemului imunitar (medicamente care conțin ciclosporină sau tacrolimus);
- medicamente care conțin mifepristonă (pentru a induce avortul);
- Medicamente SIDA care conțin zidovudină;
- antibiotice chinolone (antiinfecțioase).
Ce trebuie să evitați dacă luați acest medicament
Unele alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu NUROFEN 200 mg. Prin urmare, trebuie să cereți sfatul unui medic sau farmacist înainte de a lua NUROFEN 200 mg împreună cu alte medicamente.
NUROFEN 200 mg și alimente, băuturi și alcool
Comprimatele pot fi luate cu sau fără alimente. Dacă apare indigestie, se recomandă administrarea medicamentului cu alimente.
Nu este recomandat să beți băuturi alcoolice și să fumați în timpul tratamentului.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Dacă sunteți gravidă în primul și al doilea trimestru (în primele șase luni) și în timpul alăptării, medicamentul poate fi utilizat numai la recomandarea unui medic.
NUROFEN 200 mg nu trebuie utilizat în ultimele trei luni de sarcină.
Nu este necesară întreruperea alăptării în timpul utilizării pe termen scurt a dozei recomandate.
Femeile care doresc să rămână însărcinate trebuie să consulte un medic despre posibilitatea de a lua medicamentul. Aparține unui grup de medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. După întreruperea utilizării, se va face o ajustare.
Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor
Acest medicament nu are nicio influență sau are o influență neglijabilă asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
NUROFEN 200 mg conține zaharoză și sodiu
Acest medicament conține 232,2 mg (0,68 mmol) zaharoză pe comprimat. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.
Acest medicament conține 25,1 mg (1,09 mmol) sodiu per comprimat. A se lua în considerare la pacienții cu insuficiență renală sau la pacienții care urmează o dietă controlată cu sodiu.
3. Cum să luați NUROFEN 200 mg
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.
NUROFEN 200 mg se utilizează numai pe termen scurt.
Luați cele mai mici doze posibile și cel mai scurt timp necesar pentru suprimarea simptomelor. Acest lucru va reduce probabilitatea de efecte secundare.
Adulți și copii cu vârsta peste 12 ani (≥ 40 kg):
Doza inițială este de 1 până la 2 comprimate, urmată de 1 până la 2 comprimate dacă este necesar. Intervalul dintre doze este de minimum 4-6 ore, dar maxim 6 comprimate pe zi.
Copii de la 6 la 12 ani:
- cu o greutate corporală de 30 - 39 kg: prima doză 1 comprimat; mai departe, după cum este necesar, 1 comprimat la fiecare 6-8 ore; până la 4 comprimate pe zi;
- cu o greutate corporală de 20 - 29 kg: prima doză 1 comprimat; în plus, după cum este necesar, 1 comprimat la fiecare 8 ore; până la 3 comprimate pe zi.
Comprimatele acoperite trebuie înghițite întregi cu o cantitate mică de lichid.
Dacă aveți probleme digestive în timpul tratamentului, luați medicamentul cu alimente.
Dacă trebuie administrat acest medicament copiilor și adolescenților mai mult de 3 zile sau dacă simptomele bolii se înrăutățesc, trebuie să consultați un medic.
Dacă durerea sau febra persistă în timpul tratamentului cu NUROFEN 200 mg și persistă mai mult de 3-5 zile la adulți, discutați cu medicul dumneavoastră despre cum să procedați.
Dacă administrați NUROFEN 200 mg unui copil cu vârsta peste 6 ani, consultați un medic după 3 zile.
Dacă luați mai mult NUROFEN 200 mg decât trebuie
Dacă ați luat mai mult NUROFEN 200 mg decât trebuie sau dacă copiii au luat accidental medicamentul, contactați întotdeauna medicul dumneavoastră sau cel mai apropiat spital pentru informații cu privire la medicamentul care prezintă un risc și sfaturi despre ce trebuie făcut.
Simptomele pot include greață, dureri abdominale, vărsături (pot fi asociate cu prezența sângelui), cefalee, sunete în urechi, confuzie și mișcări pâlpâitoare ale ochilor. Somnolență, dureri toracice, palpitații, pierderea cunoștinței, convulsii (în special la copii), slăbiciune și amețeli, sânge în urină, senzație de răceală în corp și dificultăți de respirație au fost raportate la doze mari.
Dacă uitați să luați NUROFEN 200 mg
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Posibile efecte secundare
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele. Pacienții vârstnici pot prezenta reacții adverse mai frecvent, iar consecințele acestora pot fi mai severe.
Efectele secundare care pot apărea în timpul utilizării sunt enumerate mai jos după următoarea frecvență:
Mai puțin frecvente (poate afecta mai puțin de 1 din 100 de persoane)
- reacții alergice asociate cu urticarie și mâncărime și diverse erupții cutanate;
- dureri abdominale, greață, indigestie;
Rar (poate afecta mai puțin de 1 din 1000 de persoane)
- diaree, flatulență, constipație, vărsături;
Foarte rar (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane)
- reacție alergică severă cu umflare a feței, limbii, gâtului sau reacție anafilactică, bătăi rapide ale inimii, șoc sever;
- meningită aseptică (meningită non-purulentă) cu simptome: gât rigid, cefalee, greață, vărsături, febră sau dezorientare;
- ulcer peptic, sângerări sau perforații ale tractului digestiv, scaune negre (sânge în scaun) sau vărsături de sânge, stomatită ulcerativă (formarea de ulcere în gură), gastrită;
- disfuncție hepatică;
- insuficiență renală acută, necroză papilară (afectare severă a țesutului renal), în special în cazul utilizării pe termen lung cu creșterea ureei serice și umflarea;
- forme severe de reacții cutanate cu vezicule și descuamarea pielii;
- reducerea nivelului de hemoglobină;
Necunoscut (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile)
- astm, dificultăți de respirație, agravarea astmului, bronhospasm (îngustarea bronhiilor);
- insuficiență cardiacă, umflături;
- hipertensiune arterială (hipertensiune arterială);
- exacerbarea bolii inflamatorii intestinale (colita ulcerativă și boala Crohn);
- poate apărea o reacție cutanată severă cunoscută sub numele de sindrom DRESS. Simptomele DRESS includ: erupții cutanate, febră, umflarea ganglionilor limfatici și o creștere a eozinofilelor (un tip de celule albe din sânge).
Dacă există o reacție alergică (cum ar fi urticarie, mâncărime, astm, dificultăți de respirație), umflături bruște în jurul ochilor, senzație strânsă în piept sau dificultăți de respirație; erupții cutanate sau modificări ale mucoasei; dureri abdominale suplimentare sau scaune negre, vărsături, diaree, alte probleme digestive sau de vedere, opriți administrarea medicamentului și consultați imediat un medic.
Incidența efectelor secundare este mai mică dacă se ia cea mai mică doză eficientă pentru un timp cât mai scurt posibil.
Medicamentele precum NUROFEN 200 mg pot fi asociate cu o creștere mică a riscului de infarct miocardic sau accident vascular cerebral.
Raportarea efectelor secundare
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Raportând reacțiile adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.
5. Cum se păstrează NUROFEN 200 mg
A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.
Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul pachetului și alte informații
Ce conține NUROFEN 200 mg
- Substanța activă este ibuprofenul. Fiecare comprimat filmat conține ibuprofen 200 mg.
- Celelalte componente sunt: croscarmeloză sodică, laurilsulfat de sodiu, citrat trisodic, acid stearic, silice coloidală anhidră, carmeloză sodică, talc, salcâm uscat dispersat, zaharoză, dioxid de titan (E171), macrogol 6000, cerneală neagră.
Cum arată NUROFEN 200 mg și conținutul ambalajului
Comprimatele NUROFEN 200 mg sunt de culoare albă până la aproape albă, comprimate filmate simple, cu „NUROFEN” negru gravat pe o față.
Medicamentul este disponibil în blistere (blister PVC/PVDC/Al sau PVC/Al): 2, 4, 6, 8, 10, 12, 24 și 48 comprimate filmate fără prescripție medicală.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul
Titularul deciziei de înregistrare
Reckitt Benckiser (Republica Cehă), spol. s r.o., Vinohradská 2828/151, Praga 3, 130 00, Republica Cehă
Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd., Thane road, Nottingham, NG90 2DB Marea Britanie
RB NL Brands B.V., Schiphol Boulevard 207, 1118 BH Schiphol, Olanda
Aceste informații scrise au fost actualizate ultima dată în februarie 2019.
- NUROFEN 400 mg tbl obd 1x12 buc
- NUROFEN supozitoare pentru copii pentru a reduce febra și durerea (revizuire) - Imunitate online
- Nurofen Rapid 400mg Capsule 20buc farmacie online
- Sirop NUROFEN pentru copii cu aromă de căpșuni 100 ml - în stoc
- Nurofen este periculos pe piață pentru copii! Farmaciile descarcă New Time