Produsul nu este disponibil mult timp

panadol

Data distribuției este necunoscută

Informații scrise pentru utilizator

500 mg comprimate filmate

Citește cu atenție toate informațiile scrise înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dvs.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.

Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect.

Dacă simptomele bolii dumneavoastră nu se ameliorează în caz de febră în 3 zile și în caz de durere în 5 zile sau dacă se agravează, trebuie să contactați un medic. Nu dați medicamentul copiilor fără a consulta un medic mai mult de 3 zile.

În acest prospect:

1. Ce este Panadol și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să luați Panadol

3. Cum să luați Panadol

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează Panadol

6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este un Panadol a pe ce se folosește

Panadol conține paracetamol, un medicament pentru durere și febră. Panadolul nu irită stomacul, nu provoacă sângerări și poate fi utilizat și la pacienții cu ulcer gastric și duodenal și la persoanele alergice la acidul acetilsalicilic.

Comprimatele Panadol sunt în formă de capsulă și sunt filmate.

Panadol este indicat pentru ameliorarea durerilor de cap, a migrenelor, a durerilor de spate, a durerilor de dinți și a durerilor menstruale. Panadol aduce, de asemenea, ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei și răcelilor, cum ar fi durerile musculare și articulare, durerile în gât și reducerea febrei.

Doar la sfatul unui medic, medicamentul poate fi utilizat pentru ameliorarea durerii în unele boli reumatice, de ex. osteoartrita (boala degenerativă a articulațiilor) și nevralgia (durerea la nivelul nervilor).

Panadol jeste destinat adulților, adolescenților și copiilor de la vârsta de 6 ani.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați Panadol

- dacă sunteți alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).

- în icterul acut

- în insuficiență hepatică severă

- în anemie hemolitică severă (anemie în urma descompunerii globulelor roșii).

Avertismente și precauții

- la pacienții cu insuficiență hepatică,

- la pacienții cu insuficiență renală, deoarece trebuie să ia doze mai mici de paracetamol,

- dacă aveți deficit de enzimă glucoză-6-fosfat dehidrogenază.

Nu luați acest medicament fără sfatul medicului dumneavoastră dacă aveți probleme cu consumul de alcool sau dacă luați orice alte medicamente care conțin paracetamol în același timp.

Datorită cantității de medicament din medicament, Panadol nu este potrivit pentru copiii cu vârsta sub 6 ani.

Alte medicamente și Panadol

Efectele Panadol și efectele altor medicamente pe care le luați în același timp pot interacționa. Prin urmare, medicul dumneavoastră ar trebui să fie informat cu privire la orice medicamente pe care le luați sau veți începe să luați în același timp, cu sau fără prescripție medicală.

Utilizarea concomitentă pe termen lung a Panadolului și a acidului acetilsalicilic sau a altor medicamente antiinflamatoare nesteroidiene poate duce la insuficiență renală. Utilizarea concomitentă de Panadol cu ​​anumite medicamente utilizate pentru tratarea insomniei sau epilepsiei sau cu unele antibiotice sau utilizarea concomitentă de Panadol și băuturi alcoolice poate provoca leziuni hepatice.

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua Panadol dacă:

luați alte medicamente care conțin paracetamol în același timp

luați warfarină sau alte medicamente pentru a preveni coagularea sângelui

luați metoclopramidă sau domperidonă pentru greață și vărsături

luați colestiramină pentru a scădea colesterolul

Panadol și alimente și băuturi

Alcoolul nu trebuie consumat în timpul tratamentului. Consumul prelungit de alcool crește semnificativ riscul de afectare a ficatului. Dacă aveți probleme cu alcoolul, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a începe tratamentul.

Poate fi luat cu sau fără alimente. Luarea acestuia după masă poate duce la un efect redus al paracetamolului.

Sarcina A alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Femeile gravide trebuie să ia medicamentul numai după consultarea unui medic. În timpul alăptării, medicamentul poate fi luat pentru o zi, mai mult doar după consultarea unui medic.

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

Panadol nu are nicio influență asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.

3. Cum să luați Panadol

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.

Adulți (inclusiv vârstnici) și adolescenți cu vârsta de 15 ani

1-2 comprimate, după cum este necesar, de 1 până la 4 ori pe zi. Un comprimat este potrivit pentru persoanele care cântăresc 34 - 60 kg, 2 comprimate pentru persoanele care cântăresc mai mult de 60 kg. Repetați dozele individuale cel mai devreme după 4 ore.

Cea mai mare doză unică este de 2 comprimate, nu luați mai mult de 8 comprimate în 24 de ore.

Nu luați această doză mai mult de 5 zile. Pentru tratamentul de lungă durată, doza nu trebuie să depășească 2,5 g de paracetamol (5 comprimate de Panadol) timp de 24 de ore.

Copii și adolescenți cu vârsta de până la 15 ani

Adolescenți 12 - 15 ani: 1 comprimat cu un interval de cel puțin 4 - 6 ore. Cea mai mare doză unică este de 1 comprimat. Nu luați mai mult de 6 comprimate în 24 de ore.

Copii cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani: jumătate de comprimate la 1 comprimat. O singură doză de jumătate de comprimat este pentru copiii care cântăresc

21 - 32 kg, 1 comprimat pentru copii cu greutatea de la 33 kg. Administrați fiecare doză la cel puțin 4-6 ore distanță.

Doza zilnică maximă pentru 21 - 24 kg este de 1,25 g (2 comprimate și jumătate), doza zilnică maximă pentru 25 - 32 kg este de 1,5 g (3 comprimate), pentru o greutate de 33 - 40 kg doza zilnică maximă 2 g (4 comprimate).

Comprimatele trebuie înghițite cu o cantitate suficientă de lichid. Nu depășiți doza recomandată.

Administrarea unor doze mai mari decât cele recomandate poate duce la riscul de insuficiență hepatică severă.

Dacă febra nu scade în 3 zile și durerea dispare sau simptomele se agravează în 5 zile, dacă apar noi simptome sau reacții neobișnuite, discutați cu medicul dumneavoastră despre tratamentul suplimentar. Utilizați acest medicament fără a vă consulta medicul pentru maximum 7 zile, copii 3 zile.

Nu beți alcool în timpul tratamentului.

Dacă luați mai mult Panadol decât trebuie

În toate cazurile de supradozaj suspectat, care pot include greață, vărsături și paloare, sau dacă un copil înghite accidental medicamentul, contactați imediat medicul dumneavoastră sau cea mai apropiată unitate medicală. Arătați-le ambalajul folosit și acest prospect.

Dacă uitați să luați Panadol

Nu luați o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat.

4. Reacții adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect.

Medicamentul utilizat în dozele recomandate este de obicei bine tolerat, dar poate provoca erupții cutanate, greață, bronhoconstricție rară, insuficiență hepatică și hematopoieză.

Opriți administrarea medicamentului și spuneți imediat medicului dumneavoastră dacă aveți următoarele probleme:

care poate fi severă, inclusiv erupții pe piele, mâncărime, uneori umflături ale buzelor sau feței sau dificultăți de respirație.

Erupții cutanate sau descuamarea pielii sau răni în gură.

. Acest efect secundar este mai probabil să apară dacă ați avut probleme cu respirația înainte de a lua alte analgezice (de exemplu, ibuprofen sau aspirină).

sau sângerare.

Este posibil ca aceste efecte să apară rar.

5. Cum se păstrează Panadol

Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.

A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține Panadol

- Substanța activă este paracetamol 500 mg într-un comprimat.

- Celelalte componente sunt amidon de porumb, sorbat de potasiu, talc, acid stearic, povidonă 25, amidon pregelatinizat, hipromeloză, triacetină.

Cum arată Panadol și conținutul ambalajului

Comprimate albe, filmate, cu margini plane, în relief cu sigla triunghiului pe o parte și o linie de scor pe cealaltă parte.

Mărimi ambalaj: 8, 10, 12, 16, 24, 30, 64 sau 96 de comprimate în blistere albe opace din PVC/Al

Mărimi de ambalaj: 10, 12, 16, 24 sau 30 de comprimate într-un blister alb opac din PVC/Al și un portofel asemănător unui portofel.

Mărimea ambalajului: 100 sau 300 de comprimate în flacon opac HDPE alb securizat cu folie Al, capac cu șurub alb opac HDPE/PP cu insert.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Titularul deciziei de înregistrare

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Republica Cehă s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praga 4, Republica Cehă

Producător GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Dungarvan, Co. Waterford, Irlanda sau S.C.Europharm S.A., Brașov, România

Acest prospect a fost: actualizat în iunie 2016.