Indicații: Băutura fierbinte Coldrex este potrivită pentru adulți și adolescenți de la 15 ani (cântărind peste 50 kg) pentru ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei și răcelii. Băutura fierbinte Coldrex îndepărtează durerile din gât, ameliorează nasul și sinusurile, îndepărtează durerile de cap, mușchii și articulațiile, reduce febra și suplimentează vitamina C.

Contraindicații: Băutura fierbinte Coldrex conține paracetamol. Nu luați acest medicament cu niciun alt medicament care conține paracetamol. Nu luați acest medicament fără sfatul medicului dumneavoastră dacă aveți probleme cu consumul de alcool și/sau aveți boli de ficat. Băutura fierbinte Coldrex conține și un decongestionant (un medicament care îndepărtează congestia nazală). Nu luați acest medicament împreună cu alte medicamente utilizate pentru ameliorarea gripei, răcelii sau umflarea mucoasei nazale. Nu luați ColdrexHot bea dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament dacă aveți oricare dintre următoarele probleme de sănătate: boli hepatice severe, inclusiv icter acut, hipertensiune arterială, presiune intraoculară ridicată (glaucom)), luați sau ați luat medicamente cunoscute sub numele de inhibitori de monoaminooxidază (medicamente utilizate pentru tratarea depresiei) în ultimele două săptămâni. Datorită conținutului de medicamente, nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 15 ani.

Sarcina și alăptarea: Nu este potrivit pentru utilizare în timpul sarcinii și alăptării.

Dozare: Se toarnă conținutul pungii într-un pahar și se toarnă în apă foarte fierbinte. Se amestecă până se dizolvă pulberea. În funcție de gustul dvs., vă puteți îndulci cu miere sau zahăr sau puteți adăuga apă rece. Bea o băutură fierbinte. Adulți (inclusiv vârstnici) și adolescenți cu vârsta de 15 ani (cu o greutate mai mare de 50 kg): 1 sac de 1 până la 4 ori pe zi. Luați întotdeauna fiecare doză cel mai devreme după 4 ore. Nu utilizați mai mult de 4 plicuri în 24 de ore. Nu depășiți doza recomandată.

Notificare specială: A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la riscul de insuficiență hepatică severă. Nu luați împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol. Supradozajul cu paracetamol poate provoca leziuni grave ale funcției hepatice. În caz de supradozaj, este necesară asistență medicală imediată, chiar dacă nu există semne de supradozaj.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Descriere

Indicații: Băutura fierbinte Coldrex este potrivită pentru adulți și adolescenți de la 15 ani (cântărind peste 50 kg) pentru ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei și răcelii. Băutura fierbinte Coldrex îndepărtează durerile din gât, ameliorează nasul și sinusurile, îndepărtează durerile de cap, mușchii și articulațiile, reduce febra și suplimentează vitamina C.

Contraindicații: Băutura fierbinte Coldrex conține paracetamol. Nu luați acest medicament cu niciun alt medicament care conține paracetamol. Nu luați acest medicament fără sfatul medicului dumneavoastră dacă aveți probleme cu consumul de alcool și/sau aveți boli de ficat. Băutura fierbinte Coldrex conține și un decongestionant (un medicament care îndepărtează congestia nazală). Nu luați acest medicament împreună cu alte medicamente utilizate pentru ameliorarea gripei, răcelii sau umflarea mucoasei nazale. Nu luați ColdrexHot bea dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament dacă aveți oricare dintre următoarele probleme de sănătate: boli hepatice severe, inclusiv icter acut, hipertensiune arterială, presiune intraoculară ridicată (glaucom)), luați sau ați luat medicamente cunoscute sub numele de inhibitori de monoaminooxidază (medicamente utilizate pentru tratarea depresiei) în ultimele două săptămâni. Datorită conținutului de medicamente, nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 15 ani.

Sarcina și alăptarea: Nu este potrivit pentru utilizare în timpul sarcinii și alăptării.

Dozare: Se toarnă conținutul pungii într-un pahar și se toarnă în apă foarte fierbinte. Se amestecă până se dizolvă pulberea. În funcție de gustul dvs., vă puteți îndulci cu miere sau zahăr sau puteți adăuga apă rece. Bea o băutură fierbinte. Adulți (inclusiv vârstnici) și adolescenți cu vârsta de 15 ani (cu o greutate mai mare de 50 kg): 1 sac de 1 până la 4 ori pe zi. Luați întotdeauna fiecare doză cel mai devreme după 4 ore. Nu utilizați mai mult de 4 plicuri în 24 de ore. Nu depășiți doza recomandată.

Notificare specială: A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la riscul de insuficiență hepatică severă. Nu luați împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol. Supradozajul cu paracetamol poate provoca leziuni grave ale funcției hepatice. În caz de supradozaj, este necesară asistență medicală imediată, chiar dacă nu există semne de supradozaj.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Mai multe detalii

Alte medicamente pe care le vei iubi

fierbinte

Indicații: Bromhexine 8 Berlin-Chemie este un bronhosecretolitic (un medicament utilizat pentru ameliorarea mucusului în bolile tractului respirator asociate cu formarea mucusului gros).

Contraindicații: Alergie la medicament sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Vârsta mai mică de 6 ani.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea: Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să aveți un copil, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu există experiență cu acest medicament în timpul sarcinii; Bromhexin 8 Berlin-Chemie trebuie, prin urmare, utilizat în timpul sarcinii numai după o examinare atentă a beneficiului și a riscului tratamentului de către un medic. Bromhexina trece în laptele matern. Deoarece efectele asupra sugarilor nu au fost studiate în mod adecvat, Bromhexin 8 Berlin-Chemie nu trebuie utilizat în timpul alăptării.

Dozare:Adulții și adolescenții cu vârsta peste 14 ani iau 1 până la 2 comprimate filmate de Bromhexine 8 Berlin-Chemie de 3 ori pe zi (echivalent cu 24 până la 48 mg de clorură de bromohexină pe zi). Copii și adolescenți cu vârsta cuprinsă între 6 și 14 ani, precum și pacienții cu greutatea de până la 50 kg, iau 1 comprimat filmat de Bromhexine 8 Berlin-Chemie de 3 ori pe zi (echivalent cu 24 de clorhidrat de bromhexină pe zi).

Comprimatele filmate trebuie luate după masă și cu multe lichide.

În timpul tratamentului, asigurați-vă că beți suficiente lichide, deoarece aportul crescut de lichide are în general un efect de susținere asupra eliberării dorite de mucus din bronhii.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Bromura de butilscopolamină, medicamentul Buscopan, este un antispastic. Antispastice sunt medicamente care ameliorează convulsiile (contracțiile convulsive) ale organelor interne, de ex. în organele genitale gastrointestinale, biliare, urinare sau feminine și, prin urmare, ameliorează durerea. Acestea sunt utilizate pentru durerea cauzată de colici (durerea din interiorul cavității abdominale, caracterizată prin alternarea intensității crescătoare și descrescătoare fără localizare precisă) și a durerii originare în respectivele organe interne. Buscopan este utilizat pentru îndepărtarea spasmelor musculare netede din sistemul digestiv, organele urinare și genitale (stomac, intestine, bilă și tract urinar). Poate fi folosit de ex. în colica vezicii biliare și a rinichilor, crampe gastro-intestinale de diferite origini, sindrom de colon iritabil sau menstruație dureroasă.

Contraindicații: Alergie (hipersensibilitate) la bromură de butilscopolamină sau la oricare dintre celelalte componente. Miastenia gravis (o boală însoțită de slăbiciune musculară severă sau incapacitate de mișcare). Megacolon (mărirea severă și prelungirea intestinului gros). Intoleranță la unele zaharuri, deoarece acest medicament conține zaharoză. Vârsta mai mică de 6 ani.

Sarcina și alăptarea: Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Nu se recomandă utilizarea Buscopan în timpul sarcinii și alăptării.

Dozare:Adulți și copii cu vârsta peste 6 ani: 1-2 comprimate acoperite de 1 până la 5 ori pe zi. Buscopan nu trebuie luat mai mult de 3 zile fără să discutați cu medicul dumneavoastră. Dacă aveți nevoie de tratament zilnic continuu pe termen lung cu Buscopan, contactați medicul dumneavoastră pentru a investiga cauza durerii abdominale. Copiii cu vârsta peste 6 ani trebuie să ia Buscopan numai la recomandarea unui medic.

Comprimatele trebuie luate întregi și cu multe lichide.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Pentru tratamentul local al inflamației cauzate de leziuni la tendoane, ligamente, mușchi și articulații după entorse, luxații, zdrobire și supra-întărire a mușchilor. Medicamentul este destinat adulților și adolescenților cu vârsta de 15 ani. Copiii trebuie să utilizeze medicamentul numai la recomandarea unui medic.

Contraindicații: Hipersensibilitate la diclofenac, acid acetilsalicilic și alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), precum și la izopropanol, propilen glicol și alte componente. Al treilea trimestru de sarcină, alăptarea.

Sarcina și alăptarea: Utilizarea în timpul sarcinii și alăptării trebuie evitată. Nu trebuie utilizat în al treilea trimestru.

Doze și mod de administrare: În funcție de dimensiunea zonei afectate, aplicați 2-4 g gel Flector® EP (1-2 vârfuri ale degetelor) de 3-4 ori pe zi. Gelul trebuie frecat sau masat ușor pe piele în caz de durere musculară. Flector® EP gel poate fi utilizat și ca adjuvant altor analgezice.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Soluția orală Flavamed forte conține clorură de ambroxolium și aparține grupului „mucolitice”, medicamente utilizate pentru tratarea tusei și a răcelii. Soluția orală Flavamed forte este utilizată pentru tratarea tusei productive, cu producție crescută de mucus, în afecțiunile plămânilor și bronhiilor. Prin acțiunea soluției orale Flavamed forte, mucusul gros se lichefiază, facilitând tusea.

Contraindicații: Flavamed forte nu trebuie utilizat la pacienții cu hipersensibilitate cunoscută la substanța activă sau la oricare dintre excipienți. Vârsta de până la 2 ani.

Sarcina și alăptarea: Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Utilizați Flavamed forte în timpul sarcinii și alăptării numai la instrucțiunile explicite ale medicului dumneavoastră! Nu există experiență cunoscută la femei în timpul sarcinii și alăptării. Cu toate acestea, la animale, Flavamed forte s-a dovedit a trece în laptele matern.

Dozare:

  • Copii cu vârsta cuprinsă între 2 și 5 ani: 3 x zilnic 1/4 lingură de măsurare - 3 x 1,25 ml.
  • Copii cu vârsta cuprinsă între 6 - 12 ani: 2 - 3 x zilnic 1/2 lingură de măsurare - 2-3 x 2,5 ml
  • Adolescenți cu vârsta peste 12 ani și adulți: 3 ml (1 linguriță) de soluție orală de 3 ori pe zi în primele 2-3 zile, apoi 2 x 5 ml (1 linguriță) de soluție orală zilnic. Doza maximă zilnică este de 3 lingurițe. Doza zilnică poate fi mărită scurt la 2 x 10 ml (2 lingurițe) de soluție orală pe zi, dacă este necesar.

Flavamed forte se ia după masă cu ajutorul unei linguri de măsurare. Este recomandabil să beți multe lichide în timpul tratamentului. Nu utilizați soluția timp de 6 luni după prima deschidere a flaconului.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Complex de simptome varicoase și complicații asociate: tromboză venoasă, inflamație venoasă profundă, periflebită superficială, ulcer la antebraț, varicoflebită postoperatorie, afecțiuni după îndepărtarea chirurgicală a venelor ascunse, leziuni și vânătăi, infiltrate și umflături locale, vase de sânge subcutanate. Boli cauzate de leziuni ale aparatului locomotor și teacă-ligament.

Contraindicații: Hipersensibilitate cunoscută la produs. Lioton® gel 100.000 nu trebuie utilizat în timpul sângerării, pe rănile deschise ale pielii, membranele mucoase și zonele infectate în timpul proceselor purulente. În caz de sângerare, utilizarea gelului Lioton 100,000 ® ar trebui să fie strict luată în considerare.

Sarcina și alăptarea: Nu sunt disponibile date privind utilizarea Lioton gel 100.000 în timpul sarcinii și alăptării. Datorită formei sale farmaceutice, produsul poate fi utilizat pentru tratament de scurtă durată, dacă este necesar, dar numai după consultarea unui medic sau farmacist. Atenție atunci când este utilizat în principal în trimestrul 1 și 3.

Dozare: Aplicați 3 până la 10 cm de gel pe zona tratată de 1 până la 3 ori pe zi și masați ușor.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!

Indicații: Solmucol conține N-acetilcisteină, care are un efect depolimerizant asupra mucopolizaharidelor și a firelor de ADN, dizolvând astfel toate tipurile de molecule responsabile de vâscozitatea mucusului. N-acetilcisteina are un efect antioxidant și astfel susține mecanismele de apărare ale organismului. Solmucol este potrivit pentru toate bolile tractului respirator superior și inferior, însoțite de producția intensă de mucus vâscos gros, bronșită acută și cronică (bronșită), pentru tratamentul suplimentar al laringitei (laringitei), traheitei (inflamația traheei), sinuzitei ( sinuzită) otită medie (otită medie), fibroză chistică (fibroză chistică), astm bronșic (astm bronșic), bronșiolită (bronșită), emfizem (pneumonie).

Contraindicații: Hipersensibilitate la N-acetilcisteină sau la oricare dintre excipienți. Ulcerul peptidic activ.

Sarcina și alăptarea: Utilizarea în timpul sarcinii poate fi recomandată de un medic numai în cazuri severe. Nu se știe dacă N-acetilcisteina este excretată în laptele uman, prin urmare nu se recomandă utilizarea medicamentului în timpul alăptării.

Dozare: Adulți și copii cu vârsta peste 12 ani: 600 mg N-acetilcisteină zilnic. Această doză poate fi împărțită în 3 doze sau poate fi administrată ca doză unică (de preferință seara), i. 3 pungi zilnice cu granule 200 mg sau 1 saci zilnici cu 3 granule 600 mg. Dozajul în bolile cronice, fibroza chistică este determinat de un medic sau farmacist.

Pregătirea soluției granulate: se toarnă conținutul plicului într-un pahar gol și apoi se toarnă apă peste.

În timpul tratamentului trebuie consumate suficiente lichide.

Avertizare: A se păstra într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de până la 25 ° C, la îndemâna și vederea copiilor! Respectați doza recomandată și regimul terapeutic. Citiți prospectul medicamentului înainte de utilizare. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie pentru a ajuta la protejarea mediului! A nu se utiliza după data de expirare!