Această întrebare nu duce la o criză sau la economii, ci paradoxal la o mai bună gătire și mâncare. Datorită zborului și bogatei oferte sezoniere, am încercat-o acasă câteva luni. Nu am murit de foame, nu am mâncat humus și am sărit.
Să conturăm situația de la început. Familie tânără înseamnă doi adulți și un copil mic în vârstă de 14 luni, alăptat parțial. În caz contrar, consumă ceea ce părinții lui, fără lapte de continuare și alți artiști. Întreaga familie mănâncă aproape întotdeauna acasă, adulții lucrează de acasă.
Ce scade din lista de cumpărături
În primul rând, probabil carne. Cu toate acestea, acest lucru nu înseamnă că va cădea complet. Puteți cumpăra în continuare, de exemplu, pui de casă (aproximativ 5,00 €) pentru acești bani. Am tăiat sânii și i-am pus la congelator pentru alunița pentru alimente. De asemenea, mi-am lăsat să înghețe toată coapsa și aripile. Coapsele pot fi felul principal de mâncare, aripile pot fi folosite individual pentru gătitul obișnuit. De exemplu, adăugați aromă supei. Gătesc bulionul de pe piele și de pe coca, pe care îl îngheț și îl folosesc pentru aromatizarea și turnarea altor feluri de mâncare.
O altă modalitate de a rămâne cu carne sunt micii cârnați de iepure. Două picioare costă aproximativ 0,75 €. Îi pot arunca, de exemplu, cu o falsă chila sau un gulaș fals. Feliate în porții mai mari, condimentează instantaneu practic orice mâncare. De asemenea, pot fi congelate și utilizate după cum este necesar.
Când menționez bulion, mă obișnuiesc uneori să cumpăr oase de vită sau o coadă. Ar trebui să fie prăjiți scurt în cuptor, apoi fierte cu legume rădăcinoase pentru un bulion dens.
Minus lista conține o mulțime de alimente procesate.
O dată la câteva săptămâni cumpăr păstrăv proaspăt în Metro, un kilogram costă până la 5,00 EUR. De obicei le facem ca prânz de duminică, unul este suficient pentru doi. Și hamsiile costă puțin și le poți face pește acru. Sunt doar mai laborioși de preparat decât un pește mai mare la cuptor.
Se uită mult despre măruntaiele. Fripturile de pui sunt o materie primă recunoscătoare, relativ ieftine și vor mulțumi persoanele cu lipsă de fier și dopuri mici. Cel mai adesea îl fac pate de casă. Cu ierburile care cresc în grădina mea. Fripturile cu crupe de orz simulează foarte bine cerșetorul ucigaș.
Minus lista conține o mulțime de alimente procesate. Altele, în schimb, pot fi făcute acasă, la jumătate din sumă, mai ieftine și de o calitate mai bună. Voi menționa iaurturile, de exemplu, care oricum sunt nefuncționale, chiar dacă au adăugat bacteriile bune pe hârtie și în viața reală. De mult timp ne facem chefirul live acasă. Micuțul nostru îl consumă și el. Fie singur, fie ca fulgi de ovăz. Un litru de lapte de la automatul costă 0,60 €, am kefir de la el pentru aproximativ o săptămână. Uneori îl adaug în aluatul de pâine, alteori bea bine cu cartofi la cuptor sau găluște de casă în loc de smântână sau smântână.
Obținerea boabelor de kefir nu este cel mai ușor. Pe de altă parte, distracția este în continuă creștere, așa că oamenii au tendința de a o oferi în împrejurimile lor, precum puii. Fac la fel, cam o dată pe lună cineva suge.
Toate dulciurile au scăpat de pe listă, lăsând doar ciocolată neagră. În loc de cele dulci, consumăm mai multe fructe sau coacem o prăjitură. De asemenea, servește ca zeciuială sau masă pentru călătorie. Singura „dulceață” serioasă este ocazional mousse au chocolat din frișcă, chiar dacă nu adăugăm zahăr.
Nu existau ape îmbuteliate anterior pe listă, deci nici măcar nu puteau renunța. Bem apă de la robinet sau un izvor public din apropiere sau ceai. Uneori aruncăm o bucată de fruct sau o plantă din grădină într-o carafă cu apă rece. Menta, caprifoiul, lavanda și măceșele au cel mai bun gust.
Pâinea a scăzut cu siguranță de pe listă. De asemenea, apare și patiseria, deși ocazional apare anticamera și ajunge în mâinile unui copil neliniștit. Nu mă pot plânge de pâine, în magazinul nostru au pâine bună de sat, o pâine de 1,5 kg. Dar de ceva timp coacem pâine acasă. Folosesc făină de pâine netedă (0,45 €), secară de la magazinele ecologice (aprox. 1,50 €), un vârf de drojdie și arunc ici și colo o mână de semințe de in sau de spelt măcinat (½kg/aprox. 1,00 €). Pâinea făcută din 750g făină (650g grâu + 100g secară) cântărește 1,4 kg și împreună cu energia pentru coacere mă costă 0,50-0,60 €. Practic la fiecare € 1 pâine coaptă acasă.
Orice ați cumpăra, vă mulțumesc în minte pentru obligația de a indica prețul pe kilogram. Datorită acestuia, veți putea afla foarte repede ce este avantajos și ce nu. De multe ori vei fi surprins de modul în care aparențele, „prețul acțiunilor” și ambalajele proiectate inteligent pot înșela.
Ce se adaugă pe listă
Leguminoase, cereale, cartofi și mai multe legume. Atât leguminoasele, cât și cerealele pot face un serviciu dublu. Apa în care au fost gătite poate fi folosită ca bază de supă, în loc de bulion de carne. Leguminoasele în sine nu ajung întotdeauna în supă sau tocană. Lintea poate fi folosită pentru a face, de exemplu, o salată caldă cu mentă. Speltul gătit are un gust bun cu caș sau sărat cu brânză de vaci și ceapă prăjită. Uneori este suficient să fierbeți pur și simplu leguminoasele și să serviți cu varză murată și limbă afumată.
Cartofii sunt un clasic, o mulțime de vată ieftină, doar că ocazional este mai rău cu calitate. Încercați-le nu în funcție de tipul de gătit, ci în funcție de varietatea specifică și încercați să cumpărați cea care vi se potrivește cel mai bine. Ultima dată am obținut cartofi slovaci noi de la soiul Impala de la un cultivator local. Erau făinoase și se potriveau perfect pentru clătitele de cartofi. Practic, „clătitele” mici, care pot fi consumate sărate sau dulci, pot fi luate cu tine și congelate pentru mai târziu. Sunt destul de bogați, apoi mici.
O mulțime de supe au fost adăugate la meniu, în funcție de ce ingrediente au reușit să se obțină. Le facem în cea mai mare parte mai dense și mai bogate, doar lumină vara. S-au adăugat și spread-uri de orice. Năut umoros, vinete baba-ganoujh, brânză de vaci cu arpagic de casă, fasole, versiune de brânză smirkas (vara, bineînțeles, bryndza). Uneori începem să amestecăm ingredientele, iar legumele ajung într-o plăcintă, de exemplu.
Nu ne-am uscat niciodată de la unt la margarină. Dimpotrivă, ne gândim să începem să cumpărăm unt de la coliba de munte. Pe piața noastră, acestea au 0,5 kg pentru 3,50 €.
Logistica și strategia fac multe
De obicei cumpărăm de pe piață, uneori intenționăm să cumpărăm lucruri specifice ca parte a unei călătorii pentru o călătorie de familie. Cel mai bun exemplu este brânza de oaie. Ele pot fi găsite direct pe colibele montane mai ieftine și, desigur, de asemenea, de o calitate mai bună și mai proaspete.
Uneori facem cumpărături în mic și îl combinăm cu o plimbare cu unul mic. Datorită acestui fapt, chiar și cumpărături mici pot fi făcute în mod convenabil. După pachete mari și pește, mă duc la Metro. Un pachet imens de 5 kg de paste italiene Divella costă aproximativ 7,60 €. Nu veți obține nimic mai ieftin de această calitate pe kilogram.
Logistica înseamnă, de asemenea, că se cumpără articole mai scumpe cu o săptămână, astfel încât să poată fi utilizate pentru săptămâna următoare. De exemplu, cumpărăm un iepure de companie doar o dată pe lună, costă în jur de 10-11 €.
Ajută foarte mult când realizăm meniuri pentru întreaga săptămână. Ulterior, este cumpărat numai conform acestuia. Desigur, nu toate mesele pot fi programate. Uneori este necesar să ne gândim la faptul că o persoană dă peste o mâncare locală, sezonieră și convenabilă. Cumpărăturile rezonabile te conduc automat la mâncărurile de sezon, deoarece acestea sunt de obicei mai ieftine sau poți ajunge la ele datorită familiei și prietenilor.
Familia, prietenii și barterul sunt de neprețuit. Anul acesta am avut mare noroc pentru piersici, prune, fasole și dovleci, mulțumesc. În schimb, am copt prăjituri pentru donatori. Fără resurse interne, este încă posibil să găsiți în jurul livezilor sau a unui cultivator de unde puteți cumpăra lucruri bune în cantități mai mari și la un preț mai bun.
Prietenii te pot ajuta în alte moduri. Le puteți contacta și cumpăra împreună un miel. Feliați-l, împărțiți-l și rupeți contul. Am cumpărat miel în acest fel pentru o medie de 8-9 € pe kilogram. Dacă „îl aveți importat” din cealaltă parte a lumii, acesta vă va costa 15 €. Data viitoare vom cumpăra 50 kg de făină direct de la moară.
Unele alimente pe care le puteți congela, usca, găti, altele pot fi cultivate. Nu am reușit să cultivăm nimic anul acesta, s-au născut doar coacăze și caise. Nucile și castanele pot fi disponibile toamna. Pe de altă parte, grădina de ierburi a ajutat foarte mult la aromatizarea untului și a tartinelor (arpagic), dar și la preparatele din carne sau supele (în special salvie).
Va face și mai mult setările interne
S-ar putea să credeți că meniul nostru s-a restrâns la câteva mese simple. Aceasta este doar o apariție, de fapt este mai colorată decât înainte. Gândirea te obligă să cauți noi combinații și posibilități. Mâncăm alimente mai simple din punct de vedere al compoziției, dar le schimbăm mai des. Datorită acestor feluri de mâncare, se va descoperi cum ar trebui să guste ingredientele individuale și cum să le proceseze corespunzător.
Se trece treptat trotuarele, găsește cultivatori, resurse și produse mai bune. Pentru că este forțat să privească.
Desigur, nu am menționat toate preparatele din articol, de exemplu, există o mulțime de salate din legume de sezon și de iarnă. Nici măcar nu am menționat diverse terci de grâu sau hrișcă. Mi-a fost dor și de ocazional o sticlă de roșu sau o cană de bere de la un pub local.
Mărturisesc, mi-e frică de puțină iarnă și primăvară. Nu vor fi atât de multe alimente sezoniere, iar meniurile vor fi restrânse temporar. Cu toate acestea, acest lucru nu este ceva de care mi-ar fi foarte frică. Se trece treptat trotuarele, găsește cultivatori, resurse și produse mai bune. Pentru că este forțat să privească.
Trebuie să adaug că unul dintre lucrurile care s-au schimbat au fost porțiile de pe farfurii. Senzația articolului nu are loc, sunt mai mici. O farfurie plină arată frumos, dar dacă stați în spatele monitorului cea mai mare parte a zilei în timpul lucrului (cazul meu), atunci pur și simplu nu aveți nevoie de atâta mâncare. Apropo, nu aveți nevoie de ea nici măcar pentru o muncă mai activă. Deoarece dacă treceți la mâncare gătită acasă din alimente primare, veți obține mai multă putere din corpul dvs. din mai puțin combustibil. Chiar nu trebuie să te înghesuiți pentru a avea energie, trucul este ce să te înghesui.
Întreaga schimbare este și despre schimbarea gândirii și schimbarea obiceiurilor. Pe scurt, schimbi un set cu altul. Nu spun că este ușor, dar oricum este posibil. Vestea nefericită este că, dacă nu alegeți calea cumpărării de alimente mai proaste, atunci veți economisi numai pe propria muncă. Când pregătești aproape fiecare masă acasă și pe cont propriu. Va dura ceva timp, dar odată cu practica vine abilitatea și rutina. Coacerea pâinii este practic efort zero (dar o abilitate mare).
Cea mai interesantă constatare pentru mine este că nici măcar o reducere a bugetului nu ne va împiedica să descoperim feluri de mâncare noi și interesante. Deci, ai putea veni cu ceva din acei bani?
Reaprovizionare după ani
Anul este 2018 și atât de multe s-au schimbat în 6 ani. La acea vreme, am plătit cei 33 de euro, dar dacă îl număr astăzi, probabil că nu. Au trecut vremurile în care un pește ne era de ajuns. Micuțul va avea 7 și mănâncă aproape toată păstrăvul.
Pe de altă parte, abordarea noastră generală nu sa schimbat. Încă gătim cel mai mult din alimente primare. În acest moment, extrage cele mai multe fructe și legume din bugetul nostru. Când mă uit la chitanța săptămânală de cumpărare, multe articole sunt sub euro, dar acestea două sar întotdeauna peste doi sau trei euro. Încercăm să o rezolvăm crescând, ceea ce, desigur, nu merge de la o zi la alta. Pregătirea solului sterp și pietros este o perioadă lungă. Până în prezent, situația este salvată de livezi și copaci. Cumpărăturile noastre nu mai sunt afectate doar de compoziție, calitate și preț, dar cel mai recent includ și ambalaje și deșeuri. Ultima dată am refuzat să cumpăr mâncare mai ieftină când mi-am dat seama cât de mult bordel ar fi.
Acest articol a fost în mod suveran unul dintre cele mai citite de-a lungul anilor. De aceea, cred că ar fi potrivit să scriem o continuare adecvată, nu doar o adăugire atât de scurtă. Îl voi scrie în timpul acestei veri și deja mă întreb ce voi afla.
- 7 lucruri pe care trebuie să le știți înainte de a mânca cookie-urile Levain Chips Chip
- Dieta de 6 zile, unde slăbești într-o săptămână 4-5 kilograme Te va iubi a șaptea zi
- 3 reguli privind pierderea în greutate pe care fiecare femeie ar trebui să le cunoască
- 6 lucruri pe care ar trebui să le știți despre cancerul de sân
- 6 lucruri pe care trebuie să le cunoașteți despre articolele MEDE Health Stil FIT