Totul important pe această temă: Medicamente >>
Cele mai frecvent vândute medicamente fără prescripție medicală includ paracetamolul, ibuprofenul și aspirina. Cu toate acestea, orice medicament, chiar aparent inocent, care promite să ajute la afecțiuni comune, are efectele sale secundare și, cu fiecare dintre ele, există riscul supradozajului sau al utilizării greșite sau abuzului. Prin urmare, fără a consulta un medic, farmacist sau cel puțin o examinare detaliată a prospectului, cu siguranță nu ar trebui să luați medicamentele ușor.
Niciun semn de pericol
Acum trei ani, ca un avertisment pentru toți, o familie nefericită a publicat povestea fiicei lor, care a murit după o supradoză de paracetamol. Desiree Phillips, o mamă în vârstă de 20 de ani, și-a pierdut viața complet inutil când a cumpărat ea însăși paracetamol după operație pe lângă antibioticele prescrise, pentru a-și gestiona durerea mai ușor. Din păcate, medicamentul supradozaj treptat și lent, rezultând în insuficiența hepatică și, în cele din urmă, în moarte. După moartea nepoatei sale, bunicul lui Desiree a luptat pentru a interzice vânzarea gratuită a acestui medicament:
"Țigările au un semn pe cutie că fumatul ucide și astfel de medicamente sunt disponibile fără prescripție medicală? Dacă știm că sunt dăunătoare, de ce să nu le prevenim? Nu ar trebui să fie fără rețetă, oamenii nu își dau seama că dacă luați paracetamolul mai mult sau excesiv, ficatul lor poate eșua. De ce nu sunt anunțați în prealabil? " Familia nu și-a amintit nenorocirea multă vreme, pentru că Desiree i-a ajutat doar cu medicamente de la durere după intervenția chirurgicală pentru sânii benigne din sânii ei, dar, așa cum a spus înainte de moarte - nu avea habar care ar putea fi consecințele.
Dacă ajungi și la asta fără să te gândești, ar trebui să știi mai multe despre ele. Deci, să aruncăm o privire mai atentă asupra trio-ului, care este, de asemenea, foarte popular la noi.
Paracetamol
În Slovacia, există un număr foarte mare de medicamente care conțin substanța activă paracetamol, care are efecte analgezice și antipiretice. Este un medicament fără prescripție medicală fără prescripție medicală. Este cel mai adesea folosit pentru a reduce febra, pentru a ameliora diferite dureri, cum ar fi durerile de cap, dinții, mușchii, articulațiile și altele asemenea.
- Doza maximă:
Adulții pot lua 400 până la 1000 mg de paracetamol într-o singură doză, la fiecare 4 până la 6 ore (nu mai devreme decât după 4 ore!). Doza zilnică maximă de paracetamol nu trebuie să depășească 4000 mg, dar ferește-te - dacă luați paracetamol pentru o perioadă mai lungă de timp, de exemplu mai mult de o săptămână sau 10 zile, doza zilnică nu trebuie să depășească 2500 mg, altfel există riscul de supradozaj. De obicei, copiii au jumătate de doză, dar este necesar să recalculați doza în funcție de greutate. Dacă nu vorbiți cu medicul dumneavoastră, încercați să faceți acest lucru cel puțin la farmacie sau acasă, conform informațiilor exacte disponibile în prospect.
- Riscurile utilizării paracetamolului
Folosit corespunzător, este una dintre cele mai sigure și mai sigure substanțe pentru durere și febră, unele persoane experimentând reacții alergice precum erupții cutanate, înroșirea pielii, cefalee sau vărsături. Cu toate acestea, în caz de supradozaj, dar și în combinație cu alcool, există leziuni semnificative ale ficatului, care pot duce la eșecul său general și, în cazurile critice, la moarte. Un motiv foarte obișnuit pentru care oamenii supradozează cu paracetamol este faptul că își dublează, fără să știe, dozele - iau diferite medicamente și nu își cunosc ingredientele active. Paracetamolul este prezent în multe produse fără prescripție medicală sub denumiri diferite, dar ingredientul activ este în continuare același. Prin urmare, ar trebui să vă interesați întotdeauna substanța activă în momentul cumpărării și când o luați singur și să fiți deosebit de atenți dacă luați mai multe medicamente la un moment dat. Apoi, asigurați-vă că consultați farmacistul sau mai bine - medicul dumneavoastră.
Ibuprofen
Medicamentele care conțin substanța activă nesteroidiană ibuprofen, care are efecte antiinflamatoare și analgezice (ameliorarea durerii), sunt, de asemenea, printre cele mai populare medicamente din țara noastră și din lume, în ciuda faptului că mai multe studii au demonstrat efectele sale secundare . Este cel mai adesea utilizat pentru dureri ușoare și moderate de diferite origini (cap, dinți, mușchi, articulații, coloanei vertebrale, dureri menstruale etc.), suprimă și febra și întrucât (spre deosebire de paracetamol) are antiinflamator, tratează și diferite inflamații.sau umflături dureroase.
- Doza maximă
Doza exactă recomandată de ibuprofen depinde și de greutatea și motivul pentru care este utilizat. Pentru durere și febră, doza recomandată pentru adulți este de aprox. 200 până la 400 mg într-o singură doză o dată sau la fiecare 4 până la 6 ore (de asemenea, nu mai devreme de 4 ore!). În inflamație, doza este de până la aproximativ 1200 mg, doza zilnică maximă nu depășind 2400 mg. Copiii au propria lor doză (cel puțin jumătate), care ar trebui evaluată de un medic sau farmacist în funcție de greutatea și vârsta copilului. Ibuprofenul este bine de luat imediat după masă, pentru a reduce efectele secundare.
- Riscurile de a lua ibuprofen
Ibuprofenul poate provoca somnolență, oboseală, iritabilitate generală, precum și amețeli și cefalee. Persoanele cu diferite tipuri de boli, persoanele cu alergii, hipertensiunea arterială sau probleme cu rinichii, femeile însărcinate și ultimele cercetări ar trebui chiar să spună că ibuprofenul în doze mari irită intestinele și poate provoca ulcere gastrice, așa-numitele. sindromul intestinului perforat, care la persoanele sensibile poate duce la boala celiacă. Prin urmare, dozele recomandate nu trebuie depășite în timpul utilizării și, dacă medicamentul nu funcționează pentru probleme de sănătate după câteva zile, este necesar să vizitați un medic.
Este ibuprofenul cu adevărat dăunător pentru noi? După cea nouă poate fi legată de boala celiacă >>
Acid acetilsalicilic
Componenta sa principală este acidul acetilsalicilic. De asemenea, este un analgezic nesteroidian, antipiretic și antiflogistic și este eficient în tratamentul durerii, febrei și inflamației. Prin urmare, aspirina poate suprima eficient durerile de cap, dinții, mușchii, articulațiile sau coloana vertebrală și poate face față și inflamațiilor. Datorită acidului acetilsalicilic, ajută și la diluarea sângelui și, astfel, la prevenirea formării vaselor de sânge înfundate - dar în acest caz, cu siguranță numai după consultarea unui medic.!
- Doza maximă
Adulții pot lua 500 până la 1000 mg de medicament o dată sau mai mult timp de 4-8 ore, doza maximă zilnică nu trebuie să depășească 4000 mg. Atenție - nu administrați aspirină copiilor, numai dacă doza exactă este recomandată de medicul dumneavoastră, deoarece aceștia sunt expuși riscului Sindromul Reye >>
- Riscurile consumului de aspirină
Utilizarea ocazională a aspirinei la persoanele sănătoase și la dozele corecte este relativ sigură, dar trebuie acordată o atenție deosebită persoanelor cu tulburări de sângerare, rinichi, ficat, ulcere gastrice, hipertensiune arterială, după un atac de cord sau accident vascular cerebral, deoarece poate fi prea periculos. Alarmant este faptul că mulți iau aspirină ca măsură de precauție, mai ales din cauza mitului nefericit că administrarea zilnică a aspirinei poate fi o protecție împotriva accidentului vascular cerebral sau chiar a cancerului. Cu toate acestea, studii recente au arătat în mod clar că, deși diluează sângele, la fel cum acest medicament poate fi bun pentru sănătatea dumneavoastră, vă poate pune un risc mare. Puțini oameni care se răsfățează zilnic cu aspirină știu despre amenințarea sângerării în creier și stomac, care poate fi cauzată de componenta principală a aspirinei - acidul acetilsalicilic. Prin urmare, este mai bine să nu vă asumați riscuri fără recomandarea medicului.
SOS după maimuță?
Atât paracetamolul, cât și ibuprofenul și aspirina sunt de obicei primul ajutor pentru durere și amețeli după o noapte peste noapte cu alcool. DAR! În acest caz, amintiți-vă că ibuprofenul sau aspirina sunt o alegere mai bună; ar trebui să uitați complet de paracetamol, deoarece, în combinație cu alcoolul, vă puteți strica ficatul. Cu toate acestea, respectați din nou doza recomandată și, dacă medicamentul nu funcționează pentru dumneavoastră, nu îl luați din nou.
Încercați altfel și uitați de pastile! 6 sfaturi despre ce să mănânci pentru durere >>
- Când a venit zahărul în Europa, oamenii credeau că este o delicatesă. Când s-a răspândit și a fost disponibil pentru oameni, a înlocuit rapid mierea. În ciuda faptului că trestia de zahăr a fost cultivată în America de Sud, indienii de acolo au păstrat un secret diferit. Este o plantă de stevia care a fost folosită în Paraguay de secole pentru a îndulci ceaiul. În ultimii ani, s-a răspândit rapid în toată Europa. Astăzi, este o tendință de modă de a limita zahărul, care într-adevăr nu este cel mai sănătos în cantități mai mari. Aceasta este epoca îndulcitorilor de la stevia!
- Fibrele împotriva bolilor Ce fibre pot ajuta Medicul răspunde (1
- ZEOLIT - leacul miracol al anului
- Ghimbirul ca medicament - Anna Čunderlíková ()
- S-ar putea să existe un antrenor de fitness în spatele dopajului lui Powell