pentru

15.9. 2019 19:00 Cheltuiți prea mult pe mâncare? Iată câteva sfaturi despre cum să mănânci sănătos și să te salvezi. Bugetul familiei pur și simplu nu va da drumul.

Când masa ta costă mai mult într-o lună, trebuie să petreci ceva timp cu alte cheltuieli. Dar pune-ți mâna pe inimă: nu cumperi de multe ori mâncare pe care nu reușești să o mănânci, așa că ajunge să fie stricată în coș? Vă vom sfătui cu privire la modul în care puteți evita acest lucru.

VIDEO: Principiile economisirii care trebuie respectate

1. Gândește și planifică
Faceți o achiziție mare o dată pe săptămână și cumpărați doar un minim de alimente, cum ar fi pâine proaspătă și produse de patiserie. Gândiți-vă la ce veți găti săptămâna viitoare și scrieți o listă de cumpărături. Apoi, uită-te la ceea ce ai acasă și completează doar articolele lipsă. Cumpărați exact conform listei, nimic mai mult.

2. Nu ceda la ispită
De îndată ce intră în supermarket, cumpărătorii sunt atrași de rafturi cu o ofertă specială săptămânală. Înainte de a începe să căutați mâncarea pe care ați venit să o cumpărați inițial, aveți un coș plin cu alte lucruri. Este mai logic să te uiți la curent pliante în avans. Dacă mâncarea pe care o cumpărați în mod regulat, cum ar fi cafeaua sau ceaiul, este bună, merită să luați încă unul sau două pachete, dar nu luați nimic doar pentru că costă cu câțiva cenți mai puțin săptămâna aceasta.

3. Găsiți-vă „casele private”
În lanțurile de comerț cu amănuntul veți găsi o serie de alimente pe care le oferă sub așa-numitele etichete private la prețuri mai mici. Nu le evitați, deoarece alimentele cu etichetă privată sunt adesea produse de producători cunoscuți în care aveți încredere și nu cunoașteți diferența de calitate. Merită să ajungeți la „casele private” ale celor mai frecvent achiziționate alimente, cum ar fi laptele și produsele lactate, deoarece veți economisi cel mai mult pe ele.

TIP
Cele mai interesante sunt acțiunile în care prețul este redus de producător, uneori cu până la 40%. De exemplu, puteți cumpăra cafea instant de calitate, care costă în mod normal aproape 11 euro, pentru mai puțin de 6 euro. În acest caz, ar fi o greșeală să nu cumpărați exact două. Dacă nu prindeți acțiunea, nu se întâmplă nimic, producătorul o va muta cu siguranță într-un alt lanț într-o săptămână, apoi în următoarea.

4. Nu risipiți alimente
Când aduceți acasă o achiziție proaspătă, păstrați mai întâi frigiderul, astfel încât să nu împingeți alimentele noi înapoi. Apoi, de obicei, sunt uitate când sunt în cele din urmă defalcate sau aruncate după data de expirare. Este bine să aveți cutii de plastic în frigider, în care să împărțiți alimentele fie în funcție de termenul de valabilitate, fie chiar mai bine în funcție de tip. Într-un produs din carne, în celălalt brânzeturi și altele asemenea.

Fiecare bănuț contează!
* Preferați fructele, legumele, brânzeturile și produsele din carne cântărite decât cele ambalate, astfel încât să nu plătiți pentru ambalaje. În plus, poți cumpăra exact cât ai nevoie cu adevărat.
* Mâncărurile gata uscate și congelate și semifabricatele vă vor costa mult mai scump decât ingredientele de bază, mai ales dacă aveți mai multe mese acasă. Mâncarea de casă este mai gustoasă, mai sănătoasă și mai ieftină.
* Ar trebui să cunoașteți prețurile aproximative ale alimentelor de bază. Se întâmplă ca mărfurile oferite undeva în stoc să fie disponibile în mod obișnuit într-un alt magazin la un preț mai mic.

Autor: jb
Foto: Shutterstock

Parerea ta despre acest articol? Scrie un comentariu