Starea produsului: Produs nou
O băutură fierbinte cu aromă de lămâie este un medicament antigripal și rece care conține:
- paracetamol, un medicament anti-durere și anti-febră care elimină durerile de gât, durerile de cap, mușchii și articulațiile și reduce febra,
- clorhidrat de fenilefrină, un medicament care slăbește nasul înfundat și sinusurile paranasale, facilitând respirația,
- acid ascorbic (vitamina C), un ingredient obișnuit în medicamentele pentru gripă și răceală care se află în medicament pentru a ajuta la înlocuirea vitaminei C, care poate fi insuficientă în stadiile incipiente ale gripei și răcelii.
Cantitatea minimă de comandă pentru produs este de 1
Puse în coș
Detalii
COLDREX Băutură fierbinte lămâie 5 g 10 buc
O băutură fierbinte cu aromă de lămâie este un medicament antigripal și rece care conține:
- paracetamol - un calmant care îndepărtează durerile de gât, durerile de cap, mușchii și articulațiile și reduce febra,
- clorhidrat de fenilefrină - un medicament care slăbește nasul înfundat și sinusurile paranasale și, astfel, ajută la facilitarea respirației,
- acid ascorbic (vitamina C) - un ingredient comun în medicamentele pentru gripă și răceli, care se află în medicament pentru a ajuta la înlocuirea vitaminei C, care poate fi insuficientă în stadiile incipiente ale gripei și răcelii.
Doza și programele de dozare
Adulți (inclusiv vârstnici) și adolescenți cu vârsta de peste 15 ani (peste 50 kg):
Serviți 1 plic de 1-4 ori pe zi, după cum este necesar. Intervalul dintre doze nu trebuie să fie mai mic de 4 ore. Cea mai mare doză unică este de 1 plic. Doza zilnică maximă este de 4 plicuri.
Pacienți cu insuficiență renală:
Se recomandă prelungirea intervalului dintre doze. În caz de insuficiență renală moderată (clearance-ul creatininei 10-50 ml/min) intervalul minim între două doze trebuie să fie de 6 ore, în cazul insuficienței renale severe (clearance-ul creatininei 10-50 ml/min)
Prospect
Anexa nr. 1 la notificarea modificării, ev. nr.: 2019/01901-Z1A
Informații scrise pentru utilizator
COLDREX Băutură caldă Lămâie
750 mg/10 mg/60 mg pulbere pentru soluție orală
Paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic
Citește cu atenție tot acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
- Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
- Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.
Veți afla în acest prospect:
1. Ce este Coldrex băutura fierbinte de lămâie și pentru ce se folosește
2. Ce trebuie să știți înainte să luați Coldrex Hot Lemon
3. Cum să luați lamaie Coldrex Hot Drink
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează Coldrex Hot Lemon Drink
6. Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este Coldrex băutura fierbinte de lămâie și pentru ce se folosește
Băutura fierbinte cu aromă de lămâie Coldrex este un medicament antigripal și rece care conține trei medicamente:
- paracetamol - un medicament anti-durere și anti-febră care elimină durerile de gât, durerile de cap, mușchii și articulațiile și reduce febra;
- clorhidrat de fenilefrină - un decongestionant (un medicament care elimină congestia nazală) din grupul de simpatomimetice, care eliberează nasul înfundat și sinusurile paranasale și, astfel, ajută la facilitarea respirației;
- acid ascorbic (vitamina C) - un ingredient comun în medicamentele pentru gripă și răceli, care se află în medicament pentru a ajuta la înlocuirea vitaminei C, care poate fi insuficientă în stadiile incipiente ale gripei și răcelii.
Coldrex Hot Drink Lemon este potrivit pentru adulți și adolescenți de la 15 ani (cu o greutate mai mare de 50 kg) pentru ameliorarea simptomelor gripei și răcelii. COLDREX Băutură fierbinte Lămâia îndepărtează durerile din gât, ameliorează nasul și sinusurile, îndepărtează durerile de cap, mușchii și articulațiile, reduce febra și suplimentează vitamina C.
Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați Coldrex Hot Lemon
Tine minte:
- Băutura fierbinte Coldrex Lemon conține paracetamol. Nu luați acest medicament cu niciun alt medicament care conține paracetamol.
- Nu luați acest medicament fără sfatul medicului dumneavoastră dacă aveți probleme cu consumul de alcool și/sau aveți boli de ficat.
- Băutura fierbinte Coldrex Lemon conține, de asemenea, un decongestionant (un medicament care elimină congestia nazală). Nu luați acest medicament împreună cu alte medicamente utilizate pentru ameliorarea gripei, răcelii sau umflarea mucoasei nazale.
Nu luați Coldrex Băutură fierbinte cu lămâie
- dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic (vitamina C) sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
- dacă aveți oricare dintre aceste probleme de sănătate:
boală hepatică severă, inclusiv icter acut, hipertensiune arterială, presiune intraoculară ridicată (glaucom), luați sau ați luat medicamente cunoscute sub numele de inhibitori de monoaminooxidază (medicamente utilizate pentru tratarea depresiei) în ultimele două săptămâni.
Datorită conținutului medicamentelor, medicamentul nu trebuie administrat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 15 ani.
Avertismente și precauții
Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Coldrex Hot Lemon.
Aveți grijă deosebită cu Coldrex Hot Lemon
- dacă aveți oricare dintre aceste probleme de sănătate:
boli de ficat sau rinichi, glanda tiroidă hiperactivă, prostată mărită, astm bronșic, diabet, boli de inimă, boli care afectează vasele cerebrale, deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază sau anemie hemolitică (anemie prin defalcarea globulelor roșii), feocromocite, unele boli vasculare (de exemplu, fenomenul lui Raynaud), utilizați așa-numitul antidepresive triciclice (medicamente utilizate pentru tratarea depresiei) sau beta-blocante (medicamente utilizate pentru scăderea tensiunii arteriale și a ritmului cardiac lent).
Dacă aveți oricare dintre cele de mai sus, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua COLDREX Lemon Hot Drink.
- Coldrex Hot Drink Lemon nu este destinat tratamentului pe termen lung.
- Nu trebuie să depășiți doza indicată. A lua doze mai mari decât cele recomandate poate duce la un risc de afectare severă a ficatului.
Alte medicamente și băutură caldă Coldrex Lămâie
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente.
Efectele băuturii calde Coldrex Lemon și efectele altor medicamente pe care le luați în același timp pot interacționa.
Dacă luați Coldrex Hot Lemon Drink, nu luați alte medicamente împotriva gripei în același timp și răceli sau decongestionante (medicamente pentru îndepărtarea congestiei nazale), în special alte medicamente care conțin paracetamol.
Utilizarea acestui medicament cu orice medicament concomitent este posibilă numai după consultarea cu un medic, deoarece riscul de afectare hepatică a paracetamolului este crescut odată cu utilizarea concomitentă a altor medicamente care pot provoca leziuni hepatice sau inductori ai enzimelor microsomale hepatice.
Un medic trebuie consultat atunci când warfarina (un diluant de sânge) este utilizat concomitent din cauza riscului potențial de sângerare crescută.
Utilizarea concomitentă pe termen lung a paracetamolului și acidului acetilsalicilic sau a altor medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) poate duce la insuficiență renală.
Discutați cu medicul sau farmacistul dacă luați metoclopramidă sau domperidonă (utilizate pentru tratarea greaței și vărsăturilor) pentru greață și vărsături, sau colestiramina (utilizată pentru tratamentul colesterolului ridicat din sânge) poate afecta absorbția paracetamolului. .
Fenilefrina din medicament poate crește tensiunea arterială în combinație cu unele antidepresive.
De asemenea, administrarea concomitentă cu beta-blocante (medicamente pentru scăderea tensiunii arteriale și a ritmului cardiac lent) poate duce la o creștere a tensiunii arteriale prin reducerea efectului acestor medicamente.
Coldrex Băutură caldă Lămâie și alimente, băuturi și alcool
Alcoolul nu trebuie consumat în timpul tratamentului. Consumul prelungit de alcool crește semnificativ riscul de afectare a ficatului. Dacă aveți probleme cu consumul de alcool, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a începe tratamentul.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Nu este potrivit pentru utilizare în timpul sarcinii și alăptării.
Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor
Băutura fierbinte Coldrex Lămâia vă poate face să vă amețiți. Dacă vă amețiți, nu trebuie să conduceți vehicule sau să folosiți utilaje.
Coldrex Băutură fierbinte cu lămâie conține 0,135 g sodiu pe plic. A se lua în considerare la pacienții cu insuficiență renală sau la pacienții care urmează o dietă controlată cu sodiu.
Atunci când este utilizată conform dozei recomandate, fiecare doză conține 2,7 - 2,9 g zaharoză. Acest lucru trebuie luat în considerare la pacienții cu diabet zaharat. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.
3. Cum să luați lamaie Coldrex Hot Drink
Luați întotdeauna acest medicament conform instrucțiunilor din acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.
Adulți (inclusiv vârstnici) și adolescenți cu vârsta de peste 15 ani (peste 50 kg)
1 pungă de 1 până la 4 ori pe zi. Luați întotdeauna fiecare doză cel mai devreme după 4 ore. Nu utilizați mai mult de 4 plicuri în 24 de ore. Nu depășiți doza recomandată.
Copii și adolescenți cu vârsta sub 15 ani
Datorită conținutului medicamentului, medicamentul nu trebuie utilizat la copii cu vârsta sub 15 ani.
Administrarea unor doze mai mari decât cele recomandate poate duce la riscul de insuficiență hepatică severă.
Dacă simptomele (febră, durere) nu se ameliorează în 3 zile sau dacă simptomele se agravează, apar noi simptome sau reacții neobișnuite, discutați cu medicul dumneavoastră despre tratamentul suplimentar.
Nu luați acest medicament mai mult de 7 zile, cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă spune altfel.
Medicamentul este pentru uz oral (pentru uz intern).
Se toarnă conținutul pungii într-un pahar și se toarnă în apă foarte fierbinte. Se amestecă până se dizolvă pulberea. În funcție de gustul dvs., vă puteți îndulci cu miere sau zahăr sau puteți adăuga apă rece. Bea o băutură fierbinte.
Dacă luați mai mult Coldrex Băutură fierbinte cu lămâie așa cum ai făcut-o
În caz de supradozaj sau ingestie accidentală de către un copil, contactați imediat medicul dumneavoastră sau cel mai apropiat centru medical și spuneți-le cantitatea exactă de medicament pe care l-ați luat. Arătați-le ambalajul folosit și acest prospect. Supradozajul cu paracetamol poate provoca leziuni grave ale funcției hepatice. În caz de supradozaj, este necesară asistență medicală imediată, chiar dacă nu există semne de supradozaj.
Dacă uitați să luați Coldrex Băutură fierbinte cu lămâie
Luați o doză când vă amintiți. Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Nu luați mai mult de o doză în 4 ore.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Posibile efecte secundare
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele. Următoarele reacții adverse pot apărea atunci când luați Coldrex Hot Lemon (în ordinea frecvenței):
Rar (poate afecta mai puțin de 1 din 1000 de persoane) și se poate prezenta ca:
· Reacții alergice, cum ar fi erupții cutanate, urticarie, dificultăți de respirație datorate bronhoconstricției (bronhospasm), mâncărime, transpirație;
· Modificări ale imaginii sanguine (tulburări ale trombocitelor și celulelor stem);
· Dureri de stomac sau alte indigestii, greață și vărsături, diaree, sângerări în sistemul digestiv;
· Cefalee, amețeli, depresie, confuzie, halucinații, frisoane, umflături, tulburări vizuale, nervozitate;
· Funcție hepatică anormală, insuficiență hepatică, necroză hepatică, icter.
· Purpură, angioedem, urticarie, sindrom Stevens-Johnson
Foarte rar (poate afecta mai puțin de 1 din 10.000 de persoane):
· Reacții cutanate severe
Efecte secundare ale fenilefrinei - necunoscut (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile)
· Nervozitate, cefalee, amețeli, insomnie și palpitații (palpitații), bătăi rapide ale inimii, creșterea tensiunii arteriale
· Reacții alergice (erupții cutanate, urticarie),
· Urinare dificilă sau dureroasă.
Raportarea efectelor secundare
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct la centrul național de raportare enumerat în anexa V. Raportând reacțiile adverse puteți contribui la furnizarea de informații suplimentare privind siguranța acestui medicament.
5. Cum se păstrează Coldrex Hot Lemon Drink
Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.
A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncați medicamentele în apele uzate sau în reziduurile menajere. Returnați orice medicament neutilizat la farmacie. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul pachetului și alte informații
Dar Coldrex Băutură fierbinte Lemon conține
Substanțele active sunt paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg, acid ascorbic 60 mg într-un plic.
Celelalte ingrediente sunt:
zaharoză, acid citric anhidru, zaharină sare de sodiu, citrat de sodiu, dihidrat, galben chinolină (E104), aromă de lămâie. Plicul conține, de asemenea, 135 mg sodiu și 2,9 g zaharoză.
Cum arată Coldrex? Băutură fierbinte cu lămâie și conținutul ambalajului
Coldrex Hot Drink Lemon este o pulbere cristalină de culoare galben deschis, cu aromă și aromă de lămâie.
Este disponibil în pliculețe cu doză unică, fiecare conținând 5 g pulbere.
Dimensiunea ambalajului: 5, 6, 10, 12, 14, 15, 18 sau 20 plicuri într-o cutie.
Eliberarea tuturor dimensiunilor ambalajului nu este supusă prescripției.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul
Titularii autorizației de introducere pe piață
OMEGA PHARMA a.s., Vídeňská 188/119d, 619 00 Brno - Dolní Heršpice, Republica Cehă
SmithKline Beecham, S.A., Alcala de Henares, Madrid, Spania.
Wrafton Laboratories Limited, comercializată ca Perrigo, Exeter Road, Wrafton, Braunton, Devon EX33 2DL, Marea Britanie
Omega Pharma International NV, Venecoweg 26, Nazareth, 9810, Belgia
Aceste informații scrise au fost actualizate ultima dată în august 2019.