Pentru a reduce febra și a ameliora durerea la copii. Medicamentul nu conține zahăr. Tub de dozare.
- Descriere produs
- Evaluarea produsului
- Informatii suplimentare
NUROFEN pentru copii
ibuprofen
- substanța activă este ibuprofen (ibuprofen) 100 mg în 5 ml de suspensie
- Celelalte componente sunt acid citric monohidrat (acid citric monohidrat), citrat de sodiu dihidrat (citrat de sodiu dihidrat), clorură de sodiu (clorură de sodiu), zaharină sodică dihidrat (zaharină sodică dihidrat), bromură de domifen (bromură de domifeniu), polisorbat 80 (polisorbat 80) )., sirop de maltitoli (sirop de maltitol), xanthani gummi (gumă de xantan), aroma aurantii (aromă portocalie), glicerol (glicerol), aqua purificata (apă purificată)
Mărimea Pachetului:
Medicamentul este furnizat în pachete de 50 ml, 100 ml sau 150 ml de suspensie
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Titularul deciziei de înregistrare
Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd, Slough, Regatul Unit
Producător
BCM Ltd, Nottingham, Regatul Unit
1. CE ESTE NUROFEN PENTRU COPII ȘI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
NUROFEN pentru copii conține medicamentul ibuprofen, care aparține grupului numit medicamente antireumatice nesteroidiene. Previne formarea de substanțe responsabile de durere și inflamație. Prin acțiunea sa, scade temperatura, ameliorează inflamațiile de diferite origini și ameliorează durerea ușoară până la moderată.
NUROFEN pentru copii este utilizat pentru reducerea temperaturii (inclusiv febra după vaccinare), este, de asemenea, utilizat pentru ameliorarea durerii ușoare până la moderate, cum ar fi dureri de cap, dureri de dinți sau dureri de urechi, dureri în gât, dureri asociate cu entorse sau zdrobiri.
2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAȚI NUROFEN PENTRU COPII
Nu administrați NUROFEN copiilor:
- dacă este hipersensibil (alergic) la medicament sau la oricare dintre celelalte componente;
- dacă copilul are un ulcer gastric sau duodenal actual sau trecut sau altă boală gravă a sistemului digestiv;
- dacă copilul are antecedente de reacții alergice la ibuprofen, acid acetilsalicilic (de exemplu ACILPIRINĂ, ASPIRINĂ) sau alte AINS antiinflamatoare, cum ar fi astmul, rinita sau urticaria;
- dacă ia deja alte medicamente antiinflamatoare
- dacă are boli severe de inimă, ficat sau rinichi.
Nu administrați acest medicament copiilor cu vârsta sub 3 luni.
Dacă un adult ia medicamentul, se aplică aceleași restricții ca și pentru copii.
Nu trebuie utilizat la femei în al treilea trimestru de sarcină.
Aveți grijă deosebită cu NUROFEN la copii:
- dacă copilul are o boală a sistemului imunitar (lupus eritematos sistemic, colagenoză mixtă = boală a țesutului conjunctiv);
- dacă are astm bronșic, o tulburare de coagulare a sângelui, hipertensiune arterială sau boli de rinichi, ficat sau inimă;
- dacă are o boală inflamatorie cronică a intestinului;
- ia alte medicamente în mod regulat.
Dacă copilul dumneavoastră are insuficiență renală, boli hepatice, boli de inimă sau ia orice alte medicamente, cum ar fi diuretice (medicamente pentru deshidratare), corticosteroizi, anticoagulante (medicamente pentru coagulare), trebuie să discutați cu medicul dumneavoastră despre!
Dacă copilul dumneavoastră dezvoltă dureri abdominale, scaune negre, vărsături, diaree sau alte tulburări digestive, erupții cutanate sau orice semne de hipersensibilitate, opriți administrarea copilului medicament și consultați un medic.
Administrați medicamentul pentru cel mai scurt timp posibil și în cea mai mică doză eficientă necesară pentru a controla simptomele bolii.
Dacă adulții iau medicamentul, se aplică aceleași restricții. Pacienții vârstnici pot avea mai multe șanse de a prezenta reacții adverse, iar consecințele lor pot fi mai severe.
Aparține unui grup de medicamente (antiinflamatoare nesteroidiene), care pot avea un efect negativ asupra fertilității femeilor. Cu toate acestea, acest efect dispare atunci când încetați să îl luați.
Utilizarea NUROFEN pentru copii cu alimente și băuturi:
Se ia independent de aportul alimentar. Dacă apar probleme digestive, se recomandă administrarea cu alimente.
Sarcina
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Femeile din primul și al doilea trimestru de sarcină nu trebuie să ia medicamentul fără acordul medicului. Nu trebuie utilizat deloc în ultimul trimestru de sarcină.
Alăptarea
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Femeile care alăptează nu trebuie să ia medicamentul fără acordul medicului.
Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor:
Dacă este luat de un adult, medicamentul nu afectează capacitatea acestuia de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Informații importante despre unele dintre ingredientele NUROFEN pentru copii:
Medicamentul conține sirop de maltitol. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele substanțe îndulcitoare, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.
Utilizarea altor medicamente:
Dacă copilul dumneavoastră ia sau a luat recent orice alte medicamente, inclusiv medicamente obținute fără prescripție medicală, spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Medicamentele care reduc coagularea sângelui în asociere cu ibuprofenul cresc riscul de sângerare. Acidul acetilsalicilic și alte medicamente antiinflamatorii și corticosteroizii cresc riscul de efecte secundare gastrointestinale ale ibuprofenului, inclusiv sângerări și ulcer gastric. Ibuprofenul poate reduce efectul diureticelor și medicamentelor utilizate pentru tratamentul hipertensiunii arteriale. Prin urmare, copilul dumneavoastră trebuie să ia suficiente lichide.
Vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul dumneavoastră ia medicamente pentru o lungă perioadă de timp!
3. CUM SĂ LUAȚI NUROFEN PENTRU COPII
Utilizați întotdeauna NUROFEN pentru copii exact așa cum este indicat în acest prospect. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur. Administrați medicamentul în cea mai mică doză eficientă și în cel mai scurt timp posibil.
Agitați bine conținutul flaconului înainte de utilizare.
Sticla are un capac de siguranță care împiedică deschiderea copiilor. Pentru a-l deschide, apăsați ferm obturatorul și deșurubați-l în sens invers acelor de ceasornic. După utilizare, capacul trebuie strâns.
Fiecare pachet conține un tub de dozare care poate fi utilizat pentru a măsura cu precizie o doză de 0,5 ml până la 5 ml de 0,5 ml suspensie.
Cum se lucrează cu tubul de dozare?
1. Împingeți tubul ferm în gâtul sticlei.
2. Agitați bine conținutul sticlei.
3. Pentru a umple tubul de dozare, întoarceți sticla cu capul în jos și trageți cantitatea necesară de suspensie în tub trăgând pistonul în conformitate cu marcajele de pe tub.
4. Întoarceți din nou sticla cu capul în jos și trageți tubul din gâtul sticlei.
5. Introduceți capătul tubului de dozare în gura copilului și împingeți ușor pistonul pentru a injecta suspensia în gura copilului.
Închideți din nou flaconul bine după utilizare. Spălați tubul de dozare cu apă caldă și lăsați să se usuce. Nu lăsați tubul de dozare și flaconul cu medicamente la îndemâna copiilor.
Dozare în condiții febrile și dureroase:
Doza zilnică recomandată este de 20-30 mg/kg greutate corporală pe o zi în doze divizate.
Dozaj în funcție de vârsta copilului:
3 - 12 luni: 2,5 ml de suspensie de 3 ori în 24 de ore
1-2 ani: 2,5 ml de suspensie de 3-4 ori în 24 de ore
3 - 7 ani: 5 ml de suspensie de 3-4 ori în 24 de ore
8 - 12 ani: 5 - 10 ml de suspensie de 3-4 ori în 24 de ore
Exemplu de dozare indicativ în funcție de greutatea copilului (dozele zilnice sunt calculate în tabel folosind limita inferioară a cantității recomandate de ibuprofen 20 mg/kg/zi):
Greutate (kg) doză de ibuprofen/zi (mg) Cantitate de suspensie/zi (ml)
6 120 6
8 160 8
10 200 10
12 240 12
14 280 14
16 320 16
18 360 18
20 400 20
30 max 500 * max 25 ml *
* Doza zilnică maximă administrată unui copil cu greutatea de până la 30 kg nu trebuie să depășească 25 ml suspensie (500 mg ibuprofen).
Împărțiți doza zilnică totală în 3 până la 4 doze individuale, cu un interval de 6 ore între doze. A nu se administra copiilor sub 3 luni.
Dozajul în febră care a apărut după vaccinare:
În caz de febră după vaccinare, se pot administra 2,5 ml de suspensie. Dacă febra nu scade, doza de 2,5 ml poate fi repetată după 6 ore.
Nu administrați mai mult de 2 x 2,5 ml de suspensie în 24 de ore.
Dacă temperatura nu scade după a doua doză, nu luați altă doză și discutați cu medicul dumneavoastră despre cum să procedați.
Dacă aveți impresia că efectul NUROFEN la copii este prea puternic sau prea slab, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Dacă febra sau durerea persistă mai mult de 3 zile în timpul tratamentului cu medicamentul, discutați cu medicul dumneavoastră despre cum să procedați. Discutați cu medicul dumneavoastră cât mai curând posibil când administrați acest medicament sugarilor.
Dacă ați administrat mai mult NUROFEN copiilor decât ar trebui:
Dacă un copil supradozează sau ia accidental mai mult decât cantitatea recomandată de medicament, consultați un medic.
Dacă uitați să administrați NUROFEN copiilor:
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
4. EFECTE ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, NUROFEN pentru copii poate avea reacții adverse.
Medicamentul este de obicei bine tolerat, cu toate acestea, în timpul tratamentului pot apărea probleme digestive, cum ar fi dureri abdominale, greață, vărsături sau diaree.
În plus, reacțiile alergice precum de ex. urticarie, mâncărime a pielii, agravarea simptomelor de astm bronșic.
Dacă copilul dumneavoastră prezintă oricare dintre aceste probleme sau alte simptome neobișnuite, opriți administrarea medicamentului și contactați medicul sau farmacistul.
Dacă aveți simptome mai severe, cum ar fi probleme cu rinichii, umflarea bruscă a feței, strângerea pieptului sau probleme de respirație, dureri abdominale sau scaune negre, opriți administrarea medicamentului și consultați imediat un medic.
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. DEPOZITAREA NUROFENULUI PENTRU COPII
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor.
Nu există condiții speciale de depozitare.
Nu trebuie utilizat după data de expirare înscrisă pe cutie.
A se utiliza în termen de 6 luni de la deschidere.
6. INFORMAȚII SUPLIMENTARE
Pentru orice informații despre acest medicament, vă rugăm să contactați reprezentantul local al titularului autorizației de introducere pe piață.
Reckitt Benckiser (Republica Slovacă) s.r.o.
Drieňová 3, 820 05 Bratislava 25
Tel. + 421-248213000
Data ultimei revizuiri a textului:
Februarie 2007