MAX. 2 BUCURI PENTRU 1 COMANDĂ.

grip

Atenție: ultimele bucăți în stoc

Medicament Prindere paralelă este utilizat pentru tratarea simptomelor gripei și infecției acute ale căilor respiratorii superioare, însoțite de o tuse paroxistică uscată . ParalenGrip este potrivit pentru adulți și copii de la 15 ani. Notă: Conform legislației, maximum 24 de comprimate Paralen Grip pot fi vândute pe achiziție.

Detalii

Indicații: Paralen Grip este utilizat de adulți și adolescenți în tratamentul bolilor respiratorii acute și cronice virale febrile însoțite de tuse uscată, iritantă sau paroxistică.

Contraindicații: Paralen Grip nu trebuie utilizat la pacienții cu hipersensibilitate cunoscută la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromură de dextrometorfan sau la oricare dintre excipienți. Paralen Grip nu trebuie utilizat la pacienții cu boli cardiace severe, hipertensiune arterială severă (hipertensiune arterială), epilepsie, anumite tipuri de anemie și probleme severe cu ficatul și rinichii, precum și persoanele care au băut de mult timp. Paralen Grip nu trebuie utilizat la pacienții care sunt tratați cu anumite medicamente antidepresive (numiți inhibitori ai monoaminooxidazei - IMAO) sau în termen de 14 zile de la oprirea acestora. Copii sub 15 ani, mame însărcinate și care alăptează.

Sarcina și alăptarea: Medicamentul nu trebuie utilizat de mamele însărcinate și care alăptează.

Doze și mod de administrare: Paralen Grip se administrează de 3 ori pe zi pentru 1-2 comprimate pe durata problemei, de obicei 3-5 zile.

Comprimatele filmate trebuie înghițite întregi, cu mult lichid.

Nu combinați acest medicament cu alte medicamente care conțin paracetamol. Nu beți alcool în timpul tratamentului. Există un risc de leziuni hepatice grave dacă supradozajul cu paracetamol.

Proprietăți

Substanta activa: paracetamol + pseudoefedrină + dextrometorfan
Cantitatea de substanță activă în 1 doză de medicament: 325mg + 30mg + 15mg/1tbl
Forma de dozare: comprimate filmate

Pentru descărcare

Prospect

Întrebări (0)

Prospect

Text aprobat pentru decizia de modificare, ev. Nr.: 2016/00932-ZME

Text aprobat pentru decizia de modificare, ev. Nr.: 2016/04159-ZME

Informații scrise pentru utilizator

PARALEN GRIP

325 mg/30 mg/15 mg comprimate filmate

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.

- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.

- Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.

În acest prospect:

1. Ce este PARALEN GRIP și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN GRIP

3. Cum să luați PARALEN GRIP

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează PARALEN GRIP

6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este PARALEN GRIP și pentru ce se utilizează

PARALEN GRIP este un medicament combinat care conține trei medicamente cu următoarele efecte:

- paracetamolul scade temperatura și ameliorează durerea,

- clorhidratul de pseudoefedrină elimină umflarea mucoasei nazale,

- bromura de dextrometorfan suprimă tusea acționând direct pe centrul tusei în măduva spinării alungită, acest efect este rapid și durează 4-6 ore.

PARALEN GRIP este utilizat de adulți și adolescenți de la 15 ani în tratamentul bolilor respiratorii acute și cronice virale febrile însoțite de tuse uscată, iritantă sau paroxistică.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați PARALEN GRIP

Nu luați PARALEN GRIP

- dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromură de dextrometorfan sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6),

- dacă aveți boli cardiace severe,

- dacă aveți tensiune arterială crescută,

- dacă aveți epilepsie,

- dacă aveți hepatită acută,

- dacă aveți boli hepatice sau renale severe,

- dacă luați medicamente concomitente utilizate pentru tratamentul depresiei în grupul inhibitorilor monoaminooxidazei (IMAO) sau le-ați luat în ultimele 14 zile,

- dacă luați medicamente care aparțin grupului de simpatomimetice (pentru a trata congestia nazală sau astm) sau pentru grupul de barbiturice (de exemplu pentru a trata epilepsia),

- dacă aveți o problemă cu alcoolul,

- dacă aveți o formă severă a unui anumit tip de anemie numită anemie hemolitică,

- dacă sunteți gravidă sau alăptați.

PARALEN GRIP nu trebuie utilizat de copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani.

Avertismente și precauții

Înainte de a lua PARALEN GRIP, discutați cu medicul sau farmacistul dacă aveți sau ați avut oricare dintre următoarele afecțiuni sau boli:

- boli de ficat și rinichi,

- boală tiroidiană,

- boli cardiace și vasculare,

- dificultăți la urinat sau mărirea prostatei,

- ulcer gastric sau duodenal sau afectarea permeabilității dintre stomac și duoden

- deficit de enzimă glucoză-6-fosfat dehidrogenază (o boală moștenită care determină o reducere a numărului de globule roșii),

- hipersensibilitate la acid acetilsalicilic și/sau antiinflamatoare nesteroidiene (AINS).

A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare hepatică severă. Nu luați acest medicament împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol. Efectele dăunătoare ale ficatului ale paracetamolului (PARALEN GRIP) pot fi observate cu utilizarea pe termen scurt a dozelor terapeutice fără insuficiență hepatică prealabilă.

Au fost raportate reacții cutanate care pun viața în pericol cu ​​utilizarea medicamentelor care conțin paracetamol. Dacă apar astfel de semne sau simptome (de exemplu erupții cutanate progresive, adesea cu vezicule sau leziuni ale mucoasei), opriți administrarea medicamentului și solicitați imediat sfatul medicului.

ALTE MEDICAMENTE ȘI GRIP PARALEN

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente. Dacă un alt medic vă prescrie un alt medicament, spuneți-i că luați deja PARALEN GRIP. Nu luați alte medicamente fără prescripție medicală cu PARALEN GRIP fără să discutați cu medicul dumneavoastră, în special medicamente care favorizează tusea (așa-numitele expectorante și mucolitice), deoarece PARALEN GRIP suprimă tusea și mucusul care s-a format se poate acumula în căilor respiratorii.

Efectele PARALEN GRIP și ale altor medicamente concomitente pot interacționa. Acestea sunt în special:

- medicamente pentru tratamentul depresiei (așa-numitele antidepresive triciclice, ISRS precum fluoxetina, paroxetina),

- PARALEN GRIP nu trebuie utilizat la pacienții care sunt tratați cu anumite medicamente antidepresive (numiți inhibitori de monoaminooxidază - IMAO) sau în termen de 14 zile de la oprirea acestora (vezi secțiunea „Nu luați PARALEN GRIP”).,

- medicamente care suprimă activitatea sistemului nervos central (de exemplu, medicamente pentru insomnie, medicamente pentru sedare, analgezice etc.),

- medicamente pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute (de exemplu, guanetidină, betanidină, metildopa),

- medicamente pentru tratarea problemelor ritmului cardiac - aritmii (de exemplu amiodaronă, propafenonă, chinidină),

- medicament pentru tratamentul tulburărilor de comportament și de gândire (haloperidol),

- medicamente pentru tratamentul epilepsiei (de exemplu lamotrigină, carbamazepină, fenitoină, glutetimidă, fenobarbital, primidonă, topiramat),

- medicament pentru tratamentul HIV și SIDA (zidovudină),

- medicamente pentru tratamentul tuberculozei (rifampicină, izoniazidă),

- medicamente care afectează coagularea sângelui (warfarină și alte medicamente care reduc coagularea sângelui),

- flucloxacilină, cloramfenicol (antibiotice),

- probenecid (un medicament utilizat pentru tratarea gutei),

- acid acetilsalicilic sau alte medicamente pentru durere și inflamație,

- colestiramină (un medicament utilizat pentru reducerea grăsimilor din sânge),

- medicamente pentru tratarea greaței și vărsăturilor sau a ulcerului gastric (metoclopramidă, domperidonă și propantelină),

- contraceptive orale,

- medicamente și suplimente nutritive care conțin sunătoare.

PARALEN GRIP și alimente, băuturi și alcool

Comprimatele se iau cu sau fără alimente. Este interzis consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

PARALEN GRIP nu trebuie utilizat în timpul sarcinii și alăptării (vezi secțiunea „Nu luați PARALEN GRIP”).

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

Poate reduce capacitatea persoanelor care desfășoară activități care necesită atenție, coordonare motorie și luarea de decizii rapide (de exemplu, conducerea vehiculelor, utilizarea mașinilor, lucrul la înălțimi etc.).

PARALEN GRIP conține clorhidrat de pseudoefedrină și lactoză monohidrat

Unele dintre produsele metabolizării clorhidratului pseudoefedrinei se află pe lista de dopaj, prin urmare PARALEN GRIP nu trebuie utilizat de către sportivii activi.

Medicamentul conține lactoză monohidrat. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.

3. Cum să luați PARALEN GRIP

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.

Adulți și adolescenți luați PARALEN GRIP de 3 ori pe zi pentru 1-2 comprimate pe durata problemei, de obicei 3-5 zile. Discutați cu medicul dumneavoastră despre administrarea medicamentului pentru o lungă perioadă de timp. Intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puțin 4 ore.

Doza zilnică maximă este de 6 comprimate.

Comprimatele filmate trebuie înghițite întregi, cu mult lichid.

Dacă vă curățați mucusul, discutați cu medicul dumneavoastră despre administrarea acestui medicament.

Pacienți cu insuficiență renală sau hepatică

Doza este întotdeauna determinată de medicul dumneavoastră. De obicei este necesar să reduceți doza sau să prelungiți intervalul dintre doze. În cazul insuficienței renale, se poate administra maximum 1 comprimat la cel puțin 6-8 ore după doza anterioară.

Utilizare la copii și adolescenți

PARALEN GRIP nu este destinat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.

Dacă luați mai mult PARALEN GRIP decât ar trebui

În caz de supradozaj sau ingestie accidentală de către un copil, induceți vărsăturile și solicitați asistență medicală imediată, chiar dacă nu există simptome de supradozaj., datorită riscului de afectare hepatică severă care apare pe o perioadă lungă de timp!

Dacă uitați să luați PARALEN GRIP

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Opriți administrarea medicamentului și solicitați imediat sfatul medicului dacă aveți oricare dintre următoarele reacții adverse:

  • reacții cutanate severe - erupții cutanate severe, adesea cu ulcere la nivelul gurii, gâtului, nasului, organelor genitale și conjunctivitei (ochi roșii și umflați), care pot duce la formarea de vezicule și descuamarea pielii.
  • reacție alergică severă (angioedem), care provoacă umflarea diferitelor părți ale corpului, cel mai adesea a feței (ochilor și gurii), a gâtului (membranele mucoase ale tractului respirator) și a tractului digestiv (cauzând crampe abdominale).
  • reacție alergică severă care determină dificultăți de respirație sau amețeli, care pot duce la șoc (șoc anafilactic),
  • dureri în gât, răni în gură, febră bruscă și crescută.

Frecvența reacțiilor adverse grave de mai sus este foarte rară (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane).

Următoarele reacții adverse pot apărea și când luați PARALEN GRIP, în ordinea frecvenței:

De multe ori (poate afecta mai puțin de 1 din 10 persoane):

  • insomnie, anxietate, tensiune, neliniște, cefalee *, oboseală, stare de rău.

Mai puțin frecvente (poate afecta mai puțin de 1 din 100 de persoane):

  • pronunția degradată *.

Rar (poate afecta până la 1 din 1000 de persoane tratate):

  • reacții alergice ale pielii, erupții cutanate.

Foarte rar (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane):

  • tulburări hematopoietice (modificări ale imaginii sanguine, cum ar fi scăderea numărului de globule roșii sau albe sau trombocite. Se pot manifesta ca sângerări ale gingiilor, sângerări din nas sau vânătăi, susceptibilitate crescută la infecții, oboseală, cefalee etc.) ), incluzând o scădere severă a numărului de celule albe din sânge, ceea ce poate crește șansele de infecție
  • mișcare oscilantă a globilor oculari (nistagmus) *
  • tulburări ale ritmului cardiac (aritmie),
  • hipertensiune arterială (hipertensiune arterială),
  • bronhoconstricție (bronhospasm) sau dificultăți de respirație,
  • icter.

Necunoscut (nu poate fi estimat din datele disponibile):

  • somnolență, amețeală, amețeală, tulburare de tensiune musculară (distonie), în special la copii, tulburări psihotice, inclusiv halucinații și confuzie,
  • simptome maniacale, cum ar fi scăderea nevoii de somn, dispoziție excesiv de veselă sau iritabilă, încredere în sine exagerată, activitate crescută sau neliniște, jeturi de gândire, vorbire rapidă, distragere a atenției,
  • afectarea ficatului care poate duce la insuficiență hepatică acută,
  • inflamația colonului,
  • sindrom coronarian acut alergic (sindromul Kounis - o afecțiune care pune viața în pericol, cauzată de obstrucția bruscă a arterelor coronare ale inimii datorită unei reacții alergice).
  • retenție (acumulare) de urină în vezică, când este imposibil să goliți vezica.

* au fost observate la doze mai mari de dextrometorfan.

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Raportând reacțiile adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.

5. Cum se păstrează PARALEN GRIP

Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25 ° C, în ambalajul original, pentru a fi protejat de lumină și umiditate.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține PARALEN GRIP

- Substanțele active sunt paracetamol 325 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg, bromură de dextrometorfan 15 mg într-un comprimat filmat.

- Celelalte componente sunt lactoză monohidrat, celuloză microcristalină, povidonă, amidon de porumb pregelatinizat, croscarmeloză sodică, acid stearic, hipromeloză, macrogol, talc, dioxid de titan E171, emulsie simeticonă SE 4, lac verde E 104/132.

Cum arată PARALEN GRIP și conținutul ambalajului

PARALEN GRIP sunt comprimate filmate de culoare verde deschis, rotunde, biconvexe.

Dimensiuni ambalaj: 10, 12 sau 24 comprimate filmate.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Zentiva, k.s., U kablovny 130, Dolni Mecholupy, 102 37 Praga, Republica Cehă

Acest prospect a fost actualizat ultima dată în noiembrie 2016.

Suntem o farmacie certificată

Nu trebuie să vă faceți griji cu privire la drogurile false.
Farmacia noastră este certificată de institutul de stat pentru controlul medicamentelor (ŠÚKL) Mai multe informații