@evatko ai raspuns singur. Avem și o ipotecă, iar dacă nu se rambursează în câțiva ani, nu cumpăr prosciutto, 4 tipuri de brânză sau iaurt scump. Deloc cereale dulci. Cumpăr iaurturi diferit, în funcție de ceea ce este în prezent în acțiune, apoi voi cumpăra și 10 bucăți, resp. cât pot consuma până la data expirării. Gătesc 2-3 zile. Cumpăr paste în Lidle - și italiană verde - o marcă grozavă, nu fierb și costă 60 de cenți. Diverse atașamente. Carne așa 2, max. de 3 ori pe saptamana. Și o fac, de asemenea, în cea mai mare parte, astfel încât să fie tăiată în cuburi și mult suc. Cumpăr și brânzeturi - germane de la Lidla, cele care cântăresc 400g și, de asemenea, dacă sunt în acțiune, cumpăr mai multe. Fac diverse tartine pe paine. Ne descurcăm foarte bine în acest fel, chiar depășesc banii. depinde de modul în care îl configurați și de ceea ce sunteți capabil să sacrificați. Nu trebuie să mă limitez la îmbrăcare, distracție, excursii și altele asemenea.

familia

există familii care sunt mai prost decât ale voastre, credeți-le și se pot descurca

@sisaha exact. iar la oameni au și un deal de fructe și legume marcate cu acea farfurie galbenă, apoi sunt reduse cu 50%, și de multe ori nu sunt absolut nimic. iar pâinea este cea mai ieftină cu ajutorul tuturor hiper-alimentelor și cea mai bună.

Dar va dura aproximativ 19 ani 😲, dar mă aștept ca atunci când copiii vor fi mai mari, voi face o baie, așa că poate se va îmbunătăți. Pentru că nu i-am dat nimic fiului meu în copilărie, totul este sănătos, iar acum, când vreau să mănânce ceva „al nostru” (gătesc în continuare un special pentru copii, un special pentru noi), nici măcar nu atinge pentru că nu cunoaște un asemenea gust.

Dar mă întreb dacă faci niște „dealuri”/chiar dacă imaginativ, din moment ce banii sunt în mare parte onorați /, că am un buget pentru dieta săptămânală XY Eur, sau ca.

@dugyna ai dreptate, am cumpărat o reducere de 50% net de fructe și când m-am uitat la ce nu le era, atunci o singură bucată era puțin putredă. L-am aruncat și, în același timp, am economisit o mulțime de bani doar pentru că erau deja vândute într-o plasă și cu o jumătate de reducere. La Tesco, am observat că după ora 20 toate produsele de panificație au devenit mai ieftine la jumătate seara. Pe lângă pâine și produse de patiserie, străinii au și prăjituri și diverse delicatese. Le puteți cumpăra și le puteți pune la congelator. Vrea doar să vină cu un sistem.

@evatko, nu trebuie să fac grămezi, pentru că am destui bani ca să onorez că nu trebuie să-i tai. Poate într-o lună voi cheltui mai mult și altele mai puțin. Dacă fiul tău nu cunoaște gustul, dacă nu-i dai altceva, se va obișnui cu gustul și va fi și el bine. Uneori gătesc și separat pentru cel mic, iar apoi voi pune acele cupe avent și le voi umplu în congelator. și apoi mă retrag, nimic altceva nu merge în coșul de gunoi.

@evatko Stiu doar ca am o anumita suma pentru o luna. Din asta plătesc hipo, în special energia, asigurările, iar restul este liber de cheltuit. doar pentru că cumpăr mâncare legată, așa că la sfârșitul lunii a mai rămas ceva și fie îl manipulez și tot cumpăr ceva, fie îl las să se târască în stoc

@evatko Consumul de iaurturi a fost întotdeauna ridicat la noi în țară și obișnuiam să cumpăr o boemă de sud într-un pahar de sticlă, care este, de asemenea, destul de scump datorită calității. Am rezolvat-o cumpărând un producător de iaurt de casă. Iaurturile sunt excelente din acesta, fără aditivi chimici și întregul lot, care este de 7 bucăți de câte 2 dcl fiecare, costă aproximativ 40 SKK. Cred că multe alimente scumpe nu sunt la fel de sănătoase și de înaltă calitate, deoarece de multe ori clientul plătește doar pentru marcă (de exemplu cerealele Nestlé). Trebuie să înveți să cumperi alimente mai ieftine și de calitate, fără chimie inutilă. Am încetat să cumpărăm minerale ambalate de la noi, motiv pentru care chiar dacă apa noastră din fântână este inofensivă. Trebuie să înveți să gândești mișto și să nu cumperi lucruri prea scumpe și deseori promovate.

@evatko a văzut evy veți spune chiar la început că va dura 19 ani. îmi pare rău, dar probabil că ai mânjit copii. când nu este, trebuie să existe și alte învățături. Alt iaurt nu este mai puțin sănătos decât cel scump. pur și simplu nu are o inscripție pe ceea ce încă strălucește pe fiecare program din publicitate ... asta este diferența.
iar fiul meu are cât de mult nu vrea să te enerveze?
micuțul nostru a mâncat-o și ea fluierând când era mai mică, dar trecuse deja la dieta noastră.
este Evka despre ce fel de tine și soțul tău. pur și simplu va fi, nu îi va fi foame. și gata. peste o săptămână se va obișnui să-și cunoască gusturile. doar dacă dai atât de mulți bani pentru mâncare și nu o poți suporta, vei fi datori în fiecare lună. iar dacă aveți copii la pubertate, probabil că veți „sări pe spate” scuze. dar la fel de limitat să cumpere scump, dar numai din când în când
da dealuri avem nori cu bani pentru mâncare în fiecare săptămână

Avem probleme cu prânzul, gătesc o zi, gătesc străin aproape în fiecare zi, deci carnea nu face parte din noi (da pentru copii), nu pentru noi, pentru că nu este populară. Nici măcar cu mai multe. produse (în afară de prosciutta, pe care o cumpăr doar când este în acțiune), cumpăr puțin salam/o dată la două săptămâni/și în câteva zile îl arunc, același sunku, nu îl mănâncă nimeni, dar îl cumpăr pentru că eu vreau să avem rezervă pentru ceea ce au copiii la cină, deoarece atacurile se epuizează rapid. Fierberea nemâncată este, de asemenea, aruncată. Brânza, fructele și iaurtul se mănâncă pe kilogram.

Îmi place Lidl, dar nu avem mașină și este departe de noi, am doi copii, sunt afară și a merge cu ei este într-adevăr o pedeapsă, mergem puțin acolo, prefer să cumpăr o unitate scumpă la câțiva metri de apartament, unde pot merge fără mașină, dar am întotdeauna două mini saci pentru 20 E.