Medicament
Medicamentul este utilizat pentru tratarea durerii ușoare până la moderate și pentru a reduce febra.
Nu agravează problemele stomacale, nu provoacă sângerări și, prin urmare, poate fi utilizat și la pacienții cu ulcer gastric și duodenal care, din aceste motive, nu pot lua medicamente care conțin acid acetilsalicilic. Se utilizează pentru dureri de dinți ușoare până la moderate, dureri de cap, dureri menstruale și dureri musculo-scheletice. Se folosește pentru febră, de exemplu pentru gripă.
Forma de dozare
Comprimate marmorate de culoare albă până la ușor galbenă, cu o linie de scor.
Substanța activă și cantitatea acesteia
Substanța activă este paracetamolul. Fiecare comprimat conține 500 mg paracetamol.
Cum să luați
- Adulți: La adulții cu greutatea de până la 60 kg, se administrează 1 comprimat, care poate fi repetat după 4-6 ore, dacă este necesar. La adulții cu o greutate mai mare de 60 kg, se administrează de obicei 1-2 comprimate la fiecare 4-6 ore, respectând o doză zilnică maximă de 4 g de paracetamol. Doza maximă unică de 2 comprimate nu trebuie depășită.
- Copii cu vârsta cuprinsă între 6-9 ani: se administrează o singură doză de jumătate de comprimat, de până la 3 ori pe zi, după cum este necesar. Intervalul dintre doze trebuie să fie de 6 ore.
- Copii cu vârste cuprinse între 9-12 ani: se administrează jumătate de comprimate la 1 comprimat, de 3 ori pe zi, după cum este necesar. Intervalul dintre doze trebuie să fie de 6 ore.
- Copii cu vârsta peste 12 ani: Se administrează 1 comprimat, de 3-4 ori pe zi, după cum este necesar. Intervalul dintre doze trebuie să fie de 4-6 ore.
- Pacienți cu insuficiență renală: Intervalele de dozare trebuie ajustate. Pentru rata de filtrare glomerulară (GF) peste 50 ml/min, nu este necesară ajustarea dozei sau a intervalului de dozare. Pentru GF 50-100 ml/min este posibil să se administreze 500 mg la fiecare 6 ore și pentru GF mai puțin de 10 ml/min 500 mg la fiecare 8 ore. Paracetamolul este foarte bine eliminat prin hemodializă.
- Durata tratamentului: Medicamentul poate fi administrat fără consultarea unui medic pentru maximum 7 zile, la copii pentru maximum 3 zile. Dacă febra nu scade în 3 zile și durerea dispare în 5 zile sau, dimpotrivă, dificultățile se înrăutățesc, este necesar să vizitați un medic.
- Comprimatul trebuie înghițit cu mult lichid. Administrarea medicamentului cu sau imediat după alimente reduce incidența tulburărilor de stomac. Trebuie respectate intervalele dintre dozele date mai sus.
La ce să fii atent
Citiți cu atenție prospectul care vine împreună cu fiecare pachet. În timpul sarcinii, paracetamolul trebuie utilizat numai pentru perioade scurte și în cazuri justificate și trebuie evitat în primul trimestru, dacă este posibil. Nu există pericol pentru sugari atunci când paracetamolul este administrat ca doză unică pentru mamele care alăptează la dozele recomandate. Nu este necesar să întrerupeți alăptarea în timpul tratamentului de scurtă durată și monitorizarea atentă a sugarului.
Datorită gamei terapeutice reduse de paracetamol la nou-născuți, administrarea repetată în timpul alăptării este adecvată până la 4 săptămâni după naștere. Medicamentul nu este destinat copiilor cu vârsta sub 6 ani. Este contraindicat la pacienții cu insuficiență hepatică sau renală severă. Nu luați alte medicamente care conțin paracetamol în același timp. Alcoolul nu trebuie consumat în timpul tratamentului (risc de hepatotoxicitate).
Conținutul pachetului
Pachetul conține 30 de comprimate.
Efecte adverse
- La fel ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele - a se consulta prospectul.
- Puteți raporta reacțiile adverse direct la: ŠÚKL, Departamentul de farmacovigilență, Kvetná 11, 825 08 Bratislava 26 sau prin e-mail: [email protected]
Medicament înregistrat, citiți cu atenție prospectul.
Informații scrise pentru utilizator
MEDIPIRINA 500
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dvs.
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este menționat în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul, farmacistul sau asistenta medicală.
Păstrați aceste informații scrise. Poate că va trebui să îl citiți din nou.
Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Vezi secțiunea 4.
Dacă nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău în termen de 3 zile, trebuie să consultați un medic.
În acest prospect:
1. Ce este MEDIPYRIN 500 și pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să luați MEDIPYRIN 500
3. Cum să luați MEDIPYRIN 500
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează MEDIPYRIN 500
6. Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este MEDIPYRIN 500 și pentru ce se folosește
MEDIPYRIN 500 conține paracetamol, un analgezic. MEDIPYRIN 500 nu irită stomacul, nu provoacă sângerări și, prin urmare, poate fi utilizat și la pacienții cu ulcer gastric și duodenal și la pacienții alergici la acidul acetilsalicilic.
MEDIPYRIN 500 este destinat tratamentului durerii ușoare până la moderate de diferite origini, precum dureri de cap, inclusiv migrene, dureri de gât și spate, dureri de dinți, dureri menstruale. Aduce ameliorarea simptomelor neplăcute ale gripei și răcelii, cum ar fi durerile articulare și musculare, durerile în gât și reducerea febrei.
Poate fi utilizat doar pentru ameliorarea durerii în unele boli reumatice, de ex. osteoartrita (boala degenerativă a articulațiilor) și nevralgia (durerea la nivelul nervilor).
Poate fi utilizat de adulți, adolescenți și copii de la vârsta de 6 ani.
2. Ce trebuie să știți înainte să luați MEDIPIRINA 500
Nu luați MEDIPYRIN 500
dacă sunteți alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6),
în icterul acut,
în insuficiență hepatică severă,
în insuficiență renală severă,
în anemie hemolitică severă (anemie în urma descompunerii globulelor roșii).
Avertismente și precauții
Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua MEDIPYRIN 500:
dacă aveți probleme cu ficatul.
dacă aveți funcție renală redusă, deoarece doza de paracetamol trebuie redusă.
dacă aveți deficit de enzimă glucoză-6-fosfat dehidrogenază.
Nu luați acest medicament fără sfatul medicului dumneavoastră dacă aveți probleme cu consumul de alcool sau dacă luați alte medicamente cu paracetamol în același timp.
Datorită conținutului ridicat de medicament din medicament, MEDIPYRIN 500 nu este destinat copiilor cu vârsta sub 6 ani.
Alte droguri și MEDIPIRINA 500
Efectele MEDIPYRIN 500 și ale altor medicamente concomitente pot interacționa.
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală.
Utilizarea concomitentă pe termen lung a MEDIPYRIN 500 și a acidului acetilsalicilic sau a altor medicamente antiinflamatoare nesteroidiene poate duce la insuficiență renală. Utilizarea concomitentă a MEDIPYRIN 500 cu anumite medicamente pentru tratarea insomniei sau epilepsiei sau cu unele antibiotice sau utilizarea concomitentă a alcoolului poate provoca disfuncții hepatice.
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua MEDIPYRIN 500 dacă:
luați alte medicamente care conțin paracetamol
luați warfarină sau alte medicamente pentru a preveni coagularea sângelui,
luați metoclopramidă sau domperidonă pentru greață și vărsături,
luați colestiramină pentru a scădea colesterolul.
MEDIPIRINA 500 și mâncare și băutură
Comprimatele trebuie înghițite cu o cantitate suficientă de lichid.
Nu beți alcool în timpul tratamentului. Consumul pe termen lung de alcool crește semnificativ riscul de disfuncție hepatică. Dacă aveți probleme cu alcoolul, discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a începe tratamentul.
Poate fi luat cu sau fără alimente.
Sarcina și alăptarea
Dacă este necesar, MEDIPYRIN 500 poate fi utilizat în timpul sarcinii. Luați cea mai mică doză posibilă pentru a vă ameliora durerea și/sau febra și luați-o pentru cel mai scurt timp posibil. Dacă durerea și/sau febra dumneavoastră nu se ameliorează sau dacă trebuie să luați medicamentul mai des, discutați cu medicul dumneavoastră.
Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor
MEDIPYRIN 500 nu are nicio influență asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
3. Cum să luați MEDIPYRIN 500
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur.
Adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani
Cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă spune altfel, adulții și adolescenții cu vârsta peste 15 ani iau de obicei 1-2 comprimate la nevoie la fiecare 4-6 ore. Un comprimat este potrivit pentru persoanele care cântăresc 34 - 60 kg, două comprimate sunt pentru persoanele care cântăresc mai mult de 60 kg. Cea mai mare doză unică este de două comprimate și doza zilnică maximă este de 8 comprimate și nu trebuie depășită.
Pentru tratamentul pe termen lung, doza nu trebuie să depășească 2,5 g de paracetamol (5 comprimate) timp de 24 de ore.