Starea produsului: Produs nou

extra

Medicamentul conține o combinație de două substanțe active. Paracetamolul asigură ameliorarea durerii și scade temperatura corpului. Cofeina ameliorează oboseala, favorizează ușor respirația și circulația sângelui în bolile febrile. Medicamentul este potrivit pentru ameliorarea durerilor de cap, a migrenelor, a durerilor de spate, a durerilor de dinți, a durerilor reumatice și musculare și a durerilor menstruale. De asemenea, medicamentul ameliorează simptomele neplăcute ale gripei, răcelii și durerile în gât și reduce febra. Mai multe la adcc.sk

Cantitatea minimă de comandă pentru produs este de 1

Puse în coș


Detalii

Panadol Extra Rapide tbl eff 500 mg/65 mg 1x12 ks

Medicamentul conține o combinație de două substanțe active. Paracetamolul asigură ameliorarea durerii și scade temperatura corpului. Cofeina ameliorează oboseala, favorizează ușor respirația și circulația sângelui în bolile febrile. Medicamentul este potrivit pentru ameliorarea durerilor de cap, a migrenelor, a durerilor de spate, a durerilor de dinți, a durerilor reumatice și musculare și a durerilor menstruale. De asemenea, medicamentul aduce ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei, răcelii și durerilor de gât și reduce febra.

Doza și programele de dozare

Copii cu vârsta cuprinsă între 12-15 ani:
Luați 1 comprimat efervescent dizolvat într-un pahar cu apă de până la 3 ori pe zi. Doza zilnică maximă este de 3 comprimate pe parcursul a 24 de ore (adică 1,5 g paracetamol și 0,195 g cofeină). Doza unică maximă este de 1 comprimat efervescent.

Adulți (inclusiv vârstnici):
Luați 1-2 comprimate efervescente (în funcție de greutatea corporală) dizolvate într-un pahar cu apă de până la 4 ori pe zi, după cum este necesar, la o distanță de cel puțin 4 ore. Doza zilnică maximă este de 8 comprimate pe parcursul a 24 de ore (adică 4 g de paracetamol și 0,52 g de cofeină). Doza unică maximă este de 2 comprimate.

Pacienți cu insuficiență renală:
În caz de insuficiență renală, doza trebuie ajustată. Cu o rată de filtrare glomerulară de 50-10 ml/min, se pot administra maximum 500 mg de paracetamol la fiecare 6 ore, la o valoare mai mică de 10 ml/min, maxim la fiecare 8 ore.

Mod de utilizare

Comprimatul efervescent este dizolvat într-un pahar cu apă și conținutul este băut. Trebuie respectate intervale minime între doze (vezi secțiunea Doze și schemele de dozare).

Prospect

Anexa nr. 2 la notificarea modificării, ev. nr.: 2019/02378-Z1B, 2019/02379-Z1B

Informații scrise pentru utilizator

Panadol Extra Nou

500 mg/65 mg comprimate filmate

Panadol Extra Rapide

500 mg/65 mg comprimate efervescente

paracetamol și cofeină

Citește cu atenție tot acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

§ Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

§ Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.

§ Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

§ Dacă aveți orice reacție adversă, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.

§ Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.

În acest prospect:

1. Ce sunt Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide și pentru ce se utilizează

2. Ce trebuie să știți înainte să luați Panadol Extra Novum sau Panadol Extra Rapide

3. Cum să luați Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide

6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce sunt Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide și pentru ce se utilizează

Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide conțin o combinație de două medicamente eficiente împotriva durerii și febrei: paracetamol și cofeină. Paracetamolul ameliorează durerea și scade febra. Cofeina crește efectul analgezic al paracetamolului, ameliorează oboseala, favorizează ușor respirația și circulația sângelui în bolile febrile.

Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide sunt potrivite pentru ameliorarea durerilor de cap (inclusiv a migrenelor), a durerilor de spate, a durerilor de dinți și a durerilor menstruale.

Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide ameliorează, de asemenea, simptomele gripei și răcelilor, precum dureri musculare și articulare, dureri în gât și reducerea febrei.

Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide pot fi utilizate numai pentru ameliorarea durerii în afecțiunile reumatice, cum ar fi osteoartrita (boala degenerativă a articulațiilor) și în nevralgia (durerea din zona nervilor), la recomandarea unui medic.

Medicamentele sunt destinate adulților și adolescenților de la vârsta de 12 ani.

Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide

Nu luați Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide:

§ dacă sunteți alergic la paracetamol, cofeină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestor medicamente (enumerate la punctul 6);

§ dacă aveți icter sau insuficiență hepatică severă;

§ dacă aveți anemie hemolitică severă (anemie în urma descompunerii globulelor roșii).

Avertismente și precauții

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua Panadol Extra Novum sau Panadol Extra Rapide:

§ dacă suferiți de probleme cu rinichii (în acest caz, puteți lua medicamentul numai la recomandarea unui medic, deoarece este necesar să luați doze mai mici);

§ dacă aveți probleme cu ficatul;

§ dacă luați doze mai mari pentru o lungă perioadă de timp, este necesară monitorizarea regulată a funcției hepatice, deoarece riscul de supradozaj este mai mare la pacienții cu afecțiuni hepatice;

§ dacă suferiți de un deficit al enzimei glucoză-6-fosfat dehidrogenază;

§ dacă aveți probleme cu alcoolul

§ dacă beți cantități excesive de băuturi cu cofeină

§ dacă sunteți foarte sărac și aveți un IMC (indicele de masă corporală) foarte scăzut;

§ dacă luați deja alte medicamente care conțin paracetamol.

Febra mare, dureri de gât severe sau persistente, tuse, cefalee, greață sau vărsături cu dureri abdominale pot fi semnul unei boli mai grave, așa că consultați un medic.

Se recomandă prudență la administrarea Panadol Extra Novum sau Panadol Extra Rapide dacă:

§ suferiți de o stare de epuizare a glutationului (epuizarea unui antioxidant important) și aveți sepsis (o infecție gravă), deoarece acest lucru poate crește riscul de acidoză metabolică.

Simptomele acidozei metabolice sunt:

§ respirație profundă, rapidă, dificilă;

§ greață (senzație de rău), vărsături;

§ pierderea poftei de mâncare.

Dacă aveți o combinație a acestor simptome, contactați imediat medicul dumneavoastră.

Copii și adolescenți

Medicamentul nu este destinat copiilor cu vârsta sub 12 ani.

Panadol Extra Novum/Panadol Extra Rapide împreună cu alte medicamente

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.

Efectele Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide și efectele altor medicamente pe care le luați în același timp pot interacționa. Prin urmare, medicul dumneavoastră ar trebui să fie informat cu privire la orice medicamente pe care le luați sau veți începe să le luați, cu sau fără prescripție medicală.

Conține paracetamol. Nu luați acest medicament împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol.

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide, mai ales dacă:

§ luați medicamente care conțin acid acetilsalicilic sau alte medicamente pentru durere și febră din grupul așa-numitelor antiinflamatoare nesteroidiene (antiinflamatoare nesteroidiene);

§ luați warfarină sau alte medicamente pentru a preveni coagularea sângelui;

§ luați medicamente pentru greață și vărsături (de exemplu, metoclopramidă, domperidonă);

§ luați medicamente pentru a reduce nivelul grăsimilor din sânge (colestiramină);

§ dacă luați anumite antibiotice (rifampicină, cloramfenicol);

§ dacă luați medicamente pentru tratarea gutei (probenecid);

§ dacă luați anumite medicamente pentru tratarea epilepsiei sau a somnului (fenobarbital);

§ dacă luați litiu pentru a trata anumite boli mintale.

Panadol Extra Novum/Panadol Extra Rapide și alimente, băuturi și alcool

Alcoolul nu trebuie consumat în timpul tratamentului. Consumul prelungit de alcool crește semnificativ riscul de afectare a ficatului. Dacă aveți probleme cu consumul de alcool, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a începe tratamentul.

Aceste medicamente conțin cofeină. Evitați să beți cantități excesive de băuturi cu cofeină (cum ar fi ceai, cafea sau alte băuturi cu cofeină) în timp ce luați oricare dintre aceste medicamente. Consumul ridicat de cofeină poate provoca sentimente de tensiune, anxietate și iritabilitate, tremurături, dureri de cap, indigestie, poate duce la insomnie și disconfort toracic (cauzat de bătăi rapide ale inimii).

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să aveți un copil, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua oricare dintre aceste medicamente.

Datorită conținutului de cofeină, medicamentele nu sunt recomandate în timpul sarcinii și alăptării.

Cofeina poate crește riscul de avort spontan asociat consumului în timpul sarcinii. Cofeina din laptele matern poate avea un efect stimulativ asupra unui copil alăptat.

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide nu au nicio influență sau influență neglijabilă asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.

Panadol Extra Novum conține sodiu și un amestec de săruri de sodiu de parahidroxibenzoați.

§ Fiecare comprimat conține 0,1736 mg sodiu. Acest medicament conține mai puțin de 1 mmol sodiu (23 mg) per comprimat, adică cantități esențial neglijabile de sodiu.

§ Sărurile de sodiu ale parahidroxibenzoaților pot provoca reacții alergice (posibil întârziate).

Panadol Extra Rapide conține sodiu și sorbitol

§ Fiecare comprimat conține 427 mg sodiu. Trebuie luat în considerare de pacienții cu insuficiență renală sau de pacienții care urmează o dietă controlată de sodiu.

§ Fiecare comprimat conține 50 mg sorbitol. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.

3. Cum să luați Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide

Luați întotdeauna aceste medicamente exact așa cum este indicat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.

Medicamentul este pentru uz intern (uz oral). Comprimatele trebuie înghițite cu lichid. Se dizolvă comprimatul efervescent într-un pahar cu apă.

Este întotdeauna necesar să se utilizeze cea mai mică doză eficientă pentru cel mai scurt timp necesar pentru ameliorarea simptomelor.

Nu depășiți doza recomandată. A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare severă a ficatului.

Intervalul de timp dintre doze trebuie să fie de cel puțin 4 ore.

Dacă tratamentul cu Panadol Extra Novum sau Panadol Extra Rapide nu reduce febra în 3 zile și durerea dispare în 5 zile sau dacă problema se agravează, apar noi simptome sau reacții neobișnuite, discutați cu medicul dumneavoastră despre tratamentul suplimentar. Luați acest medicament fără a vă consulta medicul pentru maximum 7 zile.

Adulți (inclusiv vârstnici) și adolescenți cu vârsta de 15 ani

1-2 comprimate de 1 până la 4 ori pe zi, după cum este necesar, cu un interval de cel puțin 4 ore. 1 comprimat este destinat persoanelor care cântăresc 34-60 kg, 2 comprimate pentru persoanele peste 60 kg. Cea mai mare doză unică este de 2 comprimate. Doza zilnică maximă este de 8 comprimate în 24 de ore.

Adolescenți cu vârsta cuprinsă între 12 și 15 ani

1 comprimat de 1 până la 3 ori pe zi cu un interval de cel puțin 6 ore. Cea mai mare doză unică este de 1 comprimat. Doza zilnică maximă este de 3 comprimate în 24 de ore.

Utilizare la copii sub 12 ani

Medicamentele nu sunt adecvate copiilor cu vârsta sub 12 ani.

În caz de insuficiență renală, doza trebuie ajustată, așa că discutați cu medicul sau farmacistul înainte de a lua aceste medicamente.

Dacă aveți probleme hepatice ușoare și moderate, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua aceste medicamente. Pacienții cu insuficiență hepatică severă nu trebuie să ia aceste medicamente.

Dacă luați mai mult Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide decât trebuie

În caz de supradozaj sau ingestie accidentală de către un copil, contactați imediat medicul dumneavoastră sau cea mai apropiată unitate medicală sau Centrul Național de Toxicologie (tel.: +421 254 652 307 sau +421 911 166 066, www.ntic.sk) și spuneți-le cantitatea exactă de medicament care v-a plăcut. Arătați-le ambalajul folosit și acest prospect. Supradozajul cu paracetamol poate provoca leziuni grave ale funcției hepatice. În caz de supradozaj, este necesară asistență medicală imediată, chiar dacă nu există semne de supradozaj.

Dacă uitați să luați Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luați doza obișnuită imediat ce vă amintiți. Păstrați un interval minim de 4 ore între doze.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, aceste medicamente pot provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Efecte secundare rare (poate afecta mai puțin de 1 din 1000 de persoane)

§ depresie, confuzie, halucinații;

§ trasee, cefalee;

§ viziune în afara normei;

§ sângerări gastro-intestinale, dureri abdominale, diaree, greață, vărsături;

§ mâncărime, erupții cutanate, transpirație, purpură (înroșirea pielii), urticarie (urticarie);

§ amețeli, greață, febră, somnolență.

Reacții adverse foarte rare (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane):

§ trombocitopenie (scăderea numărului de trombocite), tulburări hematopoietice;

§ bronhospasm (îngustare bruscă a bronhiilor, astm analgezic) la pacienții cu hipersensibilitate la analgezice, altele decât acidul acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene;

§ alergii, anafilaxie, reacții cutanate de hipersensibilitate, inclusiv erupții cutanate, angioedem (reacție alergică generală severă cu umflarea feței, gâtului, limbii) și forme severe de reacții cutanate cu vezicule și descuamare a pielii

§ niveluri crescute de enzime hepatice (disfuncție hepatică), icter, insuficiență hepatică.

Necunoscut (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile):

§ insomnie, neliniște, anxietate, iritabilitate, nervozitate;

§ amețeli, cefalee;

§ palpitații (bătăi accelerate ale inimii);

§ tulburări gastrointestinale.

Opriți administrarea medicamentului și spuneți imediat medicului dumneavoastră dacă aveți următoarele probleme:

§ reacții alergice care pot fi grave, inclusiv erupții cutanate, mâncărime, uneori umflături ale buzelor sau feței sau dificultăți de respirație;

§ erupții cutanate severe sau descuamarea pielii sau răni în gură;

§ probleme de respirație; aceste reacții adverse sunt mai susceptibile să apară dacă ați avut probleme cu respirația înainte de a lua alte medicamente pentru durere și febră (cum ar fi ibuprofen sau acid acetilsalicilic);

§ vânătăi sau sângerări neobișnuite.

Aceste reacții adverse sunt foarte rare (pot afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane).

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Prin raportarea reacțiilor adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestor medicamente.

5. Cum se păstrează Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide

Nu lăsați aceste medicamente la vederea și la îndemâna copiilor.

A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.

Nu luați aceste medicamente după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide

§ Substanțele active sunt paracetamol 500 mg și cofeină 65 mg într-un comprimat filmat sau într-un comprimat efervescent.

§ Panadol Extra Nou

Celelalte componente sunt amidon pregelatinizat, povidonă 25, carbonat de calciu, crospovidonă, un amestec de săruri de sodiu de parahidroxibenzoați, acid alginic, stearat de magneziu, sistem de formare a filmului alb Opadry YS-1-7003, ceară de carnauba, apă purificată.

§ Panadol Extra Rapide

Celelalte componente sunt bicarbonat de sodiu, sorbitol, zaharină, sare de sodiu, laurilsulfat de sodiu, acid citric anhidru, carbonat de sodiu anhidru, povidonă, dimeticonă.

Cum arată Panadol Extra Novum și Panadol Extra Rapide și conținutul ambalajului

Panadol Extra Nou

Comprimate filmate, de culoare albă până la aproape albă, ovale, marcate cu „xPx” pe o față cu P în interiorul cercului, iar cealaltă față este netedă.

Dimensiuni ambalaj: 10, 12, 14, 20, 24, 30 sau 48 comprimate filmate.

Panadol Extra Rapide

Tablete albe, rotunde, plane, solubile, cu diametrul de 25 mm, marcate pe o parte.

Dimensiuni ambalaj: 12 și 24 comprimate efervescente.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Titularul deciziei de înregistrare

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Republica Cehă s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praga 4, Republica Cehă

Panadol Extra Nou

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Irlanda

Panadol Extra Rapide

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Dungarvan, Knockbrack, Irlanda

Famar A.V.E., Anthoussa Plant, Anthoussa Avenue 7, 15344 Anthoussa Attiki, Grecia

Aceste informații scrise au fost actualizate ultima dată în mai 2019.