ieftin

În prezent, prețul untului în magazine urcă la înălțimi astronomice. Dacă doriți să treceți prin mintea comercianților, aflați cum să vă faceți propriul unt de casă.

Până de curând, untul era considerat grăsime nesănătoasă și experții recomandau în schimb consumul de grăsimi vegetale.

Cu toate acestea, așa cum sa arătat recent, adevărul este exact opusul. Multe grăsimi vegetale, în special margarine, nu sunt doar nesănătoase pentru oameni, ci și dăunătoare.

Pe de altă parte, grăsimile animale saturate nu mai sunt considerate un risc pentru sănătatea dumneavoastră. Mai mult, se dovedește că organismul are nevoie de aceste grăsimi pentru funcționarea sa optimă.

Untul constă în principal din acizi grași cu lanț scurt și mediu. Aceste tipuri de grăsimi protejează organismul de multe boli și susțin activitatea creierului.

Cum se face unt de casă

Să vedem acum cum îți faci propriul tău unt acasă. Tot ce aveți nevoie este smântână pentru bătut (30% până la 33%) și un robot de bucătărie sau un blender.

Urmați acești pași:

1. Se toarnă aproximativ 0,5 litri de smântână în robotul de bucătărie sau în blender și se începe amestecarea timp de aproximativ 10 minute. Crema se transformă mai întâi într-o frișcă clasică.

2. Continuați să amestecați până când frisca se transformă într-o masă aglomerată. Apoi, smântâna se împarte în unt și lapte (lichid transparent).

3. Scurgeți laptele de unt.

4. Îți va rămâne unt pe pereții robotului de bucătărie. Strângeți-l cu o lingură sau oală și încercați să scoateți cât mai mult reziduuri lichide din el.

5. Acum ai terminat untul. Cu toate acestea, dacă doriți să vă reziste cât mai mult timp, trebuie totuși să îl spălați.

6. Prin urmare, turnați apă foarte rece, chiar gheață în unt într-un blender sau robot de bucătărie și amestecați-l încă 30 de secunde.

7. Apoi se toarnă apa. Ceea ce vă mai rămâne este untul dvs. delicios de casă. Transferați într-un recipient resigilabil și puneți-l în frigider.

Concluzie

Puteți face aproximativ 200 de grame de unt din jumătate de litru de smântână.

În prezent, cantitatea declarată de cremă în stoc poate fi cumpărată cu aproximativ 1,73 euro și, eventual, mai ieftină. Și acesta este un preț destul de decent pentru 200 de grame de unt, ați putea spune?