Nurofenul pentru supozitoare pentru copii conține 125 mg ibuprofen. Ibuprofenul aparține unui grup de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene. Aceste medicamente funcționează prin schimbarea modului în care corpul răspunde la durere, umflături și temperatură ridicată a corpului.
Contraindicații
- Nu utilizați dacă sunteți alergic (hipersensibil) la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale supozitoarelor NUROFEN 125 mg
- De asemenea, nu utilizați dacă ați avut dificultăți de respirație, astm, rinită (rinită alergică) sau urticarie după ce ați luat acid acetilsalicilic sau alte analgezice similare (AINS) și dacă aveți sau ați suferit sângerări gastrointestinale sau perforații în legătură cu utilizarea acest medicament.
- Dacă aveți sau ați avut vreodată ulcere gastrice sau sângerări în stomac, dacă aveți insuficiență hepatică, renală sau cardiacă severă, dacă nu ați luat medicamentul în ultimul trimestru de sarcină
- Nu utilizați medicamentul dacă copiii cântăresc mai puțin de 12,5 kg (au aproximativ 2 ani)
Dozare
Greutatea corporală a copilului
(aproximativ 2 până la 4 ani)
Dacă este necesar, cel mai devreme după 6 - 8 ore
supozitor, în timpul unui ciclu maxim de 24 de ore
(aproximativ 4 până la 6 ani)
Dacă este necesar, un alt supozitor după 6 ore cel mai devreme,
maxim 4 supozitoare pe parcursul unui ciclu de 24 de ore
Supozitoarele sunt destinate a fi aplicate pe rect, vârful supozitorului fiind introdus mai întâi. Uneori, vă ajută să vă încălziți supozitorul în palme înainte de a-l introduce.
NUROFEN pentru supozitoare pentru copii 125 mg trebuie administrat timp de maximum 3 zile. Dacă simptomele bolii persistă sau se agravează, trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră.
Următoarele date de frecvență sunt utilizate pentru a evalua efectele secundare
Foarte comun: afectează mai mult de 1 din 10 pacienți
De multe ori: afectează 1 până la 10 pacienți din 100
Mai puțin frecvente: afectează 1 până la 10 pacienți din 1.000
Rar: afectează 1 până la 10 pacienți din 10.000,
Foarte rar: afectează mai puțin de 1 pacient din 10000 de pacienți, necunoscut (din disponibil
Compoziţie
- Drogul este ibuprofen. 1 supozitor conține 125 mg ibuprofen
- Un alt ingredienteste grăsime întărită
Ambalare: 10 supozitoare
Citiți cu atenție acest prospect, deoarece conține informații importante pentru dvs.
A se vedea, de asemenea, alte produse Nurofen care se află în categoriile fără prescripție medicală, sistem respirator și febră. NUROFEN pentru supozitoare pentru copii 125 mg sup 10 buc este înregistrat în baza de date ŠUKL sub codul 92726. Dacă nu sunteți sigur cu privire la alegerea acestui produs, inspirați-vă în categoria Dureri musculo-scheletice.