Voi reduce cheltuielile pentru că cheltuim suficient pentru mâncare. prin urmare, vreau să vă întreb cât de des dați copiilor, școlilor, școlilor (nu mansim). aceste delicatese?
Așa că mâncăm mult, aproape în fiecare zi iaurt, uneori 2-3 câteodată, dulciurile au de aproximativ 3 ori pe săptămână, fructe, desigur, în fiecare zi. si mult. de exemplu. banana, mandarina, portocaliu fiecare. știau să mănânce împreună un kilogram de mandarine. câteva x pe săptămână, alte gulere diverse, cum ar fi râme, prăjituri de pradă.

iaurt

Sau cum recomandați „hrănirea” acestor copii? câte x pe săptămână și câte bucăți din aceste lucruri?

Poate o întrebare stupidă, dar vreau să aibă vitamine, dar să nu fie previtaminate 🙂. în loc de iaurturi, am început să dau un gust destul de acru, chefirul. este mai bine pentru sănătate și iese mai ieftin. pentru că nu dau iaurturi ca „mama bună” și inima.

@lubikan Nu voi fi previtaminat, nu vă faceți griji deloc, chiar și micuțul meu mănâncă 4 banane, o grămadă mare de struguri etc. Nu economisesc la fructe și legume. Nu economisesc la mâncare, cumpăr lucruri de calitate, deși mai scumpe (suntem și la dietă). Prefer să păstrez haine și energie.

@lubikan iaurt zilnic, mai ales cu fulgi, fructele au nelimitat și legume. Am aruncat dulciurile și nu le cumpăr, chiar și acum avem doar cele care m-au luat pe Mikulas
cu siguranță opt nu ar regreta banii pe kilogram de mandarine, pentru că nu numai că există cel puțin câteva vitamine, dar și fluide, dar mai ales fibre care curăță intestinele de viitorul cancer de mizeria care fermentează acolo

@lubikan Nici eu nu as manca fructe si legume. Dacă mănâncă o mulțime de paie și jefuiesc prăjituri cu mult mai mult acasă la cuptor, cred că va fi mai ieftin. Am încetat să cumpărăm cola, pentru că atunci când o avem acasă, nepoata nu bea altceva decât cola la micul dejun, prânz, cină, mai mult coacere, coacem și pâine acasă, fie eu, cât și soacra mea. Suntem 5 acasă, așa că cumpărăm totul pentru ca toată lumea să o poată face, toată lumea este învățată că atunci când există ceva 5, un lucru este al meu și restul îl las pe celălalt, dacă nu vreau celălalt, atunci pot să o iau. A trebuit să introducem o astfel de regulă, deoarece, în principal, adolescentul nu știa pacea și mânca totul în ordine 😉, desigur, nu este vorba de fructe și legume. Vorbesc despre iaurturi, dulciuri, prăjituri etc...

@lubikan Eu personal aș fi fericit dacă fiul meu ar mânca atât de multe fructe, acum am reușit în sfârșit să reluăm pentru a face ceva din fructe în fiecare zi. Cu siguranță nu aș zgâri la asta. dulciurile, eșarfele și aceste lucruri pot fi ușor excluse - în schimb preferă să coacă o prăjitură o dată pe săptămână. Nici eu nu aș economisi la iaurturi, așa că cumpărați alb pur și dați-le niște gem acolo dacă auziți că cheltuiți mult pe el.
dar personal aș căuta și alte opțiuni de economisire, cum ar fi fructele și iaurtul.

Nu știu ce urmăriți foarte mult cu această întrebare, copiii sunt și așa mai departe, puteți oferi multe, unora dintre ei pur și simplu nu le place sau nu le place - avem fructe/legume pentru fiecare masă, proaspăt, doar îi aparține. Dacă doriți să contați pe o lire sterline - atunci în săptămână mâncăm aproximativ 10 kg de fructe și legume. Literalmente. Iaurtul are de 2-3 ori pe săptămână, cremos, cât mai natural posibil, fără iaurturi pentru copii sau degresat, mai ales cu un timp de consum scurt.

Corpul nu poate fi împiedicat de ceea ce nu folosește, va fi eliminat. Dar te poți supraacidifica, de aceea evităm părul citric (nu complet, dar mai puțin), nici pentru dinți nu este bine.

Dulciuri minime la noi, am avut mici probleme cu râșnița și în afară de ciocolată (70%) nu suport nici o prostie, așa că am rezolvat acest lucru, nu îl cumpărăm, deși încă nu poate, noi nu am copt des acasă (pur și simplu nu o pot prinde, cel mult în weekend).

@lubikan nu voi fi previtaminat, dar, pe de altă parte, este complet inutil să le dai fructe și atât de multe, deoarece pe de o parte există multă fructoză în ea și pe de altă parte corpul nu ia orice de la ei, ia ceea ce are nevoie de 1-2buc și restul este eliminat. de exemplu, un kiwi va acoperi întreaga doză necesară de vit C, atunci când mănânci mai mult din ele, nu ți se va întâmpla nimic, voi merge doar prin tine și vit C, care te așteaptă și tu - așa, în opinia mea 1 -2 bucăți de fructe pe zi sunt suficiente. Prefer legumele, dar sunt atât de dezgustătoare pentru ele, nu? 😀 și cu dulciuri, după părerea mea de 3 ori pe săptămână este ok, dacă nu este întreaga ciocolată pentru ședere 🙂 Aș spune doar că gulerele de tipul pe care le-ai scris sunt și dulciuri, așa că aș da fie dulciuri, fie prăjituri, nu ambele 🙂 Am crezut că iaurturile sunt bine înlocuite de acid și kefir 🙂 Știu, nu am copii la vârsta școlii, dar mă interesează nutriția, așa că sper să nu fii supărat că sunt implicat în subiectul 🙂

@lubikan . iaurt asta. dar numai 1. Am aflat că micuțul se descurcă bine pe râșniță. dar mai ales numai alb pur, fără linte, fulgi sau alți aditivi - fructe zilnic. dar cu noi merg în principal mere și banane. mandarine și portocale poate un kilogram pentru o săptămână și jumătate. cam nu ne plac. dar cel puțin două kilograme de morcovi pe săptămână. morcovul iubește 🙂 în ceea ce privește dulciurile. minim. părerea mea este că este necesar și zahăr artificial, dar cu siguranță nu în fiecare zi. chifle despre care ai scris poate o dată pe săptămână, pâinea noastră proaspătă scot bodu aceste prăjituri cumva nu ne plac și nici măcar nu forțez un mic ho. mâncarea nu ne lipsește, dar nici nu economisim prea mult. Știu când aud totul în acea mâncare, așa că am început să cumpărăm și produse mai scumpe, dar cu siguranță de calitate mai bună, în special Slovacia .

@lubikan iaurtul are în fiecare zi dimineața. dacă este un iaurt mic, așa că mănâncă 2, dacă este mare, deci doar unul. Fructele mănâncă în fiecare zi după-amiaza, deci 1-2 mere sau 2 banane, în funcție de ceea ce avem. prânz pe care îl mănâncă ici-colo compot.

@lubikan Încă mai am doar un babo de 6 luni, dar dacă copiii tăi mănâncă mult iaurt, așa cum scrii de la 2-3 deodată, nu ai legat un iaurt? Sau iaurtul de casă poate fi făcut și la cuptor și nu aveți nevoie de un iaurt pentru 25 €. Iaurturile sunt atunci sănătoase, nu au substanțe chimice, ies foarte ieftin și le poți gusta orice vrei. Nu aș economisi pe fructe și legume, așa cum au scris deja copiii. Fii bucuros că au atât de multă papaya, nu-i limita. În fiecare săptămână există și alte fructe în magazin, legume diferite. Nu trebuie să fie putred imediat, trebuie să alegeți, dar poate fi cumpărat și ieftin. Și cred că dulciurile că dacă au de 3 ori pe săptămână pe măsură ce scrieți, este bine, ar fi mai rău dacă ar avea în fiecare zi - dar dacă ar supraviețui, ar primi-o o dată pe săptămână, atunci nu văd problema respectivă . Pentru a reduce cheltuielile, recomand subiecte în prim-plan în folderul „bugetul familiei”, există instrucțiuni xy despre cum fac copiii pentru a economisi. Am fost foarte inspirat acolo.

@evening_star nu a legat. se spune că laptele uscat intră în el, nu l-am studiat într-un mod special.

dar poate fi interesant să o faci în trâmbiță. îmi poți scrie procedura?

fetelor, deci suntem destul de normali. O compar cu copilăria mea, când mama cumpăra fructe - banane o dată pe săptămână, toată lumea adormea ​​2, altfel aveam mere din grădină, iaurturile erau întotdeauna o dată pe săptămână la zece la școală cu pauză, obligatoriu, și în timpul săptămâna în care a făcut un animal de companie, dulciuri în weekend, tort de duminică. și chiar și așa eram grasă 😀

acum ne răsfățăm cu o mulțime de brânzeturi de mucegai, salamuri etc. Încerc să cumpăr acțiuni suficient și încă cred că mi-e dor de mult. Va trebui să notez. Nu știu cât și cât de des totul este atât de optim.

mai ales când am un om înfricoșător 😖

@lubikan Am un aparat de preparare a iaurtului, dar o mulțime de copii o fac în cuptor - ar trebui să fie practic aceeași - este doar temperatura constantă: amestec un litru de lapte (este ca tine, cu cât este mai grasă, cu atât este mai groasă iaurtul va fi - dau plin), amestecați 1 iaurt alb clasic smântână cu cultura vie, încălziți acest lucru la aproximativ 40 de grade, turnați-l în sticle mai mici (dacă nu aveți iaurt, atunci de la tătar, de exemplu) și dați pentru 5 -6 ore la iaurt, unde acest lucru Puteți menține temperatura în cuptor la acele 40 de grade. Asta e totul. 🙂

@evening_star wow, mulțumesc și voi încerca azi. și cumpăr laptele proaspăt de la automat. chiar și în conducta respectivă trebuie să fie 5-6 ore?

fără energie arsă 😒

dacă ai o trâmbiță la 40 de ani, nu e mult, totuși mai ieftin decât de la magazin. 🙂

@lubikan Aș exclude și dulciurile și acele fursecuri, cum ar fi fructele și legumele, mâncăm și multe fructe, dar aș prefera să le dau fructe, precum dulciurile, chiar dacă se acidifică excesiv. După părerea mea, iaurturile sunt grozave, nu-mi plac deloc mai tinere și mai vechi cel mult 1 pe zi - cumpăr fie Bio în Bill, fie Zvolensky. La un moment dat au mâncat și o mulțime de prăjituri, în special brânzeturi acre, dar au avut o astfel de manie pentru o vreme, acum nu le mai cumpăr deloc. Eu chiar prefer fructele, în plus, schimb și meniurile, așa că nici măcar nu cumpăr pasteluri sau salamuri deloc - avem vopsele făcute acasă sau, de exemplu, cumpăr avocado și fac un spread din el, Nu îl mănânc încă, dar cred că voi începe odată. Acel producător de iaurt probabil te-ar plăti înapoi dacă mănânci atâtea iaurturi.

Cu siguranță nu merită economisit la fructe și legume, fie că le place și că mănâncă atât de mult. Consumul de câteva bucăți de fructe în fiecare zi (2-3) ar trebui, în opinia mea, să fie o chestiune firească și pentru adulți, nu doar pentru copii.
Nu trebuie să aibă iaurt în fiecare zi, fiecare secundă este suficientă dacă au destule alte produse lactate (lapte, brânză). Și puteți face iaurturi și acasă (la cuptor sau într-un aparat de preparare a iaurtului), va fi mai ieftin și mai sănătos.

Ceea ce aș exclude complet din dietă (sau cel puțin limită) sunt acele dulciuri, rochii și deșeuri similare. Cu siguranță nu le va ajuta sănătatea, ar prefera să le cumpere legume, fructe și alimente sănătoase de calitate pentru bani.

@bets Probabil că este un subiect post off, dar, ca pui fără grăsimi întărite, cum îl înlocuiți? De asemenea, am decis să coc mai mult, pentru că cheltuim 50 de euro pe lună pe dulciuri ☹ Și nu menționez corpurile noastre divine așa cum arată ☹ Dar nu putem îndepărta complet dulciurile, așa că cel puțin voi încerca să le înlocuiesc 🙂

În caz contrar, sunt de acord în multe lucruri - încerc și să pregătesc în principal legume de sezon, vrea să speculeze puțin, mai ales iarna, dar cu siguranță va ieși salată de varză-morcov mai ieftină decât roșia. Și nu spun ce gust au roșiile în timpul iernii: - /

@motovidlo
Oriunde s-ar afla hera, cera, palmarin și altele în rețetă (nu știu prea multe despre aceste grăsimi), de obicei folosesc unt. lenze chiar și cu unt, untul nu este ca untul. Eu folosesc acele produse clasice slovace pentru pâine, peste 2 euro pentru untul mare. dar la copt, dacă uneori vreau să economisesc puțin, cumpăr și untul mai ieftin (82% grăsime). sunt mai ieftine deoarece untul este înghețat și dezghețat înainte de ambalare și adăugate arome de unt pentru a-l face să aibă un gust de unt (deoarece prin congelare și depozitare prelungită își pierde gustul distinctiv de unt). dar sunt atent că nu este polonez.
Uneori este posibil să se utilizeze ulei obișnuit, dar îl înlocuiesc în rețetă până când găsesc o rețetă, încă nu știu sigur dacă va funcționa întotdeauna. De multe ori mă uit la mai multe rețete pentru același tort și aleg o rețetă în funcție de modul în care îmi plac ingredientele.

Întrebarea @lubikan nu este o prostie, pur și simplu nu ați formulat-o corect. Ar fi trebuit să scrieți cum să calculați aceste lucruri atunci când sunteți la bugetul de economii.
Fructele dau sezonul, este cel mai ieftin. Merele și perele pot fi, de asemenea, depozitate într-un spațiu mare (garaj iarna - în nisip), astfel încât să puteți economisi cu o reducere mare.
După cum a spus zarurile, faceți iaurt acasă.
Puteți exclude cu ușurință dulciurile complet. În schimb, puteți face, de exemplu, un cocktail de fructe congelate (din nou, dacă ați înghețat vara, acum îl veți folosi) amestecat cu iaurt pe care l-ați gătit. Gustă puțin, mereu cu miere, scorțișoară, ghimbir, cuișoare sau chiar așa. Iaurtul amestecat cu fructe este, de asemenea, înghețat delicios sub formă de gheață - și din nou ați salvat pe gheață din magazin.
Cu legumele varis, deci păstrați-l ca parte a unei diete normale.

M-am descurcat în weekend. în cap de vită Kaufland, plus sos de roșii, găluște de casă. într-un bulion de legume. prânz timp de 2 zile. prăjiturile erau făcute din prăjituri. chiar atât de repede, nu am vrut să caut o rețetă specială, pentru că am o rețetă cu fulgi de ovăz și mi-au mâncat alunița. 😅 . așa că am alcătuit un gram pe baza mea - am scos-o pe Hera din congelator, pe care am cumpărat-o de Crăciun în Lidla cu 40 de cenți 😀, puțin lapte, ouă, chin, cât a fost nevoie, miere, vanilie. a fost o masă groasă, a umplut dealurile pe tablă și într-o clipă a mâncat 😀. și apoi ieri MM a venit de la roboți, cu un buzunar plin de cumpărături și erau bomboane, floricele, sucuri cu ouăle respective, a luat aripile gătite terminate. no mlo islo vysriet. mai ales că ne lipsește mult și avem un mod de ștergere. 😠 .Put să stau și pe capul meu. dar sunt mulțumit de mine, am salvat în portofel. 😎