Paracetamolul, medicamentul din acest medicament, acționează pentru ameliorarea durerii și reducerea febrei. Nu agravează supărarea stomacului și nu provoacă sângerări, poate fi utilizat și la pacienții cu ulcer gastric și duodenal și la pacienții care nu tolerează acidul acetilsalicilic.
Paracetamolul, medicamentul din acest medicament, acționează pentru ameliorarea durerii și reducerea febrei.
Nu agravează supărarea stomacului și nu provoacă sângerări, poate fi utilizat și la pacienții cu ulcer gastric și duodenal și la pacienții care nu tolerează acidul acetilsalicilic.
Medicamentul este conceput pentru a reduce febra și durerea la gripă, răceli și alte boli infecțioase. Medicamentul este potrivit și pentru dureri de diferite origini, de ex. pentru dureri de cap, dureri de dinți, menstruație dureroasă, dureri în gât și dureri musculo-scheletice de origine neinflamatorie.
Doza și programele de dozare
Adulți și adolescenți (cu vârsta peste 15 ani) cu o greutate mai mare de 50 kg:
Se administrează 1-2 comprimate, după cum este necesar, la o distanță de cel puțin 4 ore până la o doză zilnică maximă de 8 comprimate. Cea mai mare doză unică este de 2 comprimate. În timpul tratamentului de lungă durată (peste 10 zile), doza zilnică nu trebuie să depășească 5 comprimate.
Copii și adolescenți cu vârsta cuprinsă între 6-15 ani:
1/2 comprimat la 1 comprimat se administrează ca doză unică. Dozele individuale sunt administrate la o distanță de cel puțin 6 ore. Intervalul poate fi scurtat la 4 ore după cum este necesar, fără a depăși doza maximă zilnică totală.
La copiii care cântăresc mai mult decât doza zilnică maximă totală, 3 comprimate (1,5 g de paracetamol).
La copiii cu greutatea de 26-40 kg, doza zilnică maximă totală este de 4 comprimate (2 g de paracetamol).
La copiii cu greutatea de 40-50 kg, doza zilnică maximă totală este de 6 comprimate (3 g de paracetamol).
Un tabel cu dozele recomandate de medicament este furnizat în RCP (secțiunea 4.2).
Pacienți cu insuficiență renală:
Dozajul trebuie ajustat: pentru rata de filtrare glomerulară 50-10 ml/min, 500 mg (1 comprimat) pot fi administrate la fiecare 6 ore, pentru rata de filtrare glomerulară sub 10 ml/min la fiecare 8 ore.
Pacienți cu insuficiență hepatică:
La acești pacienți, nu administrați dozele maxime și urmați intervalul dintre doze timp de cel puțin 6 ore după recomandarea medicului.
Durata tratamentului:
Nu luați comprimatele în mod continuu mai mult de 1 săptămână fără acordul medicului. Nu dați comprimatele copilului mai mult de 3 zile fără a consulta un medic
Mod de utilizare
Comprimatele, care pot fi împărțite și administrate zdrobite, trebuie luate cu sau chiar înainte de masă, cu multe lichide. Trebuie respectate intervalele dintre dozele date mai sus.
Comprimatul poate fi împărțit în 2 doze egale.
Avertizare
Dacă este necesar din punct de vedere clinic, paracetamolul poate fi utilizat în timpul sarcinii, dar doza minimă eficientă trebuie utilizată pentru cea mai scurtă durată posibilă și cu cea mai mică frecvență posibilă.
Nu este necesară întreruperea alăptării la femeile care alăptează în timpul tratamentului de scurtă durată și monitorizarea atentă concomitentă a sugarului.
Este contraindicat la copiii cu vârsta sub 6 ani și/sau la copiii cu o greutate mai mică de 20 kg.
Nu luați alte medicamente care conțin paracetamol în același timp.
Nu trebuie utilizat la pacienții cu insuficiență hepatică severă și/sau hepatită acută.
Nu beți alcool.
Avertismente speciale suplimentare sunt date în RCP (secțiunea 4.4).
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament.
Încercați și alte produse Paralen®, care pot fi găsite în categoriile de medicamente fără prescripție medicală, sistem respirator și febră. Produsul a fost revizuit de 354 de clienți și 100% îl recomandă. Produsul are o reducere de 12%. Paralen® 500 500mg 24 comprimate este înregistrat în baza de date ŠUKL sub codul 86052. Dacă nu sunteți sigur de alegerea acestui produs, inspirați-vă în categoria Febra.