• La mâna a doua
  • Grupuri și forumuri
  • Peretele
  • Consultativ
  • Competiții
  • Testăm

Iubito, de câte ori petreci o lună conducând o gospodărie (alimente, lapte pentru bebeluși, scutece)? Ei bine, multumesc

lunar

Mâncare, farmacie, scutece, sunar . aproximativ 400 până la 500 e. Restici, excursii și nimic altceva decât asta. dar scutecele sunt doar maximum 20 de euro pe lună. Și cumpărăm o mulțime de necesități pentru hrană, nu pot stabili niciodată în avans „planul” de a mânca sau de a găti // Am doar un gust și trebuie să-l am . apoi îl aruncăm pe ici pe colo, probabil nu va fi cea mai bună gospodină.
De ce?

@mirola ce scutece ai ?
ei bine, multumesc

@ stela01 avem patru paturi pentru bebeluși, înainte aveam hârtie și am început să lucrăm, la propunerea unui prieten, am încercat costul acelui copil cu mai puțin de jumătate și sunt mulțumit de ei. Petrec 4 scutece pe zi (dacă nu există nicio problemă) și o noapte . doar micuțul meu nu bea mult litri de lichid pe zi, așa că ne luptăm foarte mult cu asta.

Mâncare (eu și fiul) aproximativ 250 € soțul cheltuiește singur pe un camion și el cheltuiește și 400 € - 500 € în funcție de locul în care se află în prezent, nutrilon 70 €, scutece aproximativ 40 €. Obiecte de uz casnic, farmacii, 50-100 € în funcție de ceea ce trebuie să cumpărați. În caz contrar, am nevoie de un total de 1.500 € pe lună pentru tot cursul casei, cu toate cheltuielile. Dar din nou, cumpăr o mulțime de prostii

@tatianaurbanova altfel, dar omul mănâncă și în afara casei, așa că prânzul și asta este un plus de aproximativ 200

Abordați aproximativ 500 € lunar, nu numesc scutece pentru că avem doar 30 € timp de 3 luni, iar bebelușul în sfârșit nu bea, altfel era aproximativ 20 € pe lună.

400 - 500 € pe masă + farmacie. Suntem o familie de trei persoane și nu mai folosim lapte și scutece pentru bebeluși. Sunt ca @mirola, nu-mi pot planifica dieta în avans, așa că merg la magazin aproape în fiecare zi și decid acolo ce să gătesc. Desigur, în plus față de asta, voi cumpăra și ceea ce nu ar trebui să fac.
Fiul meu are intoleranță la histamină, eu îmi adaptez dieta. Gătesc în fiecare zi, min. Coac ceva de două ori pe săptămână.

Așa că îmi transmit practic totul: D Pentru că numai mâncare pentru noi, nu cumpărăm, de exemplu, altceva decât carne slovacă, care poate fi pur și simplu cumpărată slovacă și din moment ce este atât de răsturnată încât atunci când este făcută de casă este mai scump decât importat, seamănă cu ceva mai mult cu privire la un magazin alimentar în curând

știi ce dacă nu o contorizez mult, întrucât fiecare lună este diferită, încă o dată este cheltuită, alteori mai puțin

@tatianaurbanova cam 500e cumparaturi alimentare, 300e lapte, scutece, farmacie, demachiant. + mesele creșei și prânzurile pentru bărbați sunt suplimentare

@tatianaurbanova dacă știi ce vei găti vreodată și dacă vei găti atunci poți economisi, de ex. Îl am, astfel încât să cumpăr lucruri și alimente pentru bebeluși, sunar, mâncare și gustări, plus că îl gătesc și îl amestec sau îl strâng, cumpăr prânzuri la școala pe care o avem în așezare, sar mereu, omul mănâncă la serviciu, luăm cina uscată. sau ou sau supă de smântână, așa că ne descurcăm destul de bine 🙂

Hm o întrebare interesantă. Nici macar nu stiu. Așa cum a scris cineva aici, fiecare lună este diferită. Dar nu cumpăr UM sau nu am cumpărat niciodată, alăpt și aveam 9 luni, există deja alimente pe care le gătesc eu însumi. Nici eu nu cumpăr scutece, avem cârpe. A fost o investiție unică, nu atât de mare și a revenit de multe ori.

Nu o socotesc exact, dar gătesc acasă, soțul duce mâncare la roboți, fiul ia prânzul în creșă. Nu cumpăr semifabricate, am redus semnificativ dulciurile, nu cumpăr măgari pentru apartament întrucât îl urăsc, spălarea mă va costa până la 10 pe lună, ceea ce am nevoie pentru a cumpăra haine așa că voi cumpăra (dacă este necesar), nu din capriciu, nu am făcut-o niciodată) să plătesc pentru pielea mai mare și, de asemenea, în caz de cheltuieli extraordinare. Nu arunc bani pentru prostii, nu am o curte aglomerată și dulapuri pline de prostii ieftine, doar să fiu . Mă uit mai mult la calitate.
Și, de fapt, nu am cumpărat niciodată lapte artificial, scutecele sunt cam 30e pe lună, până când au fost purtate de ambii copii în același timp, deci a fost mai mult.