Ataralgin este un analgezic compus care conține paracetamol, guaifenesină și cofeină. Paracetamolul acționează împotriva durerii și scade temperatura corpului. Guaifenesinul îmbunătățește efectele analgezice ale paracetamolului. În plus, reduce tensiunea mentală și emoțională odată cu senzația de anxietate, are efecte calmante slabe și facilitează tusea. Cofeina potențează efectele analgezice, în special pentru durerile de cap, elimină oboseala și crește activitatea mentală. Efectul analgezic al Ataralgin se manifestă de obicei în 1/2 - 1 oră și durează de obicei 4 ore.
Informații scrise pentru utilizator.
Citiți cu atenție informațiile de utilizare!
ATARALGINA
Tablete
Titularul deciziei de înregistrare
MEDICAMENTA VYSOKÉ MÝTO a.s., Republica Cehă
Compoziţie
Substanță activă: paracetamol (paracetamol) 325 mg, guaifenesină (guajfenezină) 130 mg, cofeină (cofeină) 70 mg în 1 comprimat
Excipienți: maydis amylum pregelificatum (amidon de porumb pregelatinizat), povidonum 30 (povidonă 30), carboximetilcelulosum natricum (amidon glicolat de sodiu), acid stearic (acid stearic), stearat de magneziu (stearat de magneziu)
Grupa farmacoterapeutică
Analgezic (pentru ameliorarea durerii, pentru tratamentul de susținere a bolilor gripale)
Caracteristici
Ataralgin este un analgezic care conține trei medicamente: paracetamol, guaifenesin și cofeină.
Paracetamolul acționează împotriva durerii și scade temperatura corpului.
Guajfenezina potențează efectele analgezice ale paracetamolului. În plus, reduce stresul mental și emoțional cu anxietatea, are efecte calmante slabe și facilitează tusea.
Cofeina potențează analgezicele, în special pentru durerile de cap, elimină oboseala și crește activitatea mentală.
Efectul analgezic al Ataralgin se manifestă de obicei în 1/2-1 oră și durează mai mult de 4 ore.
Indicații
Ataralgin este utilizat la adulți pentru ameliorarea rapidă și eficientă a durerilor de diferite origini, dureri de cap, dinți, aparatului locomotor, poate fi utilizat și pentru bolile gripale.
Contraindicații
Ataralgin nu trebuie utilizat la persoanele cu hipersensibilitate la oricare dintre ingrediente, la rinichi sever, ficat, icter acut, leziuni hepatice datorate alcoolismului, medicamente concomitente care afectează ficatul, miastenie gravis și sindrom miastenic.
Nu trebuie utilizat în timpul sarcinii și alăptării.
Medicamentul nu este potrivit pentru copii.
Efecte adverse
Ataralgin provoacă rareori efecte secundare la doza recomandată. Pot apărea erupții cutanate sau indigestie ușoară, cum ar fi greață și vărsături.
Dacă manifestați aceste reacții adverse sau prezentați orice alte reacții adverse, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.
După administrarea mai multor comprimate simultan, apar simptomele otrăvirii: greață, vărsături, slăbiciune, palpitații, dureri abdominale; în caz de supradozaj, solicitați imediat sfatul medicului.
Interacțiuni
Efectele Ataralgin și ale altor medicamente concomitente pot interacționa. Acestea sunt în principal combinații de doze mai mari de Ataralgin cu medicamente care afectează ficatul, cu sedative și cu medicamente care ameliorează tensiunea musculară.
Dacă luați alte medicamente, cu sau fără prescripție medicală, discutați cu medicul dumneavoastră despre oportunitatea administrării medicamentului și nu îl luați fără consimțământul acestuia. Nu luați medicamente fără prescripție medicală cu Ataralgin fără acordul medicului dumneavoastră.
Dacă medicul dumneavoastră vă prescrie alte medicamente, spuneți-i că luați deja Ataralgin.
Dozarea și metoda de utilizare
Adulții iau de obicei 1-2 comprimate de Ataralgin pentru durere, după cum este necesar de mai multe ori pe zi (la intervale de cel puțin patru ore) până la o doză maximă de 3-6 comprimate pe zi.
Avertizare
Dacă durerea nu dispare în trei zile, consultați un medic.
Utilizarea pe termen lung este posibilă doar la recomandarea unui medic.
Nu este recomandabil să consumați băuturi alcoolice în timpul tratamentului.
În caz de supradozaj sau dacă un copil ia accidental mai multe comprimate, consultați imediat un medic.
Depozitare
A se păstra într-un loc uscat la o temperatură de 10 - 25oC.
Avertizare
Nu trebuie utilizat după data de expirare înscrisă pe cutie.
A nu se lăsa la îndemâna copiilor!
Ambalare
10, 20 sau 100 comprimate
Data ultimei revizuiri
Ianuarie 2005
Încercați și alte produse Glenmark găsite în categoriile medicamente fără prescripție medicală, migrenă și cefalee și cap și psihic. Produsul a fost evaluat de 14 clienți și 100% dintre aceștia îl recomandă. ATARALGIN 325 mg/130 mg/70 mg 20 comprimate este înregistrat în baza de date ŠUKL sub codul 56579. Dacă nu sunteți sigur cu privire la acest produs, inspirați-vă în categoria Migrenă și cefalee.
- Ambrobene 30 mg 20 comprimate - Recenzii și experiențe
- 0,0 DIETĂ DE BERE Da, și, de asemenea, CONCURENȚA! Lăcustă albastră
- Cum se gătește cremă fără lactate și fără ouă într-un tort Blue Horse
- Cum să detoxifiați corect părul Încercați-l prin natură!
- O cină lungă plină de aromă; sfaturi pe foodblog lui