Conținutul articolului

  • Compoziție și acțiune
  • Disponibilitate și preț
  • Top 3 cele mai populare băuturi calde pentru răceli
  • Fructe de pădure Coldrex Maxgrip
  • Paralen Grip băutură fierbinte lămâie 650mg
  • Theraflu Forte 1000mg/200mg
  • Dozare
  • Contraindicații

O veți ști, iarna veți fi suflați de un vânt rece și frigul este o dată sau de două ori în lume. Rinita netratată poate fi o adevărată pacoste - dar nu trebuie să devină gripă sau inflamație severă a căilor respiratorii.

calde

Puteți preveni acest lucru luând băuturi calde pentru a răci. Vă vom descrie cum funcționează, pentru cine sunt potrivite și vă vom prezenta cele mai populare 3 dintre ele.

Băuturi calde populare împotriva răcelii

Detaliu de evaluare a numelui
Coldrex Hot Drink LemonVizualizați produsul
Coldrex Junior Lemon ✔ SFATUL NOSTRU Vizualizați produsul
Dr. Max NogripVizualizați produsul
Băutură fierbinte fierbinte ✔ RECENZII EXCELENTE Vizualizați produsul
Răceală și gripă TheraFlu ✔ CELE MAI BUNE VANZĂTORI Vizualizați produsul

Compoziție și acțiune

Băuturile calde pentru gripă și răceli nu sunt doar niște „ceaiuri” ci droguri adevărate, care sunt destinate ameliorarea răcelilor. Scopul lor, atunci nu există tratament direct pentru durerile în gât, gripa sau alte boli. Acestea conțin substanțe similare analgezicelor cunoscute și pentru scăderea temperaturii, de ex. Paralen, Ibuprofen și altele asemenea. deși compoziția fiecărei băuturi este diferită.

Substanțele active sunt prezente în ele în concentrații relativ ridicate, prin urmare, nu le folosiți ca băuturi calde obișnuite pentru iarnă sau pentru încălzire.

Cele mai frecvente substanțe din băuturile calde:

    Paracetamol - O substanță foarte puternică care reduce febra și ameliorează durerea. Poate fi prezent în băutură în cantitate de 325 - 1.000 mg. Foarte greu împovărează ficatul și la doze peste 4 g pe zi, poate eșua. O doză unică de 1.000 mg nu trebuie luată de persoanele care cântăresc mai puțin de 65 kg. Dacă luați în același timp sirop pentru tuse sau tablete, rețineți acest lucru pot conține și paracetamol (trebuie să adăugați apoi doza zilnică). Fenilefrina - Apare cel mai frecvent sub formă de clorhidrat de fenilefrină. Această substanță provoacă contracția vaselor de sânge în mucoasa nazală, aducând astfel alinare la obstrucția sa. Avertizare - reduce, de asemenea, fluxul de sânge către uter, ceea ce poate duce la lipsa de oxigen și substanțe nutritive pentru făt în timpul sarcinii. De asemenea pătrunde în laptele matern, prin urmare, nu poate fi utilizat de femeile însărcinate sau care alăptează. Vitamina C - De asemenea, numit acid ascorbic, întărește apărarea corpului, ajutându-l astfel să lupte împotriva bolilor. Îl puteți găsi în băuturi pentru tratamentul răcelilor în cantități de 50 - 100 mg, care corespunde aproximativ doza zilnică recomandată pentru un adult. Guaifenesin - Substanță naturală pură - extract din rădăcina medicamentului valerianic. El are efecte calmante și ajută la insomnie. Zaharoza - Zahar de sfeclă în aceste băuturi folosit ca îndulcitor. De obicei este reprezentat în cantitate de câteva grame. Poate deranja diabeticii. Vopsele - Sunt cele mai frecvente la acest tip de băutură coloranți azoici E110, E122 și E151, care poate provoca reacții alergice la unii oameni.

Disponibilitate și preț

Deși băuturile calde pentru răceală sunt mai scumpe decât substanțele active sub formă de tablete, prețul lor nu este încă amețitor. Le puteți cumpăra la un preț de aproximativ 5 euro într-un pachet cu 10 doze.

Cele mai populare sunt Theraflu, Coldrex, Paralen grip sau băutura fierbinte Celaskon.

Top 3 cele mai populare băuturi calde pentru răceli

O băutură fierbinte cu o aromă neconvențională de fructe de pădure, care poate fi mai acceptabilă pentru cineva decât acidul citric clasic, din care poți „arde”. Substanța activă este paracetamolul într-o doză relativ mare de 1.000 mg, așa că feriți-vă de supradozaj. Vă rugăm să rețineți că Coldrex MaxGrip este potrivit pentru adulți și adolescenți de la 15 ani cu fizic cântărind mai mult de 65 kg.

Printre ingredientele active se numără, pe lângă fenilefrină de asemenea, vitamina C, ceea ce este cu siguranță un plus. Pachetul standard conține 10 doze și te surprinde cu prețul său favorabil.

Compoziție (1 doză): paracetamol 1.000 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg, acid ascorbic (vitamina C) 70 mg, zaharoză, citrat de sodiu, acid tartric, aspartam, pudră aromată de fructe (conține zaharoză, maltodextrină, amidon de porumb oxidat, ulei vegetal), coloranți E122/110/142 (conține galben portocaliu (E110), azorubină (E122), verde S (E142))

cel mai mic pret
aromă de fructe de pădure netradițională

doză mare de paracetamol
potrivit pentru persoanele cu min. cântărind 65 kg
mulți coloranți și auxiliari

O băutură fierbinte clasică pentru răceală cu aroma de lamaie si vitamina C adaugata . Marele plus este că conține doar 650 mg paracetamol, care este mult mai mică decât 1.000 mg obișnuite. Deci, îl puteți doza mai sensibil în timpul zilei, dar totuși nu este destinat copiilor sub 15 ani.

Comparativ cu concurența nu conține inutil mulți excipienți nici coloranți artificiali .

Compoziție (1 doză): paracetamol 650 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg, acid ascorbic (vitamina C), zaharoză, citrat de sodiu dihidrat, acid tartric, acid citric, pudră naturală de aromă de lămâie, povidonă 25, aspartam, pigmenți turmerici

doză mai mică de paracetamol, astfel încât să poată fi dozată mai bine
mai puțini coloranți și excipienți

Bautura calda cu aroma de lamaie si substanță activă sub formă de paracetamol, în mod specific 1.000 mg pe doză. Vitamina C nu se găsește în ea, pe de altă parte, veți găsi o substanță numită guaiafenezină, care este extract de rădăcină de valeriană.

El are efecte calmante și te ajută să adormi. În plus, această băutură conține destul de mulți coloranți și excipienți inutili .

Compoziție (1 doză): paracetamol 1000 mg, clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg, guaifenesină 200 mg, zaharoză, citrat de sodiu dihidrat, acid citric, acid tartric, aromă de lămâie 87A069, aromă de lămâie 875060 (conține butilhidroxianisol), pulbere de mentol 876026, acetsulfam (E 950 ), aromă de lămâie 501.476/AP05.04, aspartam (E 951), aromă de lămâie 875928, galben chinolină (E 104)

conține guaifenesin, care are un efect calmant și ajută la adormire

un număr mare de coloranți și auxiliari
doză mare de paracetamol 1.000 mg

Dozare

Luați băuturi calde pentru a trata răceala în dozele recomandate de producător. Cea mai mare doză zilnică este de obicei de 3-4 ori pe zi, nu o depășiți și nu beți mai mult de 5 zile. Dozați-le în mod corespunzător, un bărbat de 100 kg poate rezista în continuare la mai mult de o femeie cu jumătate de greutate.

Pregătirea acestor băuturi precum Theraflu este simplu - ar trebui să le udați apă cu o temperatură de aproximativ 70 ° C.

Amintiți-vă că băuturile calde pentru ameliorarea simptomelor de răceală pot să nu fie singurul lucru care ajută la gripă și cu siguranță nu înlocuiți tratamentul, de aceea Solicitați asistență medicală dacă simptomele persistă.

Contraindicații

Băuturile calde pentru a trata răceala nu sunt pentru toată lumea. Dacă îndepliniți unul dintre criteriile de mai jos, ar trebui să le evitați și să le atingeți sub formă de tablete cu un conținut mai mic de substanță activă.

    Vârsta de până la 15 ani - Datorită dozei mari de substanțe active, aceste băuturi nu sunt destinate copiilor cu vârsta sub 15 ani. Tensiune arterială crescută - Fenilefrina menționată deja contractează vasele de sânge, deci efectele sale secundare sunt creșterea tensiunii arteriale și, de asemenea, reducerea efectului beta-blocantelor, i. medicamente de înaltă presiune. Aceasta include de ex. bisoprolol, metoprolol sau carvedilol. Unele băuturi conțin, de asemenea cantități mai mari de sodiu, care reține apa în corp, prin aceasta crește și tensiunea arterială. Depresie - Fenilefrina este degradată în organism de enzima monoaminooxidază, dar unele antidepresivele reduc funcția acestei enzime. Aceasta include de ex. medicamentele fenelzină, tranilcipromină și moclobemidă. Încărcare hepatică mai mare - Paracetamolul se reprezintă pe sine o povară considerabilă asupra ficatului. Dacă îl aveți slăbit, de ex. consum excesiv de alcool sau administrarea de medicamente pentru epilepsie cum ar fi carbamazepina și fenitoina, este mai bine să evitați băutura cu paracetamol și să o înlocuiți cu medicamente de calitate inferioară. Anticoagulante - Paracetamol poate crește efectul acestora. Aceasta include de ex. warfarină. Și băuturi calde nu lua, dacă suferiți de glaucom, funcție tiroidiană crescută, astm sau funcție hepatică sau renală redusă.

Nu combinați niciodată aceste băuturi cu probenecid sau cu alte analgezice și pentru scăderea febrei - de exemplu. paracetamol într-o băutură cu ibuprofen sau acid acetilsalicilic. Deci, de ex. combinația dintre Theraflu și Paralen este exclusă. Aceste substanțe ar fi între ele ar putea răspunde și provoacă efecte secundare neplăcute.

Desigur, lista contraindicațiilor pentru băuturile individuale este întotdeauna mai lungă, așa că ar trebui citiți întotdeauna prospectul la o băutură specifică.