la trei cred că 350/400 este o sumă atât de rezonabilă, nu știu cum depinde, cum luați prânzul sau la serviciu, la școală sau pur și simplu gătiți tot timpul. ce gătești, cum gătești sau mănânci undeva afară
Încerc să găsesc o casă, cumpăr o mulțime în DMka sau într-o fermă, suntem 4 și cam 500 € sigur.
Cumpărăm absolut tot, mă gândesc și la carne, legume, fructe, ouă și la o familie de 4 membri, avem cheltuieli în jur de 550 €. Dar numără și farmacia și scutecele pentru cei mici.
Suntem 4 și trecem de la 500 la 600e.
Anul acesta, prețurile la alimente au crescut foarte bine. Cumpăr carne, fructe, legume mereu proaspete. Cumpărăturile pentru weekend mă vor costa până la 100, desigur că tot cumpăr pâine, șuncă. și de ce este nevoie. Suntem o familie de 4 și abia ne putem încadra în 600e-700e. Aștept când simțim TVA de 10% pentru alimentele selectate.
Știți exact cât cheltuiți pentru mâncare? Suntem doi și, dacă mă ucizi, nu știu. Pentru că nici măcar nu este posibil. Cumpăr și lucruri la congelator, de ex. Unt în stoc, carne. Făină, zahăr, paste, ulei, leguminoase, cartofi, morcovi, gemuri. Am în stoc. Cum aleg dintre ele și media lunii? Deci, consumul nostru numai conform biroului de statistică 😉
@ evamarek77 nu ne simțim, astăzi a fost că fermierii de păsări de curte sunt în pierdere, vor crește prețurile păsărilor de curte și ouălor de anul viitor, brutarii sunt, de asemenea, în pierdere din cauza prețului muncii de noapte și vor să crească așa mai departe 😂
@marsmykkok toată lumea are o pierdere, iar persoana medie va plăti pentru asta. Este doar o farsă a acelor promisiuni.
@marsmykkok Fiecare creștere a bunurilor și serviciilor se datorează unei creșteri a salariului minim. Pentru că fiecare își dorește profitul.
Suntem 5, deci 3 luni pe lună bunica bea doar lapte. Merg la cumpărături o dată pe săptămână, plătesc aproximativ 60 € max70 € când cumpăr și scânduri. Am făcut meniuri pentru întreaga săptămână și am cumpărat ceea ce aveam nevoie conform acum, dar nu am reușit să-l mâncăm. Acum mă duc la magazin și cumpăr ce este în acțiune și gătesc felurile principale în consecință + câteva mese rapide - calde, reci. faceți cât mai multe gemuri (dar cu fasole), tartine, compoturi etc.) + înghețați cât mai mult posibil. Avem o grădină, așa că cumpăr doar câteva lucruri. Cumpăr dulciuri din grădină, de obicei cumpăr doar banane, citrice. Dulciuri cumpăr puțin, dar noi întotdeauna avem ceva dulce la cuptor acasă. Cheltuim aproximativ 240 € pe masă (pentru gospodărie, fără a lua în calcul prânzurile pe care un bărbat și copii le au la școală/grădiniță) și așa este adesea suficient și recunosc că ceva merge în coș, pentru că nu are timp de consumat. Întotdeauna spun că am crește un porc din Trebuie să mă îmbunătățesc.
Mesele la domiciliu pot fi estimate la 150 de euro pentru o (prima) persoană, 100 de euro pentru un alt adult și 50-70 de euro pentru o dietă (în funcție de vârstă).
În funcție de faptul dacă mâncați simplu, vegetarian sau organic, proaspăt. știe/vrea să cumpere mai ales în stoc până la stoc sau nu, apoi înmulțiți 2-4 sau până la n-ori. Pâinea se poate cumpăra cu 0,5 euro cu 4 euro, o sticlă de vin se poate cumpăra cu 2 euro într-un supermarket, iar cu 200 de euro într-o magazină de vinuri.
Restici, kantyna. special.
Avem vreo 400 de euro (poate nu-l mai număr). Doi adulți, doi copii la grădiniță și școală. Gătesc de vreo 3 ori pe săptămână. Copiii mănâncă în SM și școala elementară, soțul la serviciu și eu lucrez acasă. În plus, livrarea este de aproximativ 100e pe lună
@ oli18, astfel încât să știți de câte ori mergeți la cumpărături într-o săptămână și câte cheltuiți, de ex. În fiecare sâmbătă facem o achiziție de aproximativ 200 de euro și în timpul săptămânii cumpăr produse de patiserie, fructe dacă îmi lipsește sau dacă mă pot gândi la ceva special de gătit/copt. Așa că funcționează pentru mine plus sau minus 1000 euro 1 lună dacă avem o sărbătoare poate fi semnificativ mai mult, alteori când suntem mai puțin departe de casă, dar media rămâne.
@littleslovak La fel ca noi, suntem cinci și mâncăm bine și variat (mâncare locală de la cultivatori și crescători locali) și urcăm până la 450-500 de euro pe lună. Dar dacă mergem pentru mai multe restaurante bune, suntem în vacanță, sejururi de weekend etc. deci, desigur, este puțin mai mult. dar cu un pic de bun simț nu crește dramatic (x ori), mai degrabă crește media lunară a anului cu aproximativ o sută (adică aproximativ 1200 de euro pe masă în timpul călătoriilor, sărbătorilor pe an, deoarece încercăm mâncăruri tradiționale regionale mai degrabă decât standardul hotelier) care are gust peste tot + - cam la fel). Dacă ar fi trebuit, am putea trăi mai puțin - odată ce l-am încercat o lună ca experiment fără să-mi folosesc rechizitele și ne potrivim fără să ne fie foame la 300 de euro, dar așa am cumpărat de ex Iaurturi Rajo, ouă în cuști din lanț, paste Cessi, în special păsări de curte, mai puțin pește, fără vițel. dar a fost posibil să supraviețuiască și avea și un gust răcoros.
@ oli18 Am scris cât cheltuiesc lunar la cumpărături, dar asta nu înseamnă că o vom consuma pe toate, de asemenea, grămada este lăsată în congelator, în depozit, cumpăr treptat ceea ce am nevoie. deci, conform acestui fapt, nici consumul net al consumului excesiv de mâncare nu poate fi cuantificat nici în țara noastră
Suntem o familie cu 5 membri, copiii au o vârstă mai mare de 11,8 și 3 ani și cheltuim cel puțin 500 de euro pe dietă, din care avem cartofi gratuit și jumătate din carne.
Suntem o familie cu 5 membri, copiii au o vârstă mai mare de 11,8 și 3 ani și cheltuim cel puțin 500 de euro pe dietă, din care avem cartofi gratuit și jumătate din carne.
Ei bine, sunt acasă, fiica mea are 2 ani, iar al 12-lea ia masa la școală. noi doi acasă și soțul la serviciu. dar când o voi face și fiica mea va fi la școală, voi găti când sunt doar sâmbătă și duminică. Am un buget de 85 de euro pe săptămână. dar ar trebui să economisesc și eu. poate fi. dar ar fi trebuit. și cumpăr totul de la el, nu doar mâncare. dar soțul cumpără și mâncare. greu de spus cât de exact, dar min.50 pe săptămână. minim. poate 70 de euro. le vom pune pe amândoi împreună pentru o masă acasă într-o săptămână.
@trojnasobnamama Nu știu cât de mult pentru svk, trăim în Germania suntem doi și mergem aproximativ 600 la 800 pe lună
@ horalka1986 mănânci câini conservați? 😀 îmi pare rău, a devenit ridicol de ridicol, pentru că atunci când lucram la test, clientul m-a întrebat dacă câinii conservați pot plăti cu timbre alimentare. Așa că i-am spus râzând că, atunci când va fi, ar putea
@suzitok este diferența în modul în care scrieți cât cheltuiți pentru cumpărături și cât din acesta consumați efectiv pe lună. Deci consumul nu poate fi cuantificat. Și dacă da, muncă foarte grea. Ceea ce scriu bebelușii aici sunt hausnumera, adică de la fag la fag 😨
Suntem doi fii în plus de 13 luni - în fiecare vineri cheltuim aproximativ 80-100 € în mâncare.
- Mulți părinți tuse alimentele copiilor lor
- Aflați-vă personalitatea în conformitate cu Ayurveda Vă veți ajusta dieta și sănătatea
- O plimbare prin Viena s-a încheiat cu groază pentru o familie din Republica Cehă. Băiatul (5 ani) se luptă pentru viața sa
- Evaluarea experimentului Vitalitate și forță printr-o dietă vie
- Evaluarea experimentului „Vitalitatea și forța prin hrana vie”